Riziká tetovania: Hlavný problém je v atramente

Životný štýl
Tetovaním si ľudia zdobia telá už od nepamäti. Bola to súčasť kmeňových rituálov, aj symbol príslušnosti k určitej sociálnej skupine. Najznámejším príkladom je japonská mafia Jakuza, ktorej členovia sú preslávení farebnými tetovaniami prepracovanými do najmenšieho detailu ako dôkaz ich moci a odvahy. Tetovanie bolo preto v minulosti spájané so zločinom. Každý, kto mal „kérku“, bol v očiach spoločnosti potenciálny kriminálnik. To sa však v súčasnosti mení a s tým aj možné riziká spojené s tetovaním.

Mileniáli už nepozerajú na tetovanie s dešpektom, práve naopak. Čoraz viac z nich vyjadruje svoju individualitu tetovaním, bez ohľadu na jeho riziká, a inými telesnými úpravami, ako je piercing alebo extrémnejšie skarifikácie. V Európe sa odhaduje, že tetovanie má asi 12% populácie. Najviac tetovaných (48%) žije v Taliansku. A počet ľudí ochotných zvečniť si motív na koži stále rastie. Iba na západnej pologuli ich je už vyše 120 miliónov. S tetovaním sú ale spojené určité zdravotné riziká – alergické reakcie, prenos infekcií a chorôb nedostatočne sterilnými ihlami, či zápaly tetovania.

Arzén, nikel a olovo

Jedným z rizík tetovania je atrament, ktorý sa na tetovanie používa, a jeho zloženie. Vpichuje sa až do najspodnejšej vrstvy kože – dermis. Od roku 2022 je v Európskej únii zloženie a obsah chemických látok v tetovacích atramentoch a permanentnom make-upe regulovaný a prísne kontrolovaný. Tetovanie by teda u nás v tomto ohľade malo byť bezpečnejšie. Dovtedy totiž atrament nezriedka obsahoval látky, ktoré môžu mať negatívne dopady na naše zdravie. Medzi také patria napríklad arzén, nikel alebo olovo.

K novej smernici (EU 2020/2081 REACH 2022) viedlo nepríjemné zistenie Európskej komisie, kedy viac ako 40 % farieb neprešlo riadnym vedeckým testovaním a neuveriteľných 20 % z nich obsahuje nebezpečné karcinogénne látky. Mnoho z používaných atramentov bolo určených do tlačiarní alebo ako farba na automobily.

Imunitný systém môže tiež reagovať alergickou reakciou spojenou s nepríjemným opuchom a svrbením. Preto by sme nemali nové tetovanie vystavovať priamemu slnku, ktoré by ju mohlo spustiť. Ďalším rizikom spojeným s tetovaním je postupný rozklad atramentu. Ten sa totiž postupom času odbúrava. Lekári sa obávajú, že by sa mohol počas života usadzovať v orgánoch a v dlhodobom horizonte ich poškodzovať.

Prečítajte si tiež: Rakovina kože na vzostupe. Ako sa najlepšie chrániť?

Zdravotné komplikácie

Kovy v atramente môžu v krajných prípadoch reagovať pri vyšetreniach magnetickou rezonanciou. Pacienti si môžu zriedkavo odniesť nepríjemné spáleniny v miestach tetovania. Sú tiež známe niektoré prípady hromadení atramentu v lymfatických uzlinách. Ojedinele to môže viesť  k jeho zámene s rakovinovým bujnením a zlej diagnóze. V roku 2015 bola takto u mladej ženy mylne diagnostikovaná rakovina v uzlinách. Po operácii sa ukázalo, že tmavé bunky boli v skutočnosti tetovacím atramentom.

Pozor na amatérov

Medzi ďalšie riziká tetovania patrí aj zvýšené riziko infekcie. Jedným z najbežnejších je potom možná nákaza stafylokokom. Tú spôsobuje nesterilné prostredie a zlá dezinfekcia kože pred samotným tetovaním. Baktérie môžu viesť k celkovej sepse a zlyhaniu organizmu. Podľa jednej americkej štúdie pritom:

  • až u 3 % tetovaných dôjde k zápalu,
  • 4 % ľudí sa aj celý mesiac po tetovaní sťažovali na neustávajúcu bolesť.
  • Veľká časť ľudí si tak zažila nepríjemné začervenanie a svrbenie, ktoré trvalo viac ako dva týždne.

Pri nedostatočnom dodržaní hygieny je tiež možná nákaza hepatitídou C alebo ďalšími krvou prenosnými chorobami. Tomu sa však dá prakticky vyhnúť návštevou profesionálnych salónov, kde sú tieto riziká minimalizované.

Blahodárny stres

Nie všetci odborníci však vidia tento trend tak čierno. V americkej štúdii z roku 2016 došli dokonca k záveru, že tetovanie môže posilňovať našu imunitu. Opakovaná návšteva tetovacích štúdií je záťažovou skúškou nášho imunitného systému. Stres, ktorému je telo vystavené, pôsobí blahodarne na jeho fungovanie.

Telo totiž bojuje s tetovaním ako s každou inou infekciou. Biele krvinky sú tak vysielané do boja. U ľudí, ktorí majú viac tetovaní, namerali vedci potom ich vyššie hodnoty.

Dvakrát meraj…

Pred konečným rozhodnutím sa tetovať by sme mali všetko starostlivo zvážiť a obrátiť sa na overené tetovacie štúdiá. Tu máme záruku profesionálneho prístupu a stopercentnú hygienu. Vyhnúť by sme sa mali aj ďalším extrémom, medzi ktoré patrí napríklad tetovanie očnej buľvy. Tu je veľmi vysoké riziko poškodenia zraku alebo dokonca slepoty. Po tetovaní je nutné miesto omývať vodou a antibakteriálnym mydlom. Hlavné ale je zvážiť možné zdravotné riziká a rozhodnúť sa s chladnou hlavou. Rozhodne nie na dovolenke v podguráženom stave. Vtedy to budete zaručene ľutovať.

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.