Zjednodušene povedané, endometriózu spôsobuje rast maternicového tkaniva mimo maternice. Ložiská sa zvyčajne objavujú po celej brušnej dutine: vo vaječníkoch, močovom mechúri, pečeni alebo obličkách. Tá vplyvom menštruačného cyklu opúcha a krváca a spôsobuje tak chronické bolesti. Medzi ďalšie symptómy patrí dlhotrvajúca únava, nevoľnosť a problémy s trávením. Určiť správnu diagnózu nie je ľahké. V minulosti lekári pripisovali symptómy ženskej hystérii či labilite. Dnes sa však aj vďaka celebritám ako Dunhamová dostáva endometrióza do širšieho povedomia.
Prečítajte si tiež: Keď hviezdy trpia. Choroby slávnych
Bolí i na duši
Endometrióza je aj veľkou skúškou pre duševné zdravie chorých. Častejšie trpia úzkosťami alebo depresiami, ktoré znižujú efektivitu ďalšej liečby. Depresia by tak podľa niektorých lekárov mala byť zaradená ako ďalší symptóm ochorenia. Spojenie endometriózy a depresií potvrdili aj ďalšie lekárske štúdie. Príčiny vzniku endometriózy sú nejasné. Lekári zatiaľ majú viac teórií, ako k nej dochádza.
Popletené bunky
Jednou z nich môže byť aj zlý priebeh menštruácie, pri ktorej dochádza k tomu, že krv pri nej tečie späť do vaječníkov. Endometriálne bunky z maternice sa dostávajú späť do tela a zostávajú na panvovom dne. Tu ďalej rastú a môžu spôsobovať krvácanie a bolesti pri každom cykle.
Na vine môžu byť podľa odborníkov aj bunky z výstelky brucha. Tie sa vplyvom hormónov alebo imunitného systému môžu zmeniť na maternicové.
Je možné, že sa to týka aj kmeňových buniek, ktoré sú pôsobením puberty tiež schopné premeniť a spôsobovať bolestivé krvácanie. Za ďalšiu možnú príčinu býva označované aj putovanie buniek cez cievy alebo lymfatický systém. Tie sa potom usadzujú v brušnej dutine. Endometrióza môže súvisieť aj s poruchami imunitného systému, kedy telo nerozozná ohniská tkaniva mimo maternice. Ďalším spúšťačom endometriózy môže byť i operácia ako napríklad hysterektómia alebo cisársky rez.
Medikácie aj operácie
Liečba endometriózy je obvykle komplikovaná a nikdy nevedie k jej úplnému vyliečeniu. Podľa závažnosti ochorenia sa lekári rozhodujú medzi medikáciou a chirurgickým zákrokom. Ten však býva až poslednou možnosťou. Pacientkam sú veľmi často predpisované lieky proti bolesti.
Medzi ďalšie efektívne cesty, ako mierniť priebeh ochorenia, patrí aj hormónová terapia, kedy sa pomocou hormonálnej antikoncepcie porovnáva hladina estrogénu v tele.
Invazívnou metódou je potom laparoskopická operácia. Lekári sa počas nej pokúšajú odstrániť čo najviac ložísk endometriózy so zachovaním maternice a vaječníkov. Po zákroku majú pacientky aj vyššiu možnosť otehotnenia. Ani tento zákrok však nie je nastálo a bolesti sa môžu vrátiť. V tých najvážnejších prípadoch môže ošetrujúci lekár pristúpiť k hysterektómii – odobratiu maternice i vaječníkov. Tak – raz a navždy – zamedzí produkcii estrogénu, ktorý stimuluje ložiská endometriózy. Jedná sa však o radikálne riešenie a pacientky definitívne prichádzajú o možnosť počatia vlastných detí.
Strava, ktorá pomáha
Okrem klasickej liečby môžu symptómy zmierňovať aj rôzne alternatívne liečby ako napríklad akupunktúra. Podľa štúdie Harvard Medical School sa až 62 % testovaných žien cítilo lepšie už po štyroch týždňoch a ich bolesti boli miernejšie. Pomôcť môže aj zmena jedálnička a zdravý životný štýl. Pri endometrióze by sa ženy mali vyhýbať polotovarom, mliečnym výrobkom a príliš veľkým dávkam cukru. Z jedálnička by mal zmiznúť aj alkohol alebo sója, ktoré podporujú vznik estrogénu. Obmedziť by mali kávu a akékoľvek nápoje s kofeínom. Prospešné sú naopak potraviny s protizápalovým účinkom ako repa, zeler, zázvor alebo brokolica.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Ženy prežijú hladomor, epidémie aj iné katastrofy skôr než muži, zistila štúdia