Ako prežiť dlhú cestu s deťmi v aute

Auto a mobilita, Život
Leto vás preverí: Ak pôjdete s deťmi autom niekam do tramtárie alebo ich poveziete na niekoľko týždňov k babičke na Kysuce či ešte ďalej, budete potrebovať pár fígľov, ktoré potomkov zabavia. Inak sa zo samého "už tam budeme?" vytočíte tak, že nebudete ďaleko od poriadnej šlamastiky.

Majte na pamäti, že deti ešte neobjavili všetko, čo nás samých už nudí. Ak na to majú vek, dajte im klasickú mapu a môžu sledovať cestu a hľadať zaujímavosti v okolí. Cesta sa tak prirodzene rozdelí na úseky a tie sa prečkajú ľahšie. Tiež sa potom možno nebudú stále pýtať, ako dlho ešte ich budete držať priviazaných v sedačke, keď na mape vidia, že ešte cez pol republiky, a navyše môžu vyzerať hrad, zámok, tunel alebo skaly, ktoré sú pred vami. Prípadne im zapnite navigáciu a môžu sa pekný kus cesty zabaviť, hoci je jasné, že na príliš veľkú vzdialenosť im to nevydrží.

Prečítajte si tiež: Čím viac nosíte deti v náručí, tým múdrejšie budú, hovorí štúdia

Udržať pokoj na zadnej sedačke
A preto, až kúzlo s mapou pominie, je čas na ďalšie triky. Pamätajte, že hlavné je deti upokojiť, čo sa najlepšie podarí tým, že ich niečím zamestnáte.

Povel “Pozeraj z okna a nehnevaj ma!” nikam nevedie.

Zamestnajte tým malým šidlám ruky nejakou manuálne náročnou hrou – a ešte im tak pomôžete s mentálnym rozvojom. Napríklad také hry s niťou – namotajú si ju okolo prsta v nejakom vzore a ten sa na prst na chvíľu odtlačí. Alebo ručná pantomíma – v ktorej môžu pomocou gest popisovať, čo sa deje. Prípadne sa môžete hrať obľúbenú hru Hádaj, kto som, len vodiča z toho radšej vynechajte. Ak máte v aute nejakú šikovnú podložku, môžu deti maľovať, čo vidia za oknom, alebo čo budú všetko vyvádzať u babičky.

Ruky sme teda už zamestnali. Čo tak skúsiť ešte mozog? Hlavné je odviesť pozornosť od faktu, že takáto cesta je poriadna nuda. Napríklad hra nazvaná Začína to na… Vtedy hádate veci začínajúce na nejaké písmeno, ktoré jeden z hráčov povie. Prípadne so staršími deťmi skúste slovný futbal a so školákmi sa môžete hrať na rozprávanie príbehov. Jeden povie vetu, ďalší pridá ďalšiu a tak stále ďalej, až je príbeh poriadne zamotaný, veselý alebo úplne bláznivý.

Servisný tím v akcii
Keď už máte zo všetkého blabotania v aute hlavu ako balón, je ideálna chvíľa natankovať. Prestávka na pumpe sa taktiež môže zmeniť na hru, kde má každý nejakú úlohu podľa veku a toho, čo zvládne. Umyť okná, vysypať smeti z auta, kúpiť niečo na cestu pod.

Dajte každému členovi posádky úlohu a rozožeňte ich za ich plnením. Urobte z nich servisný tím.

Ak to chcete veľmi premakať, nejaký čas pred pumpou ich zamestnajte tým, že si budú vymýšľať úlohy alebo mená, ktoré budú v servisnom tíme mať. Keď narazíte na pumpu, kde majú ihrisko, šmýkačky, bistro a dá sa tam chvíľu pobudnúť, rozhodne to urobte. Deti sa samy zabavia, ponaťahujú, prebehnú, unavia a vy si dnes dáte už svoju šiestu kávu. Že cesta bude o to dlhšia? Jasné, ale ona tá hus u babičky predsa aj tak nikam neutečie.

Paralyzér s obrazovkou
Samozrejme, vždy tú je dnes moderná digitálna zábava. Záleží len na vašich možnostiach. Tak či tak, nejaký ten tablet, mobil alebo autokino deti zamestná, zabaví a čas i cesta im pekne utečú. Skúste napríklad audioknihy, pesničky, obľúbené rozprávky a keď im to všetko ešte pustíte do slúchadiel, možno sa raz dva dočkáte tej vytúženej chvíle, keď vám deti v aute na dlhej ceste na tie najlepšie prázdniny všetkých čias… zaspia. A to je podľa všetkého najlepší spôsob, ako zvládnuť dlhú cestu s deťmi v pohode a bez karambolu.

#MartinGroman

Pretože určite za volantom tiež trávite peknú časť života, mrknite sa na náš blog s množstvom rád pre vodičov Rád šoférujem. Na čo je dobrá škola šmyku, čo robiť pri dopravnej nehode a podobne. Nikdy neviete, ale raz sa to môže hodiť. Príjemné čítanie!

Prečítajte si tiež: Slnko, seno, zlomeniny alebo Hitparáda prázdninových úrazov