Pár bezsenných nocí vyváži spokojnosť vášho dieťatka. No akonáhle prekleniete vek štyroch mesiacov, môžete začať vaše dieťa nechať aktívne privykať zdravému spánkovému režimu.
Vykročte spánku naproti
Podľa detského lekára Charlesa Schaefera, autora knihy Winning Bedtime Battles: Getting Your Child to Sleep, začína väčšina detí spať prevažne v noci na prelome tretieho a štvrtého mesiaca života. Preto je dobré ísť prirodzenosti oproti a zabrániť tak nechcenému osvojovaniu si spánkových zlozvykov. Tie by sa s vašimi deťmi mohli ťahať ďalej a komplikovali by zdravé spanie bábätku a napokon aj vám samotným.
Prečítajte si tiež: Nespia len zúfalci. Odštartujte svoju spánkovú revolúciu
Ako na to?
Vyskúšajte päť tipov, ktoré by mali cestu k zdravému spánku vášho dieťaťa uľahčiť.
1. Taktizujte pomocou svetla
Svetlo pôsobí na organizmus ako prirodzený biologický spúšťač. Počas tmy mozog všetkých cicavcov produkuje melatonín, čo je hormón hrajúci kľúčovú úlohu pre pokojný spánok.
Udržujte teda dni dieťatka svetlé, noci naopak tmavé a samo potom rýchlo zistí, kedy je čas na spánok.
Počas dňa nechajte slnečné svetlo preniknúť detskou izbou ako je to len možné a voľné chvíle trávte na prirodzenom vonkajšom svetle. K popoludňajšiemu spánku dieťa ukladajte tiež vo svetlej miestnosti, ale s príchodom večera postupne izbu zatemňujte. Môžete zvážiť aj inštaláciu svetelných stmievačov, ktorými budete dieťa privykať na úbytok svetla až do úplnej tmy.´Takisto ak sa dieťa prebúdza počas noci, zostaňte s ním v zatemnenej miestnosti a nerozsvecujte. Prechod z tmy do svetla by opäť spôsobil jeho organizmu zmätok. Upokojte ho a v tme opäť uložte k spánku.
2. Vyhýbajte sa očnému kontaktu
Dlhotrvajúci očný kontakt alebo veselý úsmev vašej tváre je pre bábätko tým najväčším stimulom. Ale tou poslednou vecou, po ktorej večer túžite, je znova ho rozblázniť. Počas uspávania dieťaťa sa pokúste držať neutrálny výraz a pokojný, upokojujúci hlas, ktorý pre dieťa nebude výzvou na hru.
3. Načasujte si zásah
Ak vtrhnete do izby kvôli každému šuchnutiu, ktoré počujete cez stenu detskej izby alebo z elektronickej opatrovateľky, nevedomky tým učíte dieťa, aby sa prebúdzalo častejšie. Buďte trpezliví, počkajte minútku alebo dve a dajte dieťaťu šancu opäť zaspať samo. Pokiaľ sa ale zdá, že jeho aktivita neustáva, zakročte naopak skôr, než dieťa prepukne do plného plaču.
Zasiahnutím v pravý čas zamedzíte tomu, aby sa dieťa plne zamestnalo plačom a na spánok už ani nepomyslelo.
4. Dôverujte plienkam
Odolajte nutkaniu skontrolovať stav plienky pri každom jemnom vzlyku dieťaťa. Naozaj to nie je vždy potrebné a manipuláciou s dieťaťom alebo plienkou len spôsobíte jeho plné prebudenie. Vložte svoju dôveru do kvalitných a extra savých detských plienok, ktoré udržia vaše dieťa v suchu po celú noc. A ak bude plienku potrebné vymeniť z iného dôvodu, zistíte to jednoducho pričuchnutím.
5. Kúpeľ pred spaním
Teplá voda kombinovaná s nežnými ťahmi jemnou žinkou pomôže relaxovať a naladiť sa na odpočinok snáď každému. Vynechajte pískacie hračky, kačičky a všetky kúpacie vymoženosti, ktorými inokedy dokážete vaše dieťa krásne zabaviť. Namiesto toho opäť udržujte pokojný a upokojujúci hlas, ktorý premení kúpeľ vášho dieťatka na ukľudňujúci zážitok.
Ťažko na cvičisku…
Na základe týchto tipov dokážete vytvoriť zdravé spánkové návyky, s ktorými môžete začať už od prvého mesiaca života dieťaťa. Majte však na pamäti, že bez ohľadu na počet prebdených nocí, vaše dieťatko nebude na formálny výcvik spánku pripravené, pokiaľ nebude aspoň štyri mesiace staré. Niektoré fázy jednoducho nejdú urýchliť. Potom však už bude schopné spať aj v dlhších časových úsekoch a bude tiež oveľa vnímavejšie k technikám, ktoré za týmto účelom používate. Nebojte sa, už čoskoro sa všetci vyspíte do sýta!
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Láska namiesto cukríka: Ako predchádzať obezite detí?