V starovekých textoch sa často stretávame so stvoreniami a fyzikálnymi javmi, ktoré si dokážeme predstaviť len ťažko. Choroby patrili v tých dobách medzi najväčšie mystériá. Ako si vysvetliť niečo, čo príde bez varovania a dokáže zabiť? Asi trest zhora. Lenže proti trápeniu musí existovať predsa aj ochrana. V mýtoch, legendách a rozprávkach sa objavujú prostriedky, ktoré pomáhajú v boji s trestom. Veľmi často sa stretávame so zázračnými bylinami, ktoré spája jedna dôležitá vec. Liečia hrdinov príbehov a ochraňujú ich pred útokom zla. A ako ukazuje súčasná medicína, väčšina takýchto bylín naozaj dokáže liečiť.
Akácia
Spiritualita v životoch starovekých Egypťanov hrala jednu z najdôležitejších rolí. Uctievanie, obety a mágia. O všetkom sa dnes dozvedáme predovšetkým z hieroglyfických záznamov, ktoré sa nám zachovali. Na nich a pripojených ilustráciách sa čas od času objaví veľká rozvetvená rastlina. Pred sto rokmi sme ešte nemali tušenie, čo je zač. Dnes, po rokoch bádania, však vieme, že ide o akáciu egyptskú. Pre starovekú civilizáciu bola nesmierne posvätná. V Knihe mŕtvych nájdeme rastlinu ako strom bohyne Isis, pod ktorým sa rodia i pochovávajú bohovia. Dôležitosť rastliny podtrhávajú hlavne lekárske záznamy. Akáciu používali lekári k zaháňaniu chorôb napádajúcich pľúca. Bylina totiž podporuje vykašliavanie. V Egypte akácia stále slúži na lekárske účely. Ale nie každá odroda dokáže pomáhať ako tá egyptská. Niektoré druhy vedia aj opak. Otráviť.
Archangelika
Nenájdete bylinu s krajším menom. Dokonca i ten latinský, Archangelica officinalis, znie krásne. Už v desiatom storočí bola kvetina známa ako výborný pomocník pri boji s chorobami. Laponci boli priekopníkmi v práci s bylinou. Podľa šamanov bola archangelika rastlinou posvätných duchov. Preto pomáhala – predovšetkým proti infekciám. Jej antiseptické účinky zariadili rýchlejší boj organizmu s chorobou.
Nie je teda náhoda, že najslávnejším obdobím archangeliky bolo 16. storočie, kedy Európu zmáhal mor.
Kresťanskí učenci sa vtedy byliny zmocnili a dali jej terajšie poetické meno. Z prostého dôvodu. Keďže účinky boli (a stále sú) naozaj silné, vytvorila sa okolo archangeliky legenda. Konkrétne o jej objave. Ťažko chorému čestnému mužovi priniesol rastlinu archanjel Gabriel z Raja. Muž sa uzdravil a žil dlhšie než jeho súputníci. Pokiaľ sa budete chcieť presvedčiť o božskom účinku kvetiny sami, môžete si pripraviť čaj, odvar, olej a tiež likér. Alkohol so štipkou Raja, ktorý lieči? Nie je nad čím premýšľať!
Badián
Badián patrí k rastlinám s najstaršou tradíciou v dejinách ľudstva vôbec. Teda aspoň podľa zachovaných prameňov. Nájdeme ho v jednom z najstarších textov – Epose o Gilgamešovi. „Slovo skryté vyjaviť chcem tebe – o rastline, ktorá dáva život, chcem povedať tebe. Rastlina ona, vzhľadom svojim podobná bodľači, jej tŕne ťa pichnú do rúk ako ruža. Až sa tvoja ruka zmocní tej rastliny, potom budeš večne účastný života,” hovorí Gilgamešovi mýtická postava Utnapištim. Podľa našich indícií a po dlhom pátraní sa prišlo na to, že ide o badián (hviezdicový aníz). Sumeri dosť dobre vedeli, čo bylina dokáže. I napriek tomu, že badián nájdeme predovšetkým v indickej kuchyni, ťažia z jeho liečivých vlastností aj súčasné farmaceutické spoločnosti. Obsahuje totiž vzácnu kyselinu chinínovú, ktorá sa stala súčasťou lieku proti vtáčej i prasacej chrípke, Oseltamivíru.
Akonáhle teda telo bojuje so zákerným vírusom, skúste odvar z badiánu. Rozhodne ničomu neuškodí!
Zemežlč
Zemežlč síce dokáže svojim menom odradiť, ale nemal by. Z jedného prostého dôvodu. Ide o jednu z ďalších mytologických liečivých bylín. V latinčine nesie zemežlč názov Centaurium erythraea. Nie je potrebné príliš vysvetľovať, kde sa korene mýtu o rastline nachádzajú: celkom jasne v starovekom Grécku. Spájajú sa priamo s kentaurom Cheirónom, patrónom lekárstva a učiteľom Achilla. Zemežlčou si napoly človek a napoly kôň ošetroval ťažké zranenia od šípu. To síce nesúvisí s dnešnými dokázanými účinkami byliny, napriek tomu sa muselo niekde začať. Rozbory ukázali, že zemežlč patrí k vysoko účinným prostriedkom v boji so žalúdočnými problémami. Kvitnúca vňať obsahuje glykosidy, triterpeny, kyselinu ferulovú a ďalšie podporné látky. Pri pití odvaru dôjde k zažehnaniu nechutenstva aj zlého trávenia. A ako bonus vás ochráni pred čarodejnicami! Teda tak si to aspoň niektorí mysleli. Veniec z kvetín nasadený na hlave behom Valpuržinej noci zaháňal zlé ježibaby.
Mandragora
S mandragorou to nie je také jednoduché. Aj keď sa objavuje už v Starom zákone, dnes vieme, že bylina obsahuje vysoké množstvo alkaloidov, ktoré dokážu natrvalo poškodiť ľudský organizmus. Predovšetkým pri vnútornom užití. V mýtoch sa však stretávame s tým, že správne pripravený koreň mandragory, ktorý pripomína svojim vzhľadom ľudské telo, vie zažehnať problémy s počatím dieťaťa. Za najstaršiu zmienku môžeme považovať biblický príbeh v knihe Genesis, kde figuruje Ráchel a jej staršia sestra Lea. Obe zjedli „jabĺčka lásky”, vďaka ktorým porazili neplodnosť a získali božiu priazeň. Nie je reč o ničom inom než o mandragore. Žiadne také účinky však nebolo dokázané. Reálne bylina slúžila k niečomu inému.
Vďaka alkaloidom dokáže utlmiť nervový systém natoľko, že človek, ktorý potreboval operáciu, bol tak akurát mimo, aby nič necítil.
Pokiaľ by sme chceli bezpečne využiť účinky prapodivnej rastliny, čo v prípade umŕtvenia pri chirurgickom zákroku rozhodne neplatí, bude potrebný silný vývar, ktorý nanesieme na zapálenú pokožku. Prípadne je možné vyrobiť masť, ktorá pomôže utlmiť bolesť z popálenín a iného poškodenia kože. Vždy je však potrebné dávať si veľký pozor. Nie každý mýtus, ako v prípade mandragory, sa rovná zaručenému receptu na zdravie.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Alergia na vzostupe – hrozí nám nová civilizačná choroba?