University of Cambridge skúša Ziku na glioblastóme, najčastejšom a veľmi agresívnom mozgovom nádore, ktorý ročne v Británii odhalia lekári u 2200 pacientov. Na Slovensku ročne postihne vyše stovky ľudí. Na rozdiel od iných druhov liečby totiž totiž vírus Zika dokáže prejsť hematoencefalickou bariérou – membránou, ktorá funguje ako akýsi krvný filter. Ten slúži na to, aby nepustil do mozgu žiadne potenciálne toxické látky. Bohužiaľ, pracuje tak efektívne, že ním neprejdú ani žiadne lieky.
Schopnosť Ziky prekonať túto bariéru vedie k poškodeniu vývoja mozgu u nenarodených bábätiek, vedci ale dúfajú, že túto vlastnosť využijú v boji s rakovinou.
Môže byť na niečo dobrý?
Vírus Zika, ktorého masívna epidémia vypukla v roku 2015 a postihla predovšetkým juhoamerické krajiny, sa prenáša bodnutím komára a u dospelých sa príznaky infekcie prejavujú podobne ako chrípka. Kým vyvinutý mozog dospelého nijako nepoškodzuje, na bábätká v maternici pôsobí ničivo. V prípade glioblastómu sú rakovinové bunky podobné tým vo vyvíjajúcom sa mozgu, čo vedcov priviedlo na myšlienku, že by vírus Zika mohol napádať aj tie. Doktor Harry Bulstrode, jeden z výskumníkov, povedal denníku The Telegraph: „Epidémia vírusu Zika u detí a bábätiek je vážny celosvetový zdravotný problém, sústredíme sa teda na to, aby sme sa o ňom dozvedeli čo najviac a mohli nájsť spôsob, ako ho liečiť. Teraz sa nám otvorila ďalšia cesta a chceme zistiť, či by sme ním mohli bojovať proti jednej z najťažších foriem rakoviny.“
Bulstrode a jeho tím v laboratórnych testoch zisťujú, či Zika dokáže spomaliť rast mozgového nádoru.
„Ak by sme dokázali zacieliť len na vybrané mozgové bunky, možno by sme mali v ruke kľúč k budúcim liečebným metódam,“ dodal.
V prvotnom štádiu výskumu sa teda vedecký tím zameriava na to, aby zistil, akým spôsobom si vírus “vyberá”, ktoré mozgové bunky napadne, čo by mal byť východiskový bod pre vývoj liečebnej metódy, ktorá by vyhľadala nádor, a pritom neohrozila okolitú zdravú mozgovú hmotu. Podľa Iaina Foulkesa, riaditeľa výskumného centra organizácie Cancer Research UK, ktorá celý experiment financuje, je potrebné nájsť proti glioblastómu nejakú zbraň stále väčšia. „Nájsť nové cesty v liečbe mozgového nádoru a pomôcť tiež viac ľuďom prežiť, je našou prioritou,“ povedal britskému denníku.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Desivé experimenty so zdravím: ako vytvoriť mutanta a zbaviť sa homosexuality?