V spolupráci s veslárom Ondrejom Synkom, držiteľom niekoľkých olympijských medailí, sme pre vás pripravili seriál o šoférovaní. Každý mesiac na vás čaká video a článok na niektorú zo súvisiacich tém. Tešiť sa môžete napríklad na tipy, ako zvládať únavu za volantom, ako sa vyrovnať s agresivitou ostatných vodičov aj ako si užiť rýchlu jazdu bezpečne.
Podľa prieskumov spoločnosti BESIP sa až osemdesiat percent vodičov necíti ako účastník cestnej premávky bezpečne, dôvodom je agresívne správanie ostatných účastníkov. Olympionik Ondřej Synek najazdí denne až stovku kilometrov a s agresívnymi vodičmi sa stretáva pomerne často.
Medzi prejavy agresívnych vodičov patria:
- trúbenie
- rizikové predbiehanie
- vybrzďovanie
- neprimerane rýchla jazda
- nedodržiavanie odstupu
- nerešpektovanie dopravných značiek
- slovné nadávky
- úmyselné narazenie do vozidla
Agresívna jazda môže vyzerať rôzne. Často sa týka ľudí, ktorú sú všeobecne dominantnejší, ctižiadostiví, výbušní až nepriateľskí. Ďalšími faktormi sú stres, časová tieseň či dopravná zápcha. Agresívnych vodičov môže vykoľajiť aj konkrétna situácia – pomalá jazda vodiča pred nimi, zapnuté diaľkové svetlá, gestikulácia či pomalšie reakcia ostatných.
Typológia agresívnych vodičov
Pasívni agresori: Držia sa hesla, že najlepšia radosť je škodoradosť. Cítia sa ako riaditelia zemegule a všetci by im mali uhnúť z cesty. Inak…
Pretekári: Aj keď majú času habadej, snažia sa dostať do cieľa čo najrýchlejšie. Beda, ak sa ich niekto opováži zdržovať!
Sudcovia: Cestní mravokárcovia. Ak niekto poruší predpisy, hneď sa pasujú do role strážcov poriadku. Napríklad ak ide niekto rýchlejšie, schválne zapnú diaľkové svetlá.
Súťaživci: Cestu vnímajú ako závodnú trať, snažia sa preto byť prví.
Zdroj: Dopravná psychológia: Šucha Matúš
Ako za volantom udržať nervy na uzde?
Agresívnym vodičom sa nedá vyhnúť. Konfliktom s nimi sa však dá predchádzať takzvaným defenzívnym štýlom jazdy, čo je spôsob jazdy, pri ktorom premýšľate za ostatných. Snažte sa predvídať a neprovokujte. Ak napríklad idete po diaľnici v ľavom pruhu a vidíte, že vás „naháňa“ vodič za vami, uhnite mu.
Dopravný psychológ Michal Walter odporúča na agresívnych vodičov nereagovať. Pravdepodobne si vás prestanú všímať, no ak by napriek tomu situácia vygradovala a malo dôjsť k fyzickej potýčke, v aute sa zamknite a zavolajte políciu.
Ste agresívny vodič?
Podľa štatistík takmer 70 % vodičov priznáva, že ich niektoré situácie rozhodia a vyprovokujú k ostrejšiemu spôsobu jazdy. Podľa psychológa Waltera by zrelý človek a skúsený vodič mal ovládať svoje emócie. Pri šoférovaní si môžete za volantom zanadávať, no nikdy by ste si nemali stres nevybíjať na ostatných vodičoch – môžete spôsobiť fatálnu dopravnú nehodu.
Snažte sa stresovým situáciám vyhnúť. Ak sa necítite vo svojej koži, za volant si radšej nesadajte. Aby ste sa nemuseli ponáhľať, počítajte s časovou rezervou. Pustite si za volantom pohodovú hudbu a robte pravidelné oddychové pauzy.
Naučte sa stres a prejavy agresivity za volantom ovládať. „Zo zahraničnej štúdie, ktorá sa týkala agresívnych vodičov vyplynulo, že po absolvovaní psychoterapie u nich dochádzalo k pozitívnym zmenám aj na mozgovom CT. Účastníci si uvedomili, čo robili nesprávne a pochopili, aké by to mohlo mať dôsledky,“ hovorí Veronika Vošická Buráňová z BESIPu. Ak cítite, že sa vás agresívna jazda týka, vyhľadajte odbornú pomoc dopravného psychológa.agresivita za volantom
Foto: Pexels.com