Ak ste si mysleli, že psycho-hubárčenie vzniklo niekedy v minulom storočí na karpatských stráňach, sklameme vás. Huby ľudia využívajú k psychospirituálnym aj liečebným účelom už niekoľko tisícročí. Aby sme boli konkrétni, tak v severnej Afrike nájdete jaskynnú maľbu, ktorá zachytáva šamanskú liečbu hríbikmi už v období mezolitu. Psilocybinové huby používali aj stredoamerickí indiáni dávno pred tým, než ich krajinu obsadil Krištof Kolumbus.
Dedičstvo amatérskeho mykológa
Európa a ľudia západného sveta však boli v tomto smere dosť pozadu a s psychoaktívnymi hubami sme sa zoznámili až v roku 1955. Tým, kto ich uviedol do spoločnosti, bol amatérsky mykológ Robert Gordon Wasson. Svoj zážitok z účasti na hríbikovej seanse so šamankou Máriou Sabinou publikoval v časopise Life. Opomenúť nemôžeme ani chemika Alberta Hofmanna, ktorý sa preslávil náhodnou syntézou kyseliny lysergovej z húb, ktoré skúmal: v roku 1943 objavil LSD. Ani jeho hríbiky nenechali chladným a ako prvý izoloval psilocín a psilocybín, látky zodpovedné za psychoaktívne účinky.
Prečítajte si tiež: Vaše mladšie ja na to išlo správne: vyfarbovanie zvyšuje psychickú pohodu
Na šikmú plochu s psychedelikami
Okrem R. G. Wassona a Alberta Hofmanna sa psychedelikami zaoberali ďalší dvaja slávni muži. Jeden z nich kvôli nim dokonca strávil pár rokov vo väzení. Hovoríme o psychológovi Timothym Learym, propagátorovi LSD a miláčikovi všetkých hipíkov. Americký prezident Nixon ho označil za najnebezpečnejšieho muža v Amerike. Hofmann aj Wasson videli v psychedelikách cestu pre rozvoj človeka i celej spoločnosti. Na konferencii o škodlivosti či úžitku psychedelík sa Humphrey Osmond, pionier výskumu LSD, opýtal jedného z ich odporcov: „Viete si predstaviť rovnakú diskusiu o noži? Je nôž niečo veľmi nebezpečné, alebo užitočné? Popredný chirurg by tvrdil, že sa jedná o užitočný nástroj, ak je človek vyškolený. Šéf newyorskej polície by priniesol štatistiky ľudí, ktorí boli ubodaní.“ Vyplýva z toho jediné:
Nie látka sama, ale človek je vinný jej zaobchádzaním – zlom, ktoré vie spôsobiť.
Nielen hríbikmi je dobrá nálada živá
Zaujímavé sú aj výsledky niekoľkých výskumov zaoberajúcich sa využitím ketamínu pri liečbe unipolárnej aj bipolárnej depresie. Doktor Páleníček z českého Národného ústavu pre duševné zdravie v rozhovore pre portál Psychologie.cz povedal, že ketamín funguje veľmi dobre aj v prípadoch, kde doterajšia liečba zlyhala. Depresiu samozrejme nemožno liečiť iba ketamínom, avšak by mohol byť zaujímavým doplnkom, najmä u pacientov v kritickom stave so samovražednými sklonmi. Bežné antidepresíva totiž začnú fungovať až v priebehu niekoľkých týždňov, a to už niekedy môže byť neskoro.
Čechy rajom psychedelík?
Ešte v 70. rokoch minulého storočia sa v opavskej Galene, štátnom podniku, legálne vyrábalo LSD. Československo bolo jedinou krajinou na svete (!), kde to bolo možné. Za komunizmu u nás prebiehal tiež rozsiahly výskum využitia lysohlávok v psychiatrii. Podieľal sa na ňom aj vtedajší primár psychiatrickej liečebne v Sadskej na Nymbursku Milan Hausner.
Štátna bezpečnosť však začala uvažovať o zneužití lysohlávok pri výsluchoch, čo doktor Hausner odmietol, a výskum z tohoto dôvodu skončil. Potom nastalo dlhé ticho.
V súčasnej dobe ale bádanie opäť rozkvitá. Národný ústav duševného zdravia sa totiž zúčastňuje nového výskumu britského Startup Compass Pathways, ktorý oprášil myšlienku využívania psychedelík, v tomto prípade psilocybínu, v liečbe psychických ochorení. Testovať sa bude v ôsmich európskych krajinách na starostlivo vybraných dobrovoľníkoch. A tých sa prihlásil rekordný počet. Ak by vám to snáď bolo ľúto, a chceli by ste sa do svetov farieb a ilúzií pozrieť na vlastnú päsť, buďte viac než opatrní. Ak pažravo vyprázdnite vrecúško lysohlávok v pivnici v spoločnosti niekoho, o kom si aj za triezva myslíte, že si po nociach predstavuje vaše telo bez hlavy, veľmi si to neužijete, skôr naopak. Radšej počkajte, čo zistia vedci.
Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.
Prečítajte si tiež: Na akých veciach si ľudia vytvárajú závislosť bez toho, aby o tom vedeli?