Možno si hovoríte, že len chodiť predsa nestačí. Veď chodíte každý deň a rovnako sa vám robí slanina! A kto nevypotí liter potu v posilňovni, nemá nárok hovoriť o fyzickej aktivite. Záleží však na tom, aké sú vaše ciele. Ak si chcete zlepšiť kondíciu a hlavne neignorovať dôležitosť duševnej hygieny, bohato si vystačíte s tým, keď sa každý deň do práce alebo do školy dopravíte po svojich. Znie to ako hračka? Predstavte si to päť dní v týždni! Nielen počas tých letných slniečkových. Pekne po svojich pôjdete aj keď leje, mrzne a celým telom a dušou budete túžiť sadnúť do auta alebo do MHD.
Koľko kilometrov si mám naordinovať?
Odporúčaná týždenná dávka stredne náročnej fyzickej aktivity je 150 minút. To potvrdzuje aj známy internista a predseda Českej internistickej spoločnosti Richard Češka: „Vo veľkých štúdiách bolo preukázané, že päťkrát týždenne 30-40 minút dokonca len rýchlej chôdze je dostatočných.“ Takže napríklad polhodinka svižnej chôdze v týždni a cez víkend si potom môžete dopriať trochu ničnerobenia na gauči. Alebo si dáte v pondelok oddych, pretože v nedeľu si doprajete prechádzku do prírody, tá zase poslúži ako skvelá obrana proti depresii a zlej nálade. „Fyziologicky sme prispůsobení pravidelnej pohybovej aktivite miernej intenzity, niekoľko hodín denne,“ hovorí Zdeněk Hamřík z olomouckej Fakulty telesnej kultúry, kde sa výskumu prospešnosti fyzickej aktivity venujú dlhodobo. S tým ale tak úplne neladí sedavý spôsob práce, ktorému sa mnohí z nás venujú.
A naše deti z prieskumov nevychádzajú tiež práve najlepšie, pohybová aktivita každý rok klesá aj u nich.
Prečítajte si tiež: Nespia len zúfalci. Odštartujte svoju spánkovú revolúciu
Choďte do práce šťastnejší
Chôdza rovnako ako iné aeróbne cvičenia je dobrá pre vaše srdce a pľúca, pôsobí priaznivo na kardiovaskulárny systém, zlepšuje kvalitu spánku a v neposlednom rade prospieva vašej hlave. A je zadarmo! Nielenže ušetríte za permanentky do fitness centier (ktoré ste si kúpili v návale presvedčenia, že tentoraz už to určite dáte a odvtedy ju nemôžete nájsť), ale naozaj skúsení chodci sa časom rozlúčia aj s električenkou a auto majú len na výlety. Možno vám to najskôr bude pripadať ako hrozný nápad – vstávať o polhodinu skôr, aby ste mohli ísť pešo – ale vaša hlava i telo vám to onedlho niekoľkonásobne vrátia. Budete zdravší, pokojnejší, utriedite si myšlienky a ako malý bonus ešte koľkokrát objavíte skryté zákutia vášho mesta. Možno sa z času na čas stratíte, ale je dôležité udržiavať si v živote aj trochu toho dobrodružstva.
Podľa britskej správy Walking Works by pravidelná chôdza mohla zachrániť desaťtisíce životov ročne a tiež rapídne znížiť počet ľudí diagnostikovaných s cukrovkou. Z kalifornského šesťročného pozorovania vzorky ľudí medzi 18. a 80. rokom sa dokonca ukázalo, že svižná chôdza znižuje riziko srdcových chorôb o niečo viac než behanie (pri chôdzi to bolo okolo 9% zníženie, beh dopadol o päť percent horšie). Pri chôdzi sa navyše rovnako ako pri každom inom cvičení vyplavuje serotonín. Pocit šťastia alebo napríklad len dobrej nálady po prechádzke vás tak bude motivovať vydať sa pešo aj nabudúce. Ale samozrejme z času na čas je to vždy tak trochu záležitosť sily vôle.
Naučte sa chodiť poriadne
Hoci na chôdzi nie je nič komplikované a je veľmi nízka pravdepodobnosť, že sa pri nej zraníte, pár zásad predsa len dodržujte. Snažte sa nehrbiť, bradu držte rovno, nepozerajte do telefónu – skúste namiesto toho pozorovať veci okolo seba. A rovnako ako po každom inom cvičení, nezabúdajte na záverečný strečing – pretiahnutie, a nohám tiež doprajte krátku masáž. Nebudú vás nasledujúci deň toľko bolieť. A ak je pre vás predsa len ťažké spomaliť alebo to máte do práce jednoducho až príliš ďaleko, choďte na bicykli, longboarde alebo kolobežke.
Spôsob dopravy na vlastný pohon je oveľa optimistickejší ako tlačenie sa v električke alebo postávanie v zápchach s nadávkami, prečo všetci tí ľudia v okolitých autách nemohli ísť MHD.
Po suchom februári skúste máj po svojich
Ak sme vás aspoň trochu namotivovali a navyše máte radi výzvy, máte teraz ideálnu príležitosť sa hecnúť a prospieť zdraviu svojmu i zdraviu ovzdušia. Jednak sa konečne začína otepľovať a pobyt vonku sa stáva znesiteľnejším a ešte aj v máji prebehne akcia Ministerstva dopravy s príznačným názvom Do práce na bicykli. Koná sa každý rok a vlaňajšieho štvrtého slovenského ročníka sa zúčastnilo asi 8 500 ľudí po celom Slovensku. Spôsob dopravy si môžete vybrať podľa vlastných preferencií, ale mali by ste využiť vlastný bezmotorový pohon. Takže bežať, ísť, ísť na jednokolke, to už je na vás.
Jednotlivci však majú smolu, musíte vytvoriť tím. Štartovné je bezplatné, a ako registrovaní účastníci si môžete zakúpiť špeciálne tričká s výraznou zľavou, a hlavne možnosť vyhrať niektorú z cien, ktoré venovali partneri. Niektorí ponúkajú aj zľavy na svoje služby, na ktoré nemusíte byť víťazmi. Podmienky všetkých súťaží nájdete na stránkach akcie. Registrácia tímov (ale i samospráv – už ich je takmer sto) prebieha do 5. mája. Ale keďže súťažiť sa začína už prvého, bude dobré s ňou neotáľať. Tak to skúste, možno sa v máji bude vo vašom meste lepšie dýchať. A vám sa po pár prvých bolestivých zápasoch s nenatiahnutými svalmi bude lepšie hýbať.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Zbavte sa strachu z tukov. Je to naše palivo už milióny rokov