Domácnosť 21. storočia: chytré zrkadlo alebo robot, ktorý vám umyje okná!

Budúcnosť, Bývanie
Čo keby ste mohli doma všetko ovládať pomocou internetu a na jedno kliknutie nastavili nielen teplotu, aktivovali alarm, ale napríklad aj zobudili deti do školy a zároveň si nechali uvariť svoju obľúbenú kávu? V mnohých domácnostiach to už dávno nie je sci-fi.

Takzvané smart homes prešpikované rôznymi mobilmi ovládanými zariadeniami sú stále bežnejšie. Ich hlavnou výhodou je zjednodušenie bežných domácich úkonov, ktoré prebiehajú automaticky a my sa nemusíme prakticky o nič starať. Medzi najznámejších chytrých pomocníkov v domácnosti patrí populárna „asistentka“ Alexa od Amazonu alebo konkurenčné Google Home. Existujú však aj ďalšie, menej známe produkty, ktoré prenesú váš domov do budúcnosti.

Prečítajte si tiež: Môže vám nočný režim na iPhone pomôcť k lepšiemu spánku?

Pripojte sa ku káve!
Chytro môžete začať už svoje ráno. A nemusíte k tomu stlačiť ani jedno tlačidlo! Microbot totiž zvládne všetko za vás. Tento jednoduchý výmysel dokáže obslúžiť každý prístroj, ku ktorému ho pripojíte. Pripojiť ho môžete napríklad ku kávovaru. Hotová káva na vás bude čakať, keď budete ešte len vstávať z postele. Ďalšou možnosťou je kúpiť si priamo šikovný kávovar ovládaný pomocou mobilu. Jeho cena sa pohybuje okolo 200 dolárov.

Sám zvládne kávu nielen uvariť, ale vie aj regulovať jej teplotu a zapnúť sa v určitú hodinu.

Zrkadielko, zrkadielko…
Ďalšou vecou, ​​ktorá vám spríjemní ráno, je aj múdre zrkadlo. Pod názvom MirroCool ho ponúka americký startup. Od obyčajného zrkadla sa líši tým, že rozoznáva ľudí, ktorí pred ním stoja. Pri obliekaní si tak môžete pohodlne prečítať e-maily alebo skontrolovať počasie. Samozrejmosťou je aj selfie mód.

Ako naučiť deti upratovať?
Umieráčik vďaka technike pomaly zvoní aj nudným a zdĺhavým domácim prácam. Roboty, ktoré samostatne povysávajú celú domácnosť, už poznáme. Teraz si ale môžete kúpiť aj také, čo zvládnu umyť okná. A to úplne bez vašej pomoci. Podobný robot môže okrem podlahy alebo okien aj pokosiť váš trávnik. A je dokonca vybavený poistkou so špeciálnym PIN kódom, ktorá ho chráni pred krádežou. Ich zaobstaranie je ale finančne náročnejšia záležitosť. Pri údržbe domácnosti vám však môže pomôcť jednoduchá aplikácia Choremonster, ktorá je úplne zadarmo. Najviac ju ocenia rodičia: s jej pomocou bez problémov zvládnu deti naučiť zodpovednosti.

Aplikácia totiž umožňuje nastaviť systém odmien, ktorý motivuje členov domácnosti k tomu, aby udržiavali poriadok.


Chráňte sa múdro
Moderné technológie predchádzajú i väčším problémom, než je špinavá podlaha alebo nepokosený trávnik. Existujú prístroje merajúce okrem teploty a vlhkosti aj úroveň oxidu uhoľnatého v miestnosti alebo rôzne systémy na ochranu domova. Medzi ne patria napríklad chytré zámky so schopnosťou rozpoznať vás pomocou telefónu alebo elektronického kľúča. Ten môžete na určitú dobu zdieľať napríklad s kamarátkou, ktorá sa vám počas dovolenky stará o kvety. Proti nevítaným návštevníkom skvele fungujú aj zvončeky vybavené snímačom s kamerou, ktoré na váš telefón alebo notebook prenášajú videozáznam a v prípade narušenia dverí vás o možnom vlámaní sami informujú.

Lenže aj život v chytrej domácnosti jedného unaví. No ak si chcete po celom dni oddýchnuť a niekto z rodiny neznesiteľne chrápe, i tu moderné technológie ponúkajú jednoduché riešenie. Stačí si zaobstarať vankúš, ktorý monitoruje spánok. Zakaždým, keď vankúš detekuje chrápanie, zavibruje a donúti spáča zmeniť polohu.

#Radek Mojžíš

Prečítajte si tiež: Zlodeji dovolenku nemajú