Milióny ľudí, ktorým sa vrátil zrak? Vedci vyvinuli kvapky na šedý zákal

Budúcnosť, Životný štýl
Väčšina z nás považuje svoj zrak za samozrejmosť. Bez neho si svoj život nevieme ani len predstaviť. Čítanie, písanie, šoférovanie či návštevy kina... Nie pre každého je to však také samozrejmé. V skutočnosti je „skrátka vidieť” bojom dosť veľkej časti populácie. A jedným z najväčších protivníkov v ňom je šedý zákal. Lenže teraz sa pacientom možno začína blýskať na lepšie časy.

Na svete žije vyše 285 miliónov ľudí, ktorí sa stretávajú s problémami so zrakom. Nadácia Freda Hollowsa dokonca odhaduje, že úplná slepota sa týka až 36 miliónov ľudí naprieč planétou. Problém je, že 90 % týchto ľudí žije v rozvojových krajinách a viac ako polovica  prípadov slepoty je spôsobená kataraktou, teda šedým (sivým) zákalom. Ten je hlavnou príčinou slepoty vo svete.

Šedá epidémia
Vďaka neustálemu medicínskemu pokroku našťastie už existuje jeho liečba; doteraz bola ale jedinou možnosťou iba nákladná chirurgia. To znamená, že ľudia v rozvojových krajinách, ktorí často nemajú prístup k základnej zdravotnej starostlivosti, nemajú v podstate žiadnu vidinu na zlepšenie. Žiaľ, doslova. Samozrejme ale nejde o problém, ktorému čelia iba rozvojové krajiny.

Na Slovensku sa šedý zákal – v rôznych štádiách – týka každého druhého človeka nad 65 rokov a až 70 % ľudí nad 75 rokov.

Podľa Americkej oftalmologickej akadémie má sivý zákal takmer 22 miliónov Američanov starších ako 40 rokov. Ďalšie číslo je podobné tomu nášmu – viac ako polovica obyvateľov Severnej Ameriky bude podľa výskumu pred dovŕšením 80 rokov trpieť šedým zákalom. Mnohí ľudia preto budú musieť podstúpiť nepríjemný a v niektorých krajinách aj drahý chirurgický zákrok, alebo trpieť vážnymi zrakovými problémami.

Kvapky nádeje
Našťastie sa veda stále rúti vpred. Americkí vedci totiž vyvinuli očné kvapky, ktoré zákal rozpustia. Tie sú teraz predmetom klinických štúdií a ak nimi úspešne prejdú, dostanú sa na farmaceutický trh, vďaka čomu budú môcť byť využívané ako alternatíva k chirurgickému zákroku. Teraz sa všetky sily sústredia na to, aby nedochádzalo k extrémnym vedľajším účinkom. Tak či tak je to obrovský krok vpred.

Ako fungujú?
Šedý zákal je výsledkom štruktúry skryštalizovaných bielkovín, ktoré tvoria šošovky v našom oku. Inými slovami – keď sa táto štruktúra zhoršuje, bielkoviny, ktoré sa nachádzajú vedľa seba, vytvárajú nad okom mliečnu vrstvu, ktorá bráni videniu. Lekári a vedci si nie sú celkom istí, prečo proteíny takto kryštalizujú a prečo vytvárajú práve sivé zákaly. V minulosti sa ale objavilo niekoľko nápadov a teórií – a práve z nich vzišli očné kvapky.

Kvapky, ktoré by mohli rozšírenú očnú vadu liečiť, boli vytvorené na základe v tele prirodzene sa vyskytujúceho steroidu známeho ako lanosterol. Prečo práve ten?

Vedci skúmali čínskych súrodencov, ktorí trpeli dedičnou formou choroby, ktorej mutácia zastavila produkciu práve lanosterolu. Ani mutácie, ani šedý zákal sa ale netýkal ich rodičov. Vedci sa preto následne domnievali, že ak telá rodičov produkujú lanosterol a netýka sa ich šedý zákal, ich deti katarakta trápi možno preto, že lanosterol neprodukujú. Pridanie lanosterolu (či podobnej látky) do oka by preto podľa nich mohlo zastaviť kryštalizovanie proteínov – a to od ich zhlukovania až po tvorbu zákalu.

Rad je na ľuďoch
Vedci sa preto rozhodli začať vyvíjať kvapky obsahujúce lanosterol a testovali ich rovno v troch druhoch experimentov. V rámci jedného z nich v laboratóriu aplikovali kvapky do ľudskej šošovky a zaznamenávali zmenšenie zákalu. Následne svoju hypotézu testovali na 13 králikoch a výsledky boli veľmi sľubné. Po jednom týždni obyčajného kvapkania do očí sa u 11 králikov závažný zákal značne zlepšil na mierny alebo vôbec žiadny. Liek bol potom testovaný aj na psoch. A výsledky boli rovnaké.

Ruben Abagyan, ktorý sa na vývoji lanosterolových kvapiek podieľal, dúfa, že budú mať rovnaký dopad aj na šedý zákal u ľudí. V tlačovej správe uvádza: „Myslím, že ďalším prirodzeným krokom je prenesenie liečby na človeka. Nie je nič, čo by bolo vzrušujúcejšie.” Pokiaľ budú klinické testy úspešné aj na ľudských pacientoch a kvapky sa dostanú na trh, mohli by lacno a bezbolestne zmeniť život miliónom ľudí naprieč celým svetom. Doslova by znamenali rozdiel medzi slepotou a videním.

#TerezaVaisová

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.