Young couple calculating their domestic bills at home. (Ethnicities: Caucasian, Mixed-Race)

Ako zaistia mileniáli svojich potomkov?

Financie, Príspevky
V známej skladbe od Chinaski sa spieva, ... čas pádí, čas letí, těžko ta léta vrátíš zpět. Človek sa ani nenazdá a už aj mileniáli, notoricky známi ako pojedači avokádových toastov naraz prekonali hranicu Kristových rokov a začínajú zakladať rodiny.

Nech už máte k mileniálom, alebo tiež Havlovým deťom, akýkoľvek vzťah, zažiť rovno dve svetové krízy hneď na začiatku svojej pracovnej kariéry nie je žiadny med.

Z tej finančnej z roku 2008, ktorá nám zanechala prepad HDP o 5,5 %, sme sa dostávali pomerne dlho. Keď však vezmeme do úvahy charakter tej súčasnej, Veľká recesia v roku 2008 bola asi iba zahrievacím kolom. Súčasná inflácia sa podľa Národnej banky Slovenska bude znižovať až v zimnom období roku 2023.

Sporenie na dôchodok sa oplatí

Nečudo, že sú mileniáli takí uvedomelí. Čo im iné zostáva? Vo väčšine dostupných prieskumov sa dočítate, že generácia dnešných tridsiatnikov verí, že bude musieť pracovať dlhšie ako ich rodičia. Mnohí z nich si už dlho sporia na dôchodok, pretože neveria štátu, že sa o nich postará. Na dôchodkové sporenie by tam mala myslieť už aj generácia Z, ktorej najstarší členovia dosiahnu tento rok vek 26 rokov a postupne vstupujú na trh práce.

Ich obavy majú reálny základ. Už teraz je jasné, že naša populácia starne, čo dokazuje aj rastúci počet vyplácaných dôchodkov. Je to najmä preto, že povojnová generácia babyboomerov dosiahla dôchodkový vek. Ak sa k tomu pripočíta výrazný pokles pôrodnosti, nemôžeme sa čudovať, že by sme sa mali v EÚ postupne zaradiť medzi štáty s najstaršou populáciou.  

Aby si mileniáli či generácia Z zaistili, že budú mať aktívnu a spokojnú starobu, využívajú rôzne sporiace a investičné produkty. Áno, môže sa to zdať neuveriteľné, ale vtipy o zhýralosti, prehnanom sebavedomí a depresiách utopených v tekvicovej káve latté so sójovým mliekom už vyprchali. Veď bolo načase.

S globálnou finančnou krízou sa ponúka aj sociálne porovnanie. Podľa analýzy Medzinárodného menového fondu sa po kríze výrazne znížila pôrodnosť a úroveň z roku 2008 sa v ekonomikách OECD, medzi ktoré patrí aj Slovensko, stále nepodarilo dosiahnuť. Počas karantény spôsobenej pandémiou korona vírusu sa vtipkovalo o nastupujúcej generácii tzv. „koroniálov“. To by znamenalo zmenu klesajúceho trendu. Na druhej strane sa objavujú hlasy predpovedajúce iba zvýšenú rozvodovosť. 

Z toho vyplýva nasledovné – z mnohých mileniálov sú čerství rodičia a finančnú prezieravosť môžu už teraz smerovať aj na svoje maličké uzlíky šťastia. Môžu im založiť sporiace konto, stavebné sporenie alebo plniť vankúše starými dobrými bankovkami. A keď dovŕšia 18 rokov, ponúka sa ešte jedna cesta, ktorá ide paralelne s tými už vymenovanými – sporenie na dôchodok. 

Samozrejme, keď už vaše deti dosiahnu plnoletosť, asi vás viac bude zaujímať ich šoférske umenie, prípadne či sa už začali učiť na maturitu alebo akú vysokú školu si vybrali. Na druhej strane však pri investícii všeobecne platí, že čím dlhší časový horizont, tým si môžete dovoliť rizikovejšiu investíciu, a s tým súvisí aj vyšší výnos.

Zoberme si modelový príklad. Keď od 18 rokov na účte doplnkového dôchodkového sporenia vašich detí mesačne pribudne 50 eur, pri ročnom výnose 5 % sa môžu v 65 rokoch tešiť na viac ako 110 000 eur. A to už je určite pekný príspevok k dôchodku. 

Spolu s mileniálmi sa vyvíjajú aj finančné produkty. S nimi aj celý svet, ktorý sa po neustálom zrýchľovaní náhle zastavil počas pandémie na niekoľko mesiacov. Svetsa však opäť roztočil, preto sa žiada dokončiť refrén. … čas pádí, čas letí, a je to zvláštní svět. Preto sa vám fakt neoplatí otáľať so sporením na dôchodok..