Alergia na vzostupe – hrozí nám nová civilizačná choroba?

Život, Životný štýl
Pred mnohými rokmi boli raritou, v dnešnej dobe však alergiou na rôzne potraviny, zvieratá či pele trpí čoraz väčšie množstvo ľudí. Malým deťom sa už od školy musí upravovať jedálniček, aby sa vyhli nebezpečným alergénom. Neznášanlivosť voči lepku či laktóze je v školských jedálniach oveľa aktuálnejšou témou, než akou bola v minulosti. Čím to je?

Štúdia amerického centra pre výskum chorôb priniesla šokujúce výsledky –  medzi rokmi 1997 a 2011 sa počet detí s alergiou na potraviny zdvojnásobil a dnes nimi trpí jeden školák z trinástich. Najčastejšie sa prejavujú alergické reakcie na mlieko, vajíčka, orechy, sóju, lepok a ryby alebo morské plody. Medzi ďalšie časté alergény patria – v čase kvitnutia rastlín či stromov – pele, a samozrejme aj domáce zvieratá. Ani dospelí ľudia, ktorí boli celý život zdraví, nemusia byť precitlivenosťou na určité látky ušetrení. Alergia môže totiž prepuknúť kedykoľvek.

Príliš čisté deti
Príčin rapídneho nárastu výskytu alergií môže byť niekoľko. Najviac vedcov sa v súčasnosti prikláňa k tomu, že za tým stojí náš prehnaný dôraz na hygienu. Posadnutosť čistotou nás paradoxne ohrozuje na zdraví: malé deti nie sú v útlom veku vystavené mikróbom, vďaka ktorým by sa posilňoval ich imunitný systém. Ten potom nedokáže rozlíšiť medzi skutočnou hrozbou a neškodnými látkami. Táto teória bola prvýkrát predstavená na konci osemdesiatych rokov americkým epidemiológom Davidom P. Strachanom. Odborné štúdie potom ukázali, že sa alergie častejšie vyskytujú práve v rozvinutých krajinách. Teda tam, kde je všeobecne vyššia úroveň hygieny a čistejšia pitná voda.

Ľudia, ktorí prežili svoje detstvo na vidieku alebo ich rodičia nedbali na hygienu tak úzkostlivo, môžu mať v dospelosti menej alergií a zdravotných problémov než tí, ktorí žili v čistučkej domácnosti.

Choroba modernej doby
Alergie môžu byť, podľa niektorých vedcov, spôsobované aj klimatickými zmenami a globálnym otepľovaním. A to tak, že rastliny v atmosfére s vyššou hladinou oxidu uhličitého produkujú viac peľu. No a teplejší vzduch potom uľahčuje ich šírenie. Kvôli tomu o to viac trpia pacienti s astmou a predlžuje sa aj obdobie sennej nádchy, počas ktorého sa plnia čakárne alergológov. Do budúcnosti žiaľ môžeme počítať so zhoršujúcou sa situáciou a ťažším priebehom alergických reakcií.

 No na vine môžu byť aj globalizácia a zmena našej stravy. Konzumáciou exotických potravín, ktoré nepochádzajú z nášho okolia, môžeme prijímať baktérie či mikróby, na ktoré nie sú naše stredoeurópske telá vôbec zvyknuté. Okrem samotného ich príjmu môžu tiež zabíjať mikroorganizmy prirodzene žijúce v našich telách, ktoré sú pre naše zdravie nevyhnutné. Nevšedná strava tak môže vyústiť práve až do alergie.

Ako s nimi bojovať?
Nárastom alergií netrpíme len my, ale aj zdravotnícky systém. Ich liečba si vyžaduje stále vyššie prostriedky, ktoré zaťažujú štátnu kasu. Je možné tento negatívny trend zvrátiť? Lekári ako prvé radia, pokiaľ možno, neprichádzať do styku s alergénmi. To je však napríklad pri peľoch takmer nemožné. Je teda potrebné zmeniť životný štýl a stravovanie a posilniť imunitu.

V ďalších prípadoch je v súčasnosti dostupná imunoterapia, ktorá sa v boji proti alergiám ukázala ako veľmi účinná a sľubná.

Olej, cibuľa a grécke jedlo
Existujú však aj prírodnejšie cesty, ako sa alergie zbaviť alebo aspoň obmedziť jej priebeh. Uľaviť vám môže aj zmena jedálnička, do ktorého stačí zaradiť viac zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú vitamín C. Jeho vyšší príjem pomáha predchádzať alergickým reakciám. O dôležitej úlohe jedálnička a zdravého životného štýlu v boji s alergiami informovala aj nedávna grécka vedecká štúdia.

Tá tvrdí, že zdravá stredomorská strava pomáha chrániť pred alergiami a astmou.

Táto kuchyňa je totiž bohatá na ovocie, zeleninu a zdravý olivový olej, ktorý má aj protizápalové účinky. Proti upchatému nosu a začervenaným očiam nám môže nečakane pomôcť aj cibuľa, ktorá obsahuje látku quercetin, čo je silný prírodný antioxidant s protizápalovými účinkami. Pozitívne pôsobí aj na zníženie krvného tlaku, zlepšuje kardiovaskulárny obeh a znižuje riziko rakoviny pankreasu. Quercetin je prospešný aj pre alergikov – v spojení s vitamínom C dokáže posilniť imunitu a mierniť priebeh alergií, astmy či rôznych bronchitíd.

Ako prospešné v boji s alergiami sa ukázali aj prírodné probiotiká, ktoré nájdeme v rôznych acidofilných nápojoch. Tie prirodzene obnovujú prospešné mikroorganizmy v našom zažívacom trakte a celkovo podľa lekárov posilňujú imunitu.

#Radek Mojžíš

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Jedlom ku zdraviu? Počúvajte svoje telo, sociálne siete berte s rezervou