Počas korony nejednému z nás, zabarikádovanému v „bezpečí“ home officu, mohlo neraz roztrhnúť hlavu zo stresu, neistoty a dní strávených pred obrazovkami počítača. Pre migrenikov sa tieto faktory stávajú spúšťačmi neznesiteľných bolestí hlavy. Ak ste aj vy počas korony zaregistrovali zhoršenie bolestí hlavy, rozhodne nie ste sami.
Skúsenosti ani čísla neklamú
„Od začiatku pandémie sa na mňa aj na kolegov obracajú ľudia, ktorým sa zhoršili nielen migrény, ale aj tenzné bolesti hlavy,“ opisuje doktorka Katherine Hamiltonová z Penn Medicine vo Filadelfii. Jej skúsenosti z praxe potvrdzujú aj najnovšie výskumy.
Výsledky prieskumu odborného magazínu The Journal of Headache and Pain ukázali, že u šiestich z desiatich opýtaných sa zvýšila nielen frekvencia záchvatov migrény, ale aj ich intenzita.
Porovnanie dát používateľov digitálneho denníka Migraine Buddy, do ktorého si používatelia zapisujú informácie o prekonaných migrénach a bolestiach hlavy, ukázalo, že sa v rokoch 2018 – 2020 zvýšil mesačný priemer dní strávený s bolesťami hlavy zo 4,9 na 5,4 dní. A byť paralyzovaný bolesťami hlavy ešte o pol dňa v mesiaci dlhšie nie je zanedbateľné.
Vedeli ste, že migréna trápi viac ženy ako mužov? Alebo že migréna dokáže zmeniť štruktúru mozgu? To sú len fragmenty zaujímavostí o migréne, ktoré sa dozviete tu.
Pár pandemických tipov proti migréne a bolehlavu
Dáta z výskumov sú síce zaujímavé, ale prečo vlastne hlava bolí? Práca z domu, ktorá sa stala realitou pre 40 % z nás, má nespočetné množstvo výhod od ušetreného času, ktorý by sme inak potrebovali na cestu do práce až po možnosť celodenného nosenia pohodlných teplákov. Aká je však odvrátená strana mince, ktorá môže viesť až k rozvoju migrén a bolestí hlavy?
- Dajte modrému svetlu červenú
V rámci home officu ľudia priemerne trávia na počítači viac ako 13 hodín denne. Pacienti trpiaci migrénou sú obzvlášť citliví na svetlo a toľko hodín strávených pred obrazovkami s modrým žiarením sa môže nepriaznivo podpísať na ich zdravotnom stave. Trocha uľaviť očiam i hlave môžu pravidelné pracovné prestávky alebo investícia do okuliarov či fólie na obrazovku, ktoré blokujú modré svetlo. - Bolí vás hlava? Vystrite chrbát
Ak sa pri sedení hrbíte, zaťažujete plecia a šiju, čo môže prispieť k rozvoju bolestí hlavy. Pri práci preto seďte rovno, monitor by ste mali mať ideálne v úrovni očí. A aj keď sedíte rovno ako svieca, prestávky na pretiahnutie prospejú aj vám. - Základom produktivity je optimálny režim
Zmeny v dennej rutine, stravovacích aj spánkových návykoch počas pandémie môžu významne prispieť k rozvoju migrény. Aj keď motivácia počas mesiacov strávených prácou z domu môže pokrivkávať, nastavte si pravidelný spánkový, stravovací aj športový režim. Vďaka rutine budete nielen produktívnejší, ale prospeje to aj vášmu zdraviu, telesnému aj duševnému.
Nebojte sa obrátiť na odborníka
Ak vás bolesti hlavy trápia dlhodobo, určite navštívte odborníka. Iba ten vám navrhne liečbu šitú na mieru. Neváhajte sa teda so svojimi ťažkosťami obrátiť na vášho ošetrujúceho lekára alebo neurológa.
Dobrá správa je, že ak máte prístup k internetu, budete mať odborníkov vždy na dosah ruky. Trebárs Uniqa ponúka svojim klientom k životnému poisteniu asistenčnú službu Diagnose.me, v rámci ktorej sa k vášmu zdravotnému stavu, a to nielen v prípade migrén, vyjadrí ďalším, vami vybraný špecialista. Z pohodlia domova môžete svoje otázky smerovať aj na stránky migrenajechoroba.sk alebo využiť anonymnú Národnú linku na podporu duševného zdravia, číslo ktorej je 0800 193 193. Psychiku nehodno podceňovať, preto v rámci starostlivosti o svoje fyzické zdravie nezabúdajte ani na duševnú pohodu.
Začnite situáciu riešiť
Pandemická situácia sa pre mnohých stala bolehlavom, a to nielen v prenesenom zmysle slova. Dnes už našťastie existuje viacero riešení, netreba bolesti len ticho pretrpieť. Na niektoré stačí iba pár kliknutí. Nezabúdajte, že na to nie ste sami.