Viac než desatina svetovej populácie je dnes obézna. Týka sa to nielen 600 miliónov dospelých žien a mužov, ale tiež zhruba stovky miliónov detí, ako uvádza správa o výskume, ktorý prebiehal 25 rokov v 195 krajinách, publikovaná v New England Journal of Medicine.
Za posledných viac ako tridsať rokov sa počet obéznych na našej planéte v podstate zdvojnásobil, a to ako v bohatých, tak v pomerne chudobných štátoch prakticky všetkých kontinentov. A táto epidémia už si vyberá svoju smutnú daň. Len v roku 2015 súviseli s nadmernou telesnou hmotnosťou globálne až štyri milióny úmrtí, čo je údajne viac, než majú na svedomí dopravné nehody, Alzheimerova choroba a teroristické útoky dohromady.
Na Slovensku je podľa aktuálnych prieskumov obézna pätina obyvateľov. Najviac nám podľa lekárskych štatistík pribúdajú kilá vo veku od 55 do 65 rokov. Medzi zavalitejšími spoluobčanmi pritom so 64 percentami prevažujú muži, žien s kilogramami navyše je u nás 49 percent. No zvyšuje sa tiež počet detí, ktoré trápi nadváha či obezita. Mierne navrch tu majú opäť chlapci. Celosvetovo bohužiaľ patríme ku krajinám, kde rakovina spojená s obezitou zabije v pomere k počtu obyvateľov najväčší počet ľudí vôbec.
„Jablká“ v ohrození
Nejde však len o číslo, ktoré nám ukazuje osobná váha, ale tiež o rozloženie tukových tkanív v tele. Vedci z Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) pri Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) totiž zistili súvislosti medzi tým, koľko si nameriame v páse, a rizikom tejto zákernej civilizačnej choroby.
Ľudia s postavou typu jablka sú na tom teda rozhodne horšie než „hrušky.”
Spozornieť by mali hlavne muži s obvodom brucha nad 102 cm a ženy s mierou okolo pása od 88 cm vyššie. Podľa odborníkov je tento typ merania dokonca spoľahlivejší než predtým uprednostňovaný index telesnej hmotnosti (BMI) a môže byť varovným signálom nielen v prípade niekoľkých typov rakoviny, ale tiež cukrovky druhého typu, srdcových chorôb, chronických ochorení obličiek a ďalších vážnych chorôb súvisejúcich s obezitou.
„Stačí len vziať krajčírsky meter a zmerať si obvod brucha,” upozorňuje doktor Heinz Freisling z IARC. „Jednoducho tak zistíte, či vám hrozí riziko niektorých druhov rakoviny – napríklad rakoviny slinivky, o ktorej je známe, že má súvislosť s vyššou telesnou hmotnosťou alebo obezitou.”
Škodí podobne ako fajčenie
Lekári spájajú s vyššou telesnou hmotnosťou trinásť typov rakoviny vrátane rakoviny pŕs, slinivky, žalúdka alebo hrubého čreva. Čo sa týka rakoviny obličiek, nedávny výskum vo Veľkej Británii potvrdil, že minimálne vo štvrtine prípadov tejto choroby je na vine obezita pacienta.
Navyše, tento typ choroby je radikálne na vzostupe. Len za posledných desať rokov stúpol počet prípadov v ostrovnej krajine o 40 percent. Obezita sa tak dostáva na podobne neslávnu pozíciu ničiteľa nášho zdravia ako fajčenie, ktoré má podľa odborníkov na svedomí ďalšiu štvrtinu prípadov rakoviny obličiek. Vo Veľkej Británii na túto chorobu zomrú ročne cez štyri tisícky ľudí.
Stačia malé krôčky
Pritom zdravší životný štýl a váha v norme by mohli skutočne zachraňovať životy. Ako hovorí Sarah Toule z World Cancer Research Fund: „Keby každý vo Veľkej Británii mal primeranú váhu, dalo by sa predísť vzniku najmenej 25 000 prípadov rakoviny ročne.” Podľa nej by celkom stačilo, keby ľudia dodržiavali pár jednoduchých pravidiel.
Okrem obmedzenia vysokokalorickej stravy a nápojov by sme mali najmenej pol hodiny denne stráviť cvičením.
Podobnú mienku má i šéfka zdravotných informácií Cancer Research UK Julie Sharp. „Je dôležité aby sa ľudia neustále dozvedali o metódach ako znížiť riziko rakoviny,” hovorí. „A ak zatiaľ neexistuje účinná ochrana proti tejto chorobe, potom je snaha udržať si zdravú hmotnosť nielen jednou z možností, ako ochoreniu predísť, ale má i ďalšie zdravotné benefity.”
K tomu, aby ste si udržali primeranú váhu – a zároveň tiež svoj zdravý život – stačí podľa nej urobiť len pár malých krokov z hľadiska jedálnička a fyzickej aktivity, a predovšetkým dlhodobo zotrvať. Vyzerá to ako celkom ľahký plán, čo poviete?
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Večnú mladosť pre všetkých? Ako vedci aj startupy doháňajú Vec Makropulos