AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Slnko, seno, zlomeniny alebo Hitparáda prázdninových úrazov

Aj tohtoročné letné prázdniny boli sezónou úrazov. Zatiaľ čo školáci si ich určite užili naplno, rodičia ako každý rok tíško trnuli a modlili sa, aby sa deťom tentokrát všetky tie zlomeniny, odreniny, popáleniny a vyvrtnutia vyhli. A aby zostalo len u drobných škrabnutí. Ale s nárastom úrazov to bolo rovnaké ako každý rok. A nielen […]

skok do vody

Aj tohtoročné letné prázdniny boli sezónou úrazov. Zatiaľ čo školáci si ich určite užili naplno, rodičia ako každý rok tíško trnuli a modlili sa, aby sa deťom tentokrát všetky tie zlomeniny, odreniny, popáleniny a vyvrtnutia vyhli. A aby zostalo len u drobných škrabnutí. Ale s nárastom úrazov to bolo rovnaké ako každý rok. A nielen u detí.

Doslova „historkou z natáčania“ sa môže pochváliť štrnásťročný Martin z Liptovského Mikuláša. Ten vonku sledoval ako jeho rovesníci tancujú Labutie jazero. Keď ale prišlo na „zdvíhačku“ a vyhodenie jednej z tanečníc do vzduchu, dotyčná bohužiaľ dopadla priamo na Martina a zlomila mu ruku. Ďalší kuriózny, avšak veľmi nepríjemný prázdninový úraz, sa stal sedemročnému chlapcovi v Turecku. Fotil sa s papagájom, ktorý ho ale pri fotení poďobal silným zobákom. Chlapec musel absolvovať veľmi nákladnú operáciu, aby mu lekári prst zachránili. Výdavky sa vyšplhali na viac než 1 600 Eur.

Deti neustrážite
Ročne lekári ošetria v chirurgických ambulanciách po celej SR okolo 50 000 detí s rôzne závažnými druhmi úrazov. Najbežnejšie sú úrazy hlavy, vyrazené zuby a popáleniny. Najčastejšou príčinou zranenia je pád. Okrem toho bohužiaľ často dochádza k úrazom, ktoré dieťaťu (či už vedome alebo nie) spôsobí niekto iný. Veľa detí každoročne dokonca skončí v nemocnici – najčastejšie kvôli otrasu mozgu, zlomenine alebo popálenine.

zlomená ruka
Veľa detí každoročne skončí v nemocnici – najčastejšie kvôli otrasu mozgu, zlomenine alebo popálenine.

Smutné prvé miesto
Najsmutnejšia je však štatistika úmrtí následkom úrazu. Je nutné ju ale zmieniť, pretože Slovensko drží nelichotivé prvé miesto v rebríčku všetkých európskych štátov. Ročne u nás takto zomrie priemerne 120 detí. Rizikovou skupinou sú hlavne chlapci vo veku 6 -14 rokov, ktorí húfne padajú z bicyklov, stromov, skateboardov, skáču do vody, športujú a celkovo riskujú viac než rovnako staré dievčatá. Napriek tomu na tom nie sú malí chlapci  najhoršie. Podľa lekárov ich spoľahlivo tromfnú muži čerstvo dospelí a tí v strednom veku.

Odborníci sa zhodujú, že najviac úrazov je spojených so športom, paradoxne najmä tým rekreačným.

A ktorá športová aktivita je vôbec najrizikovejšia? O tom majú najlepší prehľad poisťovne. „Najhoršie úrazy, často s trvalými následkami, vznikajú pri skokoch do vody,“ uvádza Jana Rodová na základe interných tabuliek vyplácaných poistných plnení.

Seniori nezostávajú pozadu
Medzi aktívnymi seniormi je trendom, okrem pádov z bicykla, padať i z kolieskových korčúľ. Oboje pre ne často znamená zlomeniny a otrasy mozgu. Nikto by teda nemal zabúdať na používanie ochranných pomôcok, prílb a chráničov kĺbov. Dobrá správa je, že lekári omnoho častejšie než predtým zlomeniny operujú a oveľa menej sadrujú. Doba liečby sa tým skráti až o polovicu.

senioři
Medzi aktívnymi seniormi je trendom padať z bicykla i z kolieskových korčúľ. Oboje pre ne často znamená zlomeniny a otrasy mozgu.

Bolí to? Nechajte si to zaplatiť
Veľa (nielen) letných dobrodružstiev si zapamätáte navždy, ale, bohužiaľ nielen vďaka fotkám, podobne ako v prípade s papagájom . I menšie úrazy majú často rôzne trvalé následky. Podľa štatistík je to najčastejšie po otvorenej rane (rôzne viditeľné jazvy), poraneniach hlavy alebo následkom rôznych pádov.

Svoje o tom vedia opäť poisťovne. „Trvalé následky nemusia byť vždy niečo hrôzostrašné. Počítame medzi ne napríklad i stratu zuba alebo zníženú hybnosť kĺbu po relatívne banálnom úraze. Od roku 2010 do súčasnosti sme len na Slovensku na úrazových poistkách vyplatili skoro 3 milióny eur,“ vypočítava znova Jana Rodová. A Česi na tom nie sú oveľa lepšie, ani im sa úrazy a trvalé následky nevyhýbajú.