prehrávanie hudby v aute ovplyvňuje vodiča

Prehrávanie hudby v aute: Ako dokáže ovplyvniť správanie za volantom?

Auto a mobilita
Mnohí vodiči si bez nej nevedia cestu kamkoľvek ani predstaviť, kopa z nich sa práve kvôli nej za volant vyslovene teší. Reč je o prehrávaní hudby v aute za prítomnosti ktorej na štyroch kolesách hltáte kilometre, ani neviete ako. Mohla by ale táto zdanlivo nevinná radosť pôsobiť negatívne na vaše vodičské schopnosti, či dokonca aj zdravie?

Zo štúdie, ktorú v roku 2013 vykonali výskumníci z londýnskej Metropolitan University, vyplynulo, že rozhodne môže. Vodiči zapojení do štúdie dostali niekoľko rôznych playlistov rozdelených podľa typu hudby a úlohu najazdiť v ich sprievode 500 míľ (804 kilometrov). Počas ciest im vedci monitorovali ich srdcovú činnosť, vodičské schopnosti a zmeny v ich správaní za volantom. 

Prehrávanie hudby v aute by malo kopírovať tlkot srdca 

Ukázalo sa, že prehrávanie hudby v aute s najlepším tempom pre bezpečnú jazdu je to, ktoré je rovnako rýchle ako tlkot ľudského srdca. Teda asi 60 až 80 úderov za minútu. Rýchlejšie tempo totiž ovplyvňuje srdcovú činnosť a zdvíha tep a tlak, najmä ak je taká hudba pustená nahlas. Takéto skladby odvádzajú vodičovu pozornosť od cesty a vedú k tomu, že sa vodič snaží prispôsobiť rýchlosť jazdy tak, aby „lícovala“ s rýchlosťou piesne. 

Prehrávanie hudby v aute má iný vplyv na ženy aj na muže  

Zaujímavé bolo tiež to, aký vplyv mali rôzne žánre na ženy a na mužov. Hip hop síce viedol k väčšej agresivite u oboch pohlaví, lenže na ženy mal ďaleko silnejší vplyv. Pod jeho vplyvom brzdili ostrejšie a na plyn šliapali prudšie než muži, ktorí počúvali rovnakú hudbu. Tanečná hudba privádzala ženy k vyšším rýchlostiam, kým u mužov k tomu istému viedlo počúvanie heavy metalu. Najväčším prekvapením však bolo, že obe pohlavia šoférovali pod vplyvom klasickej hudby omnoho nevyspytateľnejšie než pri počúvaní akéhokoľvek iného žánru. 

Takže, keď vám nabudúce niekto povie, aby ste si do auta vzali niečo „kultivovanejšie” alebo „noblesnejšie“, dajte im prečítať článok o prehrávaní hudby v aute a pustite si radšej niečo od Justina Timberlakea – ak vás teda neprivádza do šialenstva práve tento interpret. To by za to nestálo. 

Tu je zopár ďalších príkladov „bezpečných“ piesní na prehrávanie hudby v aute: 

  • Norah Jones – Come Away With Me 
  • Travie McCoy feat. Bruno Mars – Billionaire 
  • Jason Mraz – I’m Yours 
  • Coldplay – The Scientist 
  • Elton John – Tiny Dancer 
  • Justin Timberlake – Cry Me a River 
  • Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing 
  • Radiohead – Karma Police 
  • S Club 7 – Never Had a Dream Come True 
  • Bon Iver – Skinny Love 

 Autor fota: Pexels.com