Vítanie jari
Mnoho dnešných západoslovanských tradícií pochádza ešte z predkresťanských čias. Vítanie jari bolo v pohanských rituáloch silne zakorenené a ani kresťanské ťaženie proti mnohým z týchto prastarých zvykov ľudí neodradilo od ich dodržiavania. V Česku a na Slovensku sa tak dodnes môžeme stretnúť s vynášaním smrti, Moreny alebo Morany.
Morenu vždy vynáša procesia (niekde len mladých dievčat) za spevu obradných piesní. Za bujarého veselia, kriku a posmeškov slamenú figurínu v ženských šatách predstavujúcu smrť posielajú preč po vode alebo pália v ohni. V modernom poňatí sa tento rituál najčastejšie vykonával dva týždne pred Veľkonočnou nedeľou. Tento rok táto tradícia symbolicky vychádza na 21. marec, na deň jarnej rovnodennosti.
Šesť pôstnych nedieľ
Vráťme sa však úplne na začiatok. Predjarné obdobie sa u nás začína Popolcovou stredou. Tá nastáva po fašiangoch, ktoré sú časom hodovania a veselia. S Popolcovou stredou však prichádza štyridsaťdňový pôst. Začína sa tak v podstate veľkonočné obdobie, na rozdiel od vynášania smrtky a fašiangov sú to čisto kresťanské sviatky.
Omša na Popolcovú stredu má pre kresťanov veľký význam, je časom očistenia sa od všetkého svetského, priznania hriechov a sústredenia sa na duchovnú stránku života.
Veľká noc – najvýznamnejšie kresťanské sviatky
V našich končinách prevažuje duchovný rozmer sviatkov, zachovali sa však aj mnohé zo zvykov, ktoré súvisia s pohanským vítaním jari.
- Na Zelený štvrtok (tento rok 1. apríla) sa odporúčalo skoro vstať a umyť sa rannou rosou. Vďaka tomu mal byť človek zdravý po celý rok.
- Na Veľký piatok (tento rok 2. apríla) sa zase verilo v magickú silu krajiny, ktorá sa otvára a sprístupňujesvoje poklady. V tento deň sa nesmelo pracovať v záhrade ani na poli, aby sa „nehýbalo so zemou“.
- Na Bielu sobotu (tento rok 3. apríla) sa doma upratovalo. Pieklo sa veľkonočné pečivo, plietli sa korbáče, ozdobovali vajíčka, aby bolo všetko pripravené na deň Vzkriesenia Krista.
- To predstavuje vyvrcholenie veľkonočných sviatkov a pripadá na Veľkonočný pondelok (tento rok 5. apríla). V tento deň chodili chlapci a muži na šibačku či oblievačku.
Podľa regionálnych tradícií sa aj dnes navštevujú domácnosti, kde sú ženy a dievčatá. Tie symbolicky polievajú vodou a voňavkou, prípadne aj šľahajú korbáčom. Ženy na oplátku venujú kúpačom maľované vajíčko ako symbol vďačnosti a nového života.
Zvyky, ktorých zmyslom je aj vítanie jari ako obdobia znovuzrodenia sú krásne, v dôsledku masívneho sťahovania do miest ich dodržiavanie bohužiaľ postupne mizne. V súčasnosti však narastá presvedčenie, že bez opätovného nadviazania vzťahu s prírodou sa v budúcnosti nezaobídeme. Jarné tradície tak predstavujú príjemnú možnosť, ako sa prírode opäť priblížiť podobne ako naši predkovia.
Ako osláviť sviatky jari počas korony?
- Sprievody so spevom ako vynášanie smrtky sa bohužiaľ tento rok konať nemôžu. Vymyslite si preto vlastný rituál, ktorým sa obrazne zbavíte zimy a privítate príchod jari. Urobte si so svojimi najbližšími táborák a opečte si špekáčiky, odložte zimné bundy a topánky, vyzdobte si domy jarnými farbami alebo si zasaďte nové rastliny.
- Skúste až do Veľkej noci dodržiavať aspoň čiastočný pôst. Veľa možností na rozlet momentálne nemáme, preto využite toto obdobie na očistu tela a mysle pomocou detoxikačných diét, meditácie alebo fyzických aktivít.
- Počas pašiového týždňa (týždeň pred Veľkonočnou nedeľou) vstaňte skoro ráno a choďte sa umyť do potoka alebo rieky. Ak žijete v meste alebo vás miestna rieka príliš neláka, skúste si dať aspoň očistnú ľadovú rannú sprchu. Posilníte tak svoju imunitu.
- Zamerajte sa na jarné upratovanie. Urobte si poriadok vo veciach, vyhoďte všetko nepotrebné, zbavte sa prachu a pavučín. Väčšina z nás je momentálne asi doma, preto si aspoň spríjemnime prostredie.
- Upečte si veľkonočného barančeka alebo iné veľkonočné pečivo. Ozdobte si vajíčka. Aj keď sa tento rok po kúpačkách chodiť pravdepodobne nebude, vajíčka sú krásnou ozdobou veľkonočného stola.
- Dajte si do vázy bahniatka – sú symbolom jari a Veľkej noci. Prinesiete si tak kúsok prírody domov.
- Inovujte. Tak ako jar prináša nový život, vneste do svojho života aj vy pozitívnu novinku. Akú, to už necháme na vás.