A tá neškodná miera je zjavne trochu nižšie ako sme si mysleli. Rozsiahlej štúdie Univerzity v Cambridgi sa zúčastnilo asi 600 tisíc respondentov z devätnástich krajín. A na čo nové sa teda tentoraz prišlo? V prvom rade borí mýtus o tom, že pravidelné mierne popíjanie má nejako pozitívny vplyv na dĺžku a kvalitu vášho života. Nie je to tak, a výskum navyše presnejšie určuje hranicu, kedy váš pobyt na tejto planéte popíjanie ešte neskracuje.
Tak koľko?
Bez obáv z predčasne ukončeného dôchodku si môžete dať 14 jednotiek alkoholu týždenne. To vychádza zhruba na jedno pivo (alebo pohárik vína) denne. Novinkou je aj rodová vyváženosť, rovnaké limity platia pre ženy aj mužov. Takže starý mýtus o chlapoch s väčšou výdržou padá. Aspoň v tom dlhodobom meradle. A potom prečo ženy prežívajú mužov.
Jednotkou alkoholu znamená 8 g čistého etanolu. Takže dvanásť-trinásť jednotiek je nejakých 100 g alkoholu týždenne. Za jednu jednotku zaobstaráte deci vína, malú desiatku alebo malý štamprlík tvrdého alkoholu. Ak si chcete spočítať obsah alkoholu vo vašom obľúbenom drinku, výpočet je jednoduchý.
Prečítajte si tiež: Pijete pred deťmi? Ako si nevychovať mladého alkoholika
0,8 (hustota etanolu) x obsah nápoja v ml x koncentrácia alkoholu (%) a to všetko vydelíte 100. Na príklade veľkého panáka 40% alkoholu vyzerá vzorček takto:
(0,8 x 40 x 40) / 100 = 12,8 g
Správne fungujúca pečeň pritom zvládne odbúrať 0,1 g etanolu na jedno kilo hmotnosti za hodinu. Takže taký človek s 80 kilami za hodinu odbúra jednu jednotku. Nezáleží na type nápoja, počíta sa len obsah etanolu.
Vôbec najlepšie je dávať si alkohol k jedlu. To práve často spôsobuje rozdiely v rôznych geografických oblastiach s podobnou konzumáciou. Je rozdiel dať si fľašu vína k obedu, alebo ju vypiť ráno nalačno.
Najlepšiemu zdraviu sa tešia ľudia, ktorí pijú pravidelne malé dávky alkoholu k jedlu, ako je tomu napríklad v krajinách okolo Stredozemného mora.
Jedno pivo denne???
Prevažná väčšina vládnych odporúčaní je úplne mimo. Napríklad Američanom odporúčajú maximálne zdravotne nezávadnú konzumáciu dvoch pív denne pre mužov a jedného pre ženy. Rovnosť pohlaví ale ťažko nájdete aj v Európe. Španielsko odporúča ženám okolo 20 jednotiek týždenne, kým muži si vraj môžu dopriať bez väčšej úhony až 35. My na tom samozrejme tiež nie sme zle, muži majú povolené 22 jednotiek a ženy 15. Najbližšie ideálu sa tým posunuli Briti, ktorí odporúčajú 14 jednotiek alkoholu ako pre mužov, tak pre ženy. Nejde ani tak o dobrý odhad, skôr nekašlú na výsledky lekárskych štúdií a odporúčania viac aktualizujú. Naopak niektoré krajiny žiadne oficiálne odporúčania ani nezverejňujú.
U nás máme dosť slušné množstvo pijanov v tých nezdravých kategóriách „pije občas a veľa“ a „pije často a veľa“, kde sa odhady pohybujú okolo 58 % mužov a 36 % žien. Naopak ona často propagovaná zdravá forma pitia „málo a často“ u nás už tak hojne zastúpená nie je.
A čo na to výrobcovia?
Nové poznatky o prospešnosti pitia sa zrejme nebudú dvakrát páčiť likérkam, ktoré sa doteraz oháňali inými výskumami o tom, ako striedme pitie znižuje riziko infarktu. Alkohol totiž môže zvyšovať hladinu lipoproteínu cholesterolu. To je ten dobrý cholesterol, ktorý zabraňuje tvorbe arteriálnych (tepnových) blokád. Aj preto je pri 20 gramoch etanolu na deň je riziko nefatálneho infarktu nižšie ako pri abstinencii. Žiadny lekár vám ale nikdy nepovie, že je abstinencia zdraviu škodlivá a dostanete kvôli nej infarkt.
Výrobcovia alkoholu už však nespomínajú, že alkohol môže vašim cievam aj dosť slušne zavariť. Môžete sa síce vyhnúť nefatálnym akútnym srdcovým epizódkam, ale hrozí vám mŕtvica, hypertenzia, aortálna aneuryzma a srdcové zlyhanie.
A nemusíte byť ani žiadny veľký pijan. K nebezpečnému zvýšeniu krvného tlaku vás dovedie už denná dávka 25 g.
Pri dvojnásobnej dávke sa riziko hypertenzie zvyšuje o viac ako 100 %. Takže riziko nefatálneho infarktu môže byť nižšie, ale zároveň sa zvyšuje šanca na ten fatálny. Nie úplne výhodný obchod. Štúdia navyše potvrdila súvislosť s nádorovými ochoreniami, konkrétne s rakovinou tráviaceho ústrojenstva.
Krabička cigariet a do kávy rum, rum, rum
„Riziká pitia nad limit sú pre štyridsiatnika asi rovnaké ako riziká vyplývajúce z fajčenia,“ tvrdí jeden z vedcov, ktorí sa na štúdii podieľali. Pre predstavu: štyridsiatnik, ktorý si každý deň dá tri poháre vína, si skráti život o dva roky. Dvadsatinu zvyšku života. Každou nadbytočnou jednotkou alkoholu si ukrojíme štvrťhodinu. To už sú dosť podobné čísla, ba vyššie, než akými sa strašia dlhodobí fajčiari.
Teraz záleží, ako sa k tomu postavia lekári a ako veľmi budú schopní vnuknúť svojim pacientom, že ich návyky už sú za hranicou neškodnosti a čo to pre nich môže znamenať. V tom by dosť pomohla podpora oných odporúčaní z ministerstva zdravotníctva. Konkrétne u nás je totiž pár piviek denne – či, východnejšie, pár panákov – takým spoločenským štandardom, pretože alkohol je predsa liek pre telo i dušu!
Samozrejme sa nedá plošne určiť, že keď si toho dáte toľko a toľko, budete tu vystrájať do deväťdesiatky. Ide iba o všeobecné odporúčania a vždy záleží na konkrétnom jedincovi a jeho zdravotnom stave, hmotnosti, stravovacích návykoch a pitnom režime. Ale ak už si ani neviete spomenúť na deň, kedy ste si “niečo” nedali, skúste sa sami seba opýtať, či vám tento stereotyp vlastne ešte niečo dáva. Užívajte si chuť, nie množstvo. Obžerstvo totiž neprospieva nikomu.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne dopredu nedá úplne pripraviť, niečo málo sa urobiť dá… Dali sme pre vás dokopy špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemernápracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keďdlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Detox pre myseľ: ako nadmerné pitie ovplyvňuje našu psychiku