Ako jazdiť na motorke? Dôležité je byť pokojný a predvídať

Auto a mobilita
Podľa olympionika Ondřeja Synka je dôležité venovať sa činnostiam, pri ktorých môžete vypnúť a relaxovať. Hoci je preňho jazda autom relaxom, jazdu na motorke si užíva oveľa viac. Ako však jazdiť na motorke bezpečne, zbytočne neriskovať a neublížiť sebe ani ostatným? Dozviete sa to v ďalšej časti nášho seriálu o šoférovaní.

Ondřej Synek považuje za veľmi dôležité, aby jazdec vedel motorku dobre ovládať a bol s ňou zžitý. „Niekedy je ťažké udržať sa na uzde – človek má pocit, že sa s motorkou všade zmestí a všetko stihne. Načo však zbytočne predbiehať, riskovať a rútiť sa nebezpečenstvu v ústrety? Všetkým radím, aby na motorke neblbli a nejazdili za hranicou svojich možností. Jazdite rozumne, s chladnou hlavou, zbytočne sa neponáhľajte a hlavne si to užite.“


Poisťovňa UNIQA v spolupráci s veslárom Ondřejom Synkom, držiteľom niekoľkých olympijských medailí, pripravila seriál o šoférovaní. Každý mesiac na vás čaká video a článok na rôzne témy. Tešiť sa môžete napríklad na tipy, ako zvládať únavu za volantom, ako sa vysporiadať s agresivitou ostatných vodičov, ako jazdiť na motorke alebo ako si jazdu maximálne užiť.


Len vy, vietor vo vlasoch a pocit absolútnej slobody. Jazda na motorke je pre mnohých ľudí relaxom aj koníčkom. Podľa štatistík sú však motocyklisti najohrozenejšími účastníkmi cestnej premávky. Motocyklisti často nemajú odhad pred zákrutami, volia nevhodnú jazdnú stopu a dostávajú sa do situácií, ktoré vo vysokej rýchlosti nezvládajú.

Ako jazdiť správne na motorke

Na motorke vás na rozdiel od auta nechránia bezpečnostné pásy, plechy ani čelné sklo. Základy jazdy na motorke sa síce naučíte v autoškole, ale najväčší kus práce musíte urobiť sami, zručnosť nadobúdate až s najazdenými kilometrami. Či už ste začiatočník alebo ostrieľaný vodič, pár rád je univerzálnych.

1. Myslite na správny odev
Predtým, než sadnete na motorku, myslite na vhodné oblečenie. Kožené oblečenie môže byť spočiatku nekomfortné, a to najmä v letných mesiacoch, v prípade nehody na motorke vás však dokáže dostatočne ochrániť. Je dôležité, aby vás iní účastníci premávky dobre videli, preto zvoľte aj vhodné reflexné prvky. Obuv by mala byť pevná, nad členky. Samozrejmosťou je prilba, rukavice a hlavne chránič chrbtice, ten vám môže doslova zachrániť chrbát.

2. Chladná hlava
Ak ste roztržití a vystresovaní, na motorku vôbec nesadajte. Pri jazde je dôležité uvoľniť sa a myslieť na to, že základom správnej jazdy je plynulosť. Ak máte rezervy v základoch ako sú radenie či ovládanie spojky, nestresujte sa a všetko robte pomaly a s rozvahou. Žiada si to cvik a pevné nervy, uvidíte, že nakoniec to zvládnete bez toho, aby ste sa museli sústrediť na to, ako jazdiť na motorke.

ako jazdiť na motorke

3. Predvídajte
Snažte sa byť na motorke vždy o krok vpred. Mali by ste počítať s tým, že na križovatke vás niektorí účastníci premávky nemusia vidieť a nedajú vám prednosť. Myslite aj na dostatočné rozostupy medzi vami a autom pred vami. Dávajte pozor hlavne v zákrutách a v situáciách, keď nemáte dobrý rozhľad. Na ceste môže byť výmoľ či iná prekážka, ktorú by ste vo vysokej rýchlosti nemuseli zvládnuť.

4. Pozor na brzdy
Správne brzdenie je alfa a omega toho, ako jazdiť na motorke. Šmyk predného kolesa často končí pádom. Ak je cesta mokrá alebo je na nej piesok, nebrzdite príliš prudko ani unáhlene. Odporúčame vám, aby ste si najprv vyskúšali brzdenie niekde na opustenej ceste, aby ste sa s motorkou lepšie zoznámili. Dávajte si pozor aj na brzdenie v zákrutách, práve tam hrozí veľké riziko pádu. Najmä pri použití prednej brzdy sa motorka začne narovnávať – ani sa nenazdáte a môžete skončiť v protismere alebo mimo cesty.

Tip pre vás: Chcete sa dozvedieť viac? BESIP pripravil príručku, ktorá rekapituluje, ako bezpečne jazdiť na motorke. Dozviete sa z nej nielen ako na motorke správne sedieť, čo robiť v prípade nehody, ale aj mnoho ďalších informácií. Brožúru nájdete TU.

5. Zákruty sú veda
Zvládnuť zákruty je to najťažšie, čo vás pri jazde na motorke čaká. Pred zákrutou spomaľte, počas jazdy v zákrute pomaly pridávajte plyn, na konci zákruty môžete zrýchliť. Počas zatáčania sa pozerajte čo najďalej. V zákrute by ste nemali brzdiť ani preraďovať. Stačí moment nepozornosti a pri vysokej rýchlosti môžete prejsť do protismeru, spadnúť alebo sa vyrútiť mimo cesty. Znie to ako veda, ale všetko vás môžu naučiť v autoškole.

Kde sa naučiť jazdiť na motorke?

Z autoškoly väčšina ľudí odchádza len so základmi jazdy. Vyskúšajte niektorý z moto kurzov, ktoré vás naučia, ako sa vyhnúť nebezpečným situáciám. S inštruktorom preberiete správnu techniku jazdy aj to, ako riešiť krízové situácie. Motorku sa naučíte lepšie ovládať na výcvikovom polygóne. Želáme veľa bezpečných kilometrov.

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne