AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Ako zaistia mileniáli svojich potomkov?

Ako sa spieva v známej skladbe, … čas pádí, čas letí, těžko ta léta vrátíš zpět. A tak aj mileniáli dospeli do Kristových rokov. Mierna úprava textu skupiny Chinaski ukazuje jeho nadčasovosť. Človek sa ani nenazdá a notorickí pojedači avokádových toastov naraz prekonali hranicu tridsiatich rokov a začínajú zakladať rodiny.

Či už máte k mileniálom, alebo tiež Havlovým deťom, akýkoľvek vzťah, zažiť rovno dve svetové krízy hneď na začiatku svojej pracovnej kariéry nie je žiadny med. 

Z tej finančnej z roku 2008, ktorá nám zanechala prepad HDP o 5,5 %, sme sa dostávali pomerne dlho. Keď však vezmeme do úvahy charakter tej súčasnej, Veľká recesia bola asi iba zahrievacím kolom. Hoci to vďaka včasným opatreniam vlády zvládame v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi veľmi úspešne, Národná banka Slovenska tento rok predpokladá pokles ekonomiky okolo 9 %.  

Nečudo, že sú mileniáli takí uvedomelí. Čo im iné zostáva? Vo väčšine dostupných prieskumov sa dočítate, že generácia dnešných tridsiatnikov verí, že bude musieť pracovať dlhšie ako ich rodičia. Mnohí z nich si už dlho sporia na dôchodok, pretože neveria štátu, že sa o nich postará. 

Ich obavy majú reálny základ. Už teraz je jasné, že naša populácia starne, čo dokazuje aj rastúci počet vyplácaných dôchodkov. Je to najmä preto, že povojnová generácia babyboomerov dosiahla dôchodkový vek. Ak sa k tomu pripočíta výrazný pokles pôrodnosti, nemôžeme sa čudovať, že by sme sa mali v EÚ postupne zaradiť medzi štáty s najstaršou populáciou.  

Aby si mileniáli zaistili, že budú mať aktívnu a spokojnú starobu, využívajú rôzne sporiace a investičné produkty. Áno, môže sa to zdať neuveriteľné, ale vtipy o zhýralosti, prehnanom sebavedomí a depresiách utopených v tekvicovej káve latté so sójovým mliekom už vyprchali. Veď bolo načase. 

S globálnou finančnou krízou sa ponúka aj sociálne porovnanie. Podľa analýzy Medzinárodného menového fondu sa po kríze výrazne znížila pôrodnosť a úroveň z roku 2008 sa v ekonomikách OECD, medzi ktoré patrí aj Slovensko, stále nepodarilo dosiahnuť. Posledné dva mesiace však strávila väčšina našej populácie doma, a tak sa začína vtipkovať o nastupujúcej generácii tzv. „koroniálov“. To by znamenalo zmenu klesajúceho trendu. Na druhej strane sa objavujú hlasy predpovedajúce iba zvýšenú rozvodovosť. 

Odhadnúť vývoj pôrodnosti v nasledujúcich mesiacoch a rokoch si nedovolíme. Jedno je však isté. Z mnohých mileniálov sú čerství rodičia a finančnú prezieravosť môžu už teraz smerovať aj na svoje maličké uzlíky šťastia. Môžu im založiť sporiace konto, stavebné sporenie alebo plniť vankúše starými dobrými bankovkami. A keď dovŕšia 18 rokov, ponúka sa ešte jedna cesta, ktorá ide paralelne s tými už vymenovanými – sporenie na dôchodok. 

Samozrejme, keď už vaše deti dosiahnu plnoletosť, asi vás viac bude zaujímať ich šoférske umenie, prípadne či sa už začali učiť na maturitu alebo akú vysokú školu si vybrali. Na druhej strane však pri investícii všeobecne platí, že čím dlhší časový horizont, tým si môžete dovoliť rizikovejšiu investíciu, a stým súvisí aj vyšší výnos. Jedným z takýchto fondov je aj Indexový globálny dôchodkový fond od AXA. 

Zoberme si modelový príklad. Keď od 18 rokov na účte doplnkového dôchodkového sporenia vašich detí mesačne pribudne 50 eur, pri ročnom výnose 5 % sa môžu v 65 rokoch tešiť na viac ako 110 000 eur. A to už je určite pekný príspevok k dôchodku. 

Spolu s mileniálmi sa vyvíjajú aj finančné produkty. S nimi aj celý svet, ktorý sa po neustálom zrýchľovaní náhle zastavil. Čoskoro sa však opäť naplno rozbehne, preto sa žiada dokončiť refrén. … čas pádí, čas letí, a je to zvláštní svět. Preto sa vám fakt oplatí s penzijkom veľmi neotáľať.   

Článok reprezentuje názor redakcie Patálie.sk a nemusí odrážať názor AXA. Prezentovaná výkonnosť je len ilustratívna a jej dosiahnutie nie je garantované. Hodnota majetku v dôchodkových  fondoch môže klesať aj stúpať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Výkonnosť v minulosti nezaručuje výkonnosť v budúcnosti.