Bez raňajok má vaše telo pocit, že je hladné, a úporne vysiela signály do mozgu, že potrebuje okamžitú energiu. Vy potom chňapnete po čokoláde zo šuplíka v kancelárii a hmotnosť ide hore. Preto väčšina dietológov odporúča pacientom, ktorí chcú schudnúť, raňajky rozhodne nevynechávať. Podľa jednej štúdie sú chronickí neraňajkovači ohrození vyšším rizikom vzniku cukrovky druhého typu.
Šišky s džemom? Zabudnite.
Raňajky zlepšujú aj kognitívne funkcie, pamäť alebo schopnosť koncentrácie. S plným bruchom bude lepšia aj vaša nálada. Deti, ktoré pravidelne raňajkujú, sa v škole lepšie sústredia a majú lepšie známky. Čo by sme však mali raňajkovať, a čo nie? Zabudnite na presladené pečivo ako napríklad šišky alebo koláče. Zdravšou alternatívou nie je ani obľúbené müsli – to tiež obsahuje plno cukru (až na pár svetlých, no o dosť drahších výnimiek). Namiesto toho si radšej dajte miešané vajíčka s vysokým obsahom bielkovín alebo čerstvé ovocie.
Na pudy sú pomaranče
Existujú však aj netradičnejšie ranné rituály, na ktoré napriek tomu niektorí ľudia nedajú dopustiť. Jedným z nich je pravidelné jedenie pomarančov. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by sa nemuselo odohrávať iba ráno a v sprche. Tento zvyk bol prvýkrát opísaný na internetovom serveri Reddit, kde ho používatelia zaradili do zoznamu nekonvenčných vecí, ktoré by mal každý v živote aspoň raz skúsiť. Podľa nich ide o neopakovateľný a oslobodzujúci zážitok uspokojujúci naše primárne pudy. V sprche totiž nemáme strach z toho, že sa ušpiníme, a môžeme tak jesť pomaranč ako len chceme. Jeho vôňa vraj navyše prestúpi celou kúpeľňou, pričom v uzavretom priestore je oveľa výraznejší.
Výsledkom by tak malo byť nové, vyrovnanejšie ja, pripravené vyštartovať do nového dňa s energiou a úsmevom.
Raňajkovať a meditovať
Medzi zvyky, ktoré sú blahodarné pre našu myseľ, a ich prínosy sú navyše vedecky overené, patrí pravidelná meditácia. Tá pôsobí blahodarne nielen na našu celkovú psychickú pohodu, ale obmedzuje aj dopady starnutia. Vďaka meditácii zvládnete lepšie každodenný stres a dobije vás na celý deň. Len si musíte dávať pozor na to, aby ste pri nej ráno znova nezaspali.
Ráno v ľade
Ďalším, oveľa menej príjemným rituálom dobrým pre zdravie, je pravidelné kúpanie sa v ľade. To je okrem iného receptom na úspech Tima Kendella, riaditeľa servera Pinterest, ktorý si každé ráno privstane a vychladí si pomocou kociek ľadu svoju vaňu s vodou na 12 stupňov. Po piatich minútach v takejto vode sa cíti svieži a pripravený začať deň. Je to vraj rovnako návykové ako pitie kávy, navyše mu to po nej lepšie myslí a je plný energie.
Studenú vaňu alebo sprchu odporúčajú aj vedci. Tie podľa nich podporujú imunitný systém, a dokonca zlepšujú našu kožu a vlasy.
Endorfíny vyplaviť!
Ak nie ste žiadni otužilci, radšej si ráno zacvičte. Aj malý workout tesne po prebudení užitočne naštartuje metabolizmus. Behanie s prázdnym žalúdkom rýchlejšie spáli kalórie, a to často až o 20 percent! Ak vydržíte, vytrénujete si okrem nôh a pozadia aj svoju vôľu. A tá je základom každého úspešného cvičenia alebo snahy schudnúť. Ranná rozcvička tiež výrazne redukuje hladinu stresu a vyplavuje hormóny šťastia. Ak vás behanie nebaví, aj malá prechádzka v rýchlejšom tempe vám zlepší náladu – pravidelná chôdza je navyše jedným z najzdravších druhov cvičení.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Naučte sa chodiť! Ako vám polhodina denne pomôže k lepšiemu životu.