Obyvatelia Arabského polostrova veľmi dobre vedeli, prečo si kávu treba chrániť. Ešte v 17. storočí hrozili pestovateľom obrovské peňažné pokuty za snahu predávať zelené zrná kávy za hranice domoviny. Arabi znehodnocovali – zneplodňovali semená varom, aby sa káva nepestovala inde ako u nich. Obchodníci na základe štátnych opatrení mali v rukách exkluzívny tovar a nesmierne zbohatli. Netrvalo ale dlho a prefíkaným Holanďanom sa podarilo zrnká prepašovať aj pod hrozbou sťatia hlavy. Na základe risku sprístupnili kávu aj strednej spoločenskej vrstve. Trvalo však takmer dve ďalšie storočia, než sa horúceho čierneho nápoja mohol napiť aj úplne bežný Európan.
Čierna dlhovekosti
Aj keď popíjame kávu už nejakú chvíľu, stále nepoznáme všetky účinky, ktoré má na naše zdravie. Už ale vieme, že kvalitná káva obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, vitamínov a predovšetkým kofeínu. Práve on sa dostal v posledných rokoch do pozornosti vedcov a už mnoho štúdií poodhalilo, čo v sebe skrýva. Jeden z posledných výskumov Stanfordovej univerzity poukázal na možné prepojenie medzi zvyšujúcim sa priemerným vekom modernej civilizácie a pitím nápojov s vysokým obsahom kofeínu.
Séria testov vykonávaná počas niekoľkých rokov na 100 jedincoch potvrdila, že u ľudí, ktorí konzumovali kofeínové nápoje, predovšetkým kávu, sa v krvi vyskytovalo viac protizápalových látok.
A to podľa mikrobiológa Marka Davisa vedie k zvýšeniu dĺžky života. „Ukázali sme možnú spojitosť medzi konzumáciou kofeínu a dlhovekosťou. Vďaka dôkladnému laboratórnemu výskumu sme pravdepodobne narazili na telesný mechanizmus, ktorý za tým stojí,” uvádza vedúci projektu.
Prírodný bojovník proti bolesti
Tým ale zoznam zázračných vlastností nekončí. Ak často trpíte bolesťami hlavy, pite kávu! Kofeín funguje sčasti aj ako analgetikum. Samotná šálka kávy bolesť síce nezastaví, ale aspoň ju zmierni. Súbor štúdií, na ktorých sa dohromady podieľalo zhruba sedemtisícdvesto ľudí z celého sveta, efekt potvrdil. Subjekty boli rozdelené na dve skupiny. Jedni si na začiatku problémov s hlavou dali ibuprofén a zároveň kofeínovú tabletku. Druhí len analgetikum. Podľa zaznamenaných časových údajov sa u prvej skupiny úľava objavila o niekoľko minút skôr. Potlačenie bolo zároveň oveľa efektívnejšie ako u druhej skupiny.
Radostné pitie
Aj keď výsledky boli jednoznačné, nikto nedokázal prísť na to, prečo to tak je. Pravdepodobne nepôjde o žiadnu veľkú záhadu. Kofeín zrýchľuje tok krvi. Tým pádom by sa účinná látka z prášku proti bolesti mohla rýchlejšie dostať do krvného obehu.
Do hry vstupuje aj fakt, že kofeín zlepšuje náladu.
Kombinácia rýchlejšieho prúdenia krvi a väčšieho množstva vyplaveného serotonínu môže byť kľúčom k zázrakom, ktoré kofeín v našom tele stvára. Navyše, ak ste naozajstní milovníci kávy, hormónu šťastia sa vo vás objaví oveľa viac.
Pre snaživých aj študentov
Kofeín samozrejme nie je obsiahnutý len v káve. Obdobným zdrojom dokáže byť aj kvalitný čaj. Existuje aj možnosť užívania syntetického kofeínu v podobe tabliet. Obľúbený je predovšetkým medzi športovcami, no nielen medzi nimi. Rozhodne sa hodí aj pracovníkom, ktorí vykonávajú ťažkú manuálnu prácu alebo študentom, učiacim sa do východu Slnka. Ako to už ale býva s umelo vytvorenými látkami, nemajú takú silu ako prírodné. Preto ak nie je nutné siahať po syntetickom kofeíne, rozhodne sa oplatí urobiť si chvíľu čas na prísun v prirodzenej podobe. Napríklad aj vo forme čokolády, ktorá kofeín obsahuje tiež vďaka kakaovému prášku. Nie každému káva chutí, ale hnedému zlatu neodolá takmer nikto.
Kofeínová spoločnosť
Vždy samozrejme platí „všetkého s mierou”. Takmer liečivá pochutina sa pri nadmernom užívaní stane opakom:
Nadmerná konzumácia kofeínu v akejkoľvek podobe vedie k zdravotným ťažkostiam.
Bolestiam brucha, náhlym zmenám nálad, poruchám spánku a ďalším. Všetko sa odvíja od miery odporúčaného množstva, ktoré je podľa doktorov zhruba 300 miligramov na deň, teda asi tri šálky. Nehovoriac o tom, že na kofeíne si dokáže človek vybudovať aj závislosť. Snáď aj preto je káva taká obľúbená a ľuďom robí radosť ju popíjať. Globálna produkcia a predaj čokolády, kávy a čaju tomu všetkému len nasvedčuje. Mnohých odborníkov však zvyšujúca sa konzumácia znepokojuje. Čím je ľudstvo staršie, tým viac kofeínu potrebuje!
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Večnú mladosť pre všetkých? Ako vedci aj startupy doháňajú Vec Makropulos