ako sa naučiť šetriť

Aká dôležitá je finančná rezerva? Naučíme vás, ako sa naučiť ušetriť

Financie
„Múdremu bohatstvo slúži, hlúpemu vládne,“ konštatoval už Seneca, pretože vedel, že s peniazmi treba zaobchádzať opatrne. Máme pre vás zopár rád a tipov, ako sa o svoje financie efektívne postarať, ako si urobiť rezervu na nečakané udalosti aj ako zabezpečiť, aby peniaze prinášali ďalšie peniaze.

Najskôr si povedzme, čo je vlastne finančná rezerva a na čo slúži. Ako už názov napovedá, sú to peniaze, ktoré si plánovane odkladáme bokom. Je to suma, ktorá nám má pomôcť v prípade núdze. Účelom rezervy je krytie rizík spojených s negatívnym vývojom hospodárstva alebo nepredvídateľnými situáciami. Rezervu oceníme v prípade, že nás zaskočí pokazené auto alebo práčka, peniaze odložené bokom nám však môžu pomôcť aj v ekonomicky vážnejších situáciách, napríklad pri rastúcej inflácii či pri čiastočnom alebo úplnom výpadku príjmu domácnosti.

Aká je ideálna finančná rezerva?

Aby sme si mohli vytvoriť finančnú rezervu, musia byť naše výdavky nižšie ako príjmy. Ideálna rezerva na nečakané situácie by mala byť vo výške troch mesačných príjmov, respektíve príjmu domácnosti. Odporúča sa mať doma – samozrejme, na bezpečnom mieste – aj menšiu hotovosť. Tieto peniaze nám pomôžu v prípade, že nebudeme mať možnosť dostať sa k finančným prostriedkom uloženým v banke.

A keď mám peňazí viac, ako práve potrebujem?

Ak ste si už odporúčané rezervy vytvorili, ale stále vám zostávajú peniaze, ktoré práve nepotrebujete, máte dve možnosti, kam ich pravidelne ukladať. Ak sú to peniaze, ktoré chcete využiť o rok až päť rokov, odporúča sa ich ukladať na sporiaci účet. V porovnaní s bežným účtom, kde peniaze „len tak ležia“, sa na ňom peniaze aspoň trochu zhodnotia.

Ďalšou možnosťou je stavebné sporenie. Je vhodné vtedy, ak peniaze plánujete využiť najskôr o šesť až deväť rokov. Na dlhodobé a pravidelné odkladanie peňazí odporúčame aj podielové alebo investičné fondy. Ak o ne máte záujem, poraďte sa v banke, aký finančný produkt je pre vás ideálny.

Čo ak sa mi nedarí nič ušetriť?

Ak chcete ušetriť niečo navyše, odporúčame vám vytvoriť si dôsledný systém a ten dodržiavať. Kľúčom k úspechu je pozitívna vízia –  stanoviť si konkrétny cieľ. Či už si chcete ušetriť na rekonštrukciu bytu, peknú dovolenku alebo záhradný skleník, základom je pevná vôľa a dobrý plán.

Zrekapitulujte si svoj mesačný rozpočet a nezabudnite ani na výdavky, ktoré platíte len raz za čas – ročný lístok na MHD či iné náklady spojené s cestovaním, napríklad povinné zmluvné poistenie – jasnejšie uvidíte, kde by sa dali peniaze ušetriť.

Pokúste sa svoje mesačné výdavky znížiť. Rezervy možno nájdete aj v rámci toho, akou formou robievate nákup. Premyslite si jedálny lístok dopredu a robte len jeden veľký nákup týždenne. Keď budete mať presne naplánované čo budete kedy variť či jesť, kúpite len potraviny, ktoré naozaj využijete. Ušetríte nielen peniaze a čas, ale efektívnejšie využijete aj to, čo už máte doma alebo si vypestujete v záhrade. Aj časté návštevy reštaurácií peňaženku pekne zabolia. Vyjde vás lacnejšie, ak si pripravíte obed alebo desiatu do škatuľky. Vyplatí sa nosiť si so sebou aj fľašu s vodou. Okrem toho, že ušetríte za tú balenú, prospejete životnému prostrediu.

Čo nepotrebujete, predajte

Možností, ako sa naučiť ušetriť, je viac. Čo váš šatník? Je plný oblečenia, ktoré nenosíte?  Vytrieďte, čo nepotrebujete a predajte to. Využite napríklad aplikáciu Vinted alebo Marketplace na Facebooku. Vznikne vám nielen priestor navyše, ale získate aj pár eur. Týka sa to aj hračiek, nábytku či nevyužitého športového náradia.

Keď začnete o financiách systematicky premýšľať, určite prídete aj na ďalšie spôsoby, ako ušetriť. Všetko sa odvíja od nášho vnútorného nastavenia. Ak chcete byť finančne nezávislí, odporúčame vám prečítať si knihu „Bohatý otec/Chudobný otec“ od Roberta T. Kiyosakiho a Sharon Lechterovej.

Autor fota: Pexels.com, Maitree Rimthong