Ide o látku, ktorá vzniká v epifýze (šišinke), časti mozgu nachádzajúcej sa zhruba v jeho strede. Epifýza má na starosť hneď niekoľko pochodov. Ovplyvňuje napríklad telesný rast počas vývoja, sexualitu, spánkové a imunitné procesy alebo napríklad počas dňa vyplavuje serotonín, ktorý zodpovedá za našu “nepodmienenú” hladinu šťastia. Rozličné kultúry považujú práve tento orgán za sídlo tzv. Tretieho oka. Zaujímavosťou je, že u niektorých plazov šišinka do istej miery naozaj funkciu zrakového orgánu plní. Plazy menom hatéria bodkovaná dokonca na hlave majú otvor priliehajúci práve k epifýze.
Keď sa zotmie…
DMT sa v epifýze syntetizuje v priamej nadväznosti na hormón melatonín, teda spánkový hormón. Oba procesy reagujú na tmu. Keď nastane, spustí sa tvorba spomínaných látok. Vplyvom inej látky z radov enzýmov sa však DMT čoskoro rozkladá, a tak v tele cez deň nezostáva takmer žiadne DMT. Vtedy ho vystriedajú serotonín a dopamín. DMT nie je jediný faktor zodpovedný za vizualizačné procesy, avšak významne sa na nich podieľa. Rozsah jeho pôsobenia ale ešte nie je kompletne prebádaný.
Prečítajte si tiež: Pomáhajú hríbiky liečiť depresiu?
Droga, alebo liek?
Vďaka vyššie uvedeným charakteristikám niet divu, že DMT si našlo svoju obľubu v podobe psychedelík. Jeho užívanie prekonalo veľký boom, dokonca si vyslúžilo prezývku “kráľovná halucinogénov” alebo “molekula duše”. Po užití sa totiž človek údajne ocitá – stručne povedané – v živom sne. Recenzií na zážitky s DMT je všade veľa, avšak k psychologickým terapiám by vzhľadom na nevyspytateľnosť ľudskej psychiky bolo zradné ho odporúčať. Napriek tomu je aplikovanie DMT v mene osobnostného rozvoja vo forme “šamanských” ceremónií trendom. Odborníci na danú tému však sami varujú a odrádzajú od týchto praktík v našich podmienkach aj inde v Európe. V Južnej Amerike, odkiaľ pochádzajú tzv. Ayahuascové ceremónie, figuruje predovšetkým pitie rastlinných odvarov so zvýšeným obsahom DMT. Patrí k tomu mnoho iných logických opatrení a hlavne vedenie špeciálne cvičenej osoby. To ale nie je jediný spôsob, ktorým šaman odhaľuje závoj medzi svetmi.
Niektoré kmene svojich šamanov v detstve cvičia tak, že adept trávi niekoľko rokov v úplnej tme. Tým v tele nedochádza k onomu procesu rozkladu DMT a vnímanie je značne pozmenené.
Aj v Európe aj u nás sa môžeme stretnúť s istou „demoverziou“ tejto techniky. A aj pri povestnom olizovaní žiab figuruje v spôsobenom tranze práve DMT. V neposlednom rade sa s touto aminokyselinou stretávame v syntetickej podobe pri inhalácii niektorých druhov rastlín či pri hypnóze.
Bunková ambrózia
Či už človek danú látku pije, fajčí, či stimuluje mozog k jej zvýšenej produkcii tmou, na DMT je zaujímavé aj to, že je prítomné aspoň v stopovom množstve vo všetkom živom. To je tiež dôvodom, prečo jeho význam pre organizmus stále ešte nie je úplne pochopený. So zaujímavým zistením ale prišli maďarskí vedci. Zistili totiž, že za prítomnosti DMT sú bunky schopné vďaka svojim sigma-1 receptorom významne predĺžiť svoju životaschopnosť za stresových podmienok spôsobených nedostatkom kyslíka či pri zvýšenej koncentrácii voľných radikálov. Táto osobitná odolnosť sa priamou úmerou zvyšuje s množstvom dimetyltryptamínu až do daného limitného množstva. Inými slovami: kým bunka v prostredí bez kyslíka hynie, bunka s DMT v rovnakom prostredí vydrží nažive o niečo dlhšie. Skúmali sa neuróny (mozgové bunky) a dva typy imunitných buniek. To rozširuje potenciál medicínskeho využitia v prípadoch, kedy telo, obzvlášť mozog, zostáva dlho bez kyslíka. To sú bežné hrozby, ako je napríklad srdcový infarkt či mŕtvica.
Ďalšiu nádej DMT poskytuje pre liečbu neurodegeneratívnych chorôb, akými sú Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.
Molekula duše na každú noc i deň
Každodenného života sa pozitívny efekt môže týkať – so zveličením – veľmi jednoducho. Degeneratívne, avšak prirodzené zmeny totiž prežívajú bunky našich tiel každú chvíľu. Aj v nás vplyvom kyslíka dochádza ku “korózii”. Voľné radikály vzniknuté oxidáciou okrem iného zodpovedajú do značnej miery za konkrétne civilizačné choroby a aj za bežnú únavu organizmu. U indiánov už tradičné užívanie látok s obsahom “molekuly duše” zakázané nie je, ale v našich podmienkach áno. To tiež brzdí dynamickejšiu výskumnú činnosť. Pre bežného „slušného“ občana to však nemusí byť konečná. Ako bolo povedané na začiatku, DMT vzniká počas spánku. Konkrétne zvýšenie tvorby nastáva v REM fáze, kedy mozgové vlny dosahujú stavu alfa až théta.
Kvalitný spánok sa pre udržanie psychického i telesného zdravia prostredníctvom DMT javí ako najjednoduchšia, hoci nie príliš sexy možnosť.
Je tu však ešte jedna technika, obdobne prozaická. Oných théta vĺn človek docieli nielen spánkom, ale tiež pri hlbokej meditácii. Práve pri tomto štádiu meditácie, kedy jedinec používa obe mozgové hemisféry naraz, sú jej blahodarné účinky čím ďalej známejšie: Vedecky sa potvrdzujú stále ďalšie nové pozitívne efekty meditácie na ľudské zdravie aj psychiku. S vedomím týchto informácií sa tak púť do hlbín vlastnej duše za plného vedomia stáva spojením príjemného s užitočným. Internet aj iné prostriedky navyše ponúkajú komfort riadených relaxácií aj pre tých nejzaneprázdnenejších.
Nech sa už rozhodnete bližšie preskúmať túto ingredienciu alchýmie vlastného tela, alebo nie, jóga a veda ponúkajú zaujímavú paralelu: duša sa podľa Véd s telom spája v treťom mesiaci tehotenstva. Práve vtedy sa do tela plodu začínajú vyplavovať prvé molekuly DMT.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Nedarí sa vám zaspávať? Skúste potraviny, ktoré pomôžu!