V predchádzajúcom článku s deviatimi tipmi, ako si vyčistiť hlavu, sme si dali šálku upokojujúceho čaju, pomasírovali si ušné lalôčiky a relaxovali na zemi. Dnes si vyskúšame účinnú meditačnú techniku na uvoľnenie napätia. Dôležité je sústrediť sa a vnímať okolie všetkými zmyslami. Ideálne je cvičiť tam, kde je aspoň kúsok prírody. Na balkóne, na lavičke za domom, v lese alebo parku.
Spojenie s prírodou je pre ľudstvo dôležité odnepamäti. Zostáva v nás hlboko zakorenené aj dnes, keď sme skôr mestskými tvormi. Pohľad do zelene je podľa psychológov upokojujúci, rovnako ako spev vtáctva, zvuk vetra alebo dažďových kvapiek padajúcich na listy stromov.
TIP: Pustite sa do záhradníčenia, pokojne aj na balkóne. Nedávna holandská štúdia naznačuje, že „hrabanie sa v hline“ môže byť pri vyrovnávaní sa so stresom účinnejšia než iné aktivity. V štúdii ľudí v jednej skupine požiadali, aby po dokončení stresujúcej úlohy zostali vnútri budovy a čítali si. Druhá skupina pracovala pol hodiny v záhradke. Záhradníci uvádzali nielen to, že majú lepšiu náladu než čitatelia, ale mali aj nižšiu hladinu stresového hormónu kortizolu.
Nechajte sa viesť na prechádzke
Príroda však nelahodí len našim ušiam. Skúste si predstaviť vôňu čerstvo pokosenej trávy alebo že dlaňou hladíte kôru nekonečne vysokého smreka. Príroda nás úplne opája a priťahuje. Keď pripočítame ešte dávku prirodzeného svetla dôležitého pre hormonálnu rovnováhu a dúšky čerstvého vzduchu, z obyčajnej prechádzky sa stáva hotový balzam na myseľ i telo.
Nalaďte sa na vnímanie prírody a jej elementov všetkými zmyslami s lektorom meditácie Michalom Večeřom. Nahrávku si môžete pustiť kedykoľvek, aj keď ste doma. Už po prvom počúvaní vám bude jednoduchá technika jasná a vonku ju potom zvládnete aj sami. Alebo sa nechajte hlasom lektora viesť aj na prechádzke – stačí si nasadiť len jedno slúchadlo, aby ste počuli zvuky okolia.
Máte radi upokojujúci hlas Michala Večeru? Pustite si aj jeho ďalšie audiolekcie.