45 najdivnejších fóbií, ktoré vás môžu behom života prepadnúť

Psychická pohoda, Život
Existuje niekoľko stoviek pomenovaných fóbií, ktorými ľudia naozaj trpia. Ďalších niekoľko stoviek žiadny názov nemá. Vybrali sme si pre vás tie najuletenejšie z najuletenejších. Po prečítaní tohto článku vám bude jasné, že je možné mať strach úplne z čohokoľvek. Napríklad z útoku rastlín. 1. Alektorofóbia: Strach zo sliepok. Pokiaľ sa títo jedinci stretnú so sliepkami, […]

fobie1-1024x522

Existuje niekoľko stoviek pomenovaných fóbií, ktorými ľudia naozaj trpia. Ďalších niekoľko stoviek žiadny názov nemá. Vybrali sme si pre vás tie najuletenejšie z najuletenejších. Po prečítaní tohto článku vám bude jasné, že je možné mať strach úplne z čohokoľvek. Napríklad z útoku rastlín.

1. Alektorofóbia: Strach zo sliepok. Pokiaľ sa títo jedinci stretnú so sliepkami, vezmú nohy na plecia.

2. Antropofóbia: Strach z ľudí. Ľudia trpiaci týmto strachom kvôli nemu často nemôžu vyjsť ani na ulicu.

3. Autofóbia: Strach zo samoty alebo zo seba samého. Títo ľudia majú problém žiť normálne celý život. Nie je divu, že sa niektorí z nich pokúšajú o samovraždu.

4. Basifóbia: Obavy z chôdze. Basiofobik jazdí pravdepodobne celý život na vozíčku, bez toho aby mal choré nohy.

5. Batrachofóbia: Strach z obojživelníkov. Niektorí ľudia jednoducho neznášajú slizké živočíchy. Pokiaľ nejakého uvidia, rozklepú sa strachom.

6. Bibliofóbia: Obavy z kníh. Niektorí jedinci sú ešte za opicami a netušia, že knižky nehryzú. Že nám sú naopak k úžitku.

7. Botanofóbia: Obavy z útoku rastlín či sadeničiek. Ľudia postihnutí touto fóbiou budú pravdepodobne najšťastnejší na severnom póle, kde nerastie vôbec nič. Tam na nich žiadna kvetinka atentát neurobí.

8. Bromidrosifóbia: Chronický strach zo svojho potu. Nedivíme sa. Pokiaľ niekto smrdí naozaj veľmi, môže si z toho vypestovať fóbiu.

9. Cibofóbia: Strach z jedla. Títo jedinci pravdepodobne prežívajú len s umelou výživou.

10. Dendrofóbia: Chronický strach zo stromov. Dendrofobik nemôže ísť nikdy do lesa alebo do parku, inak by sa počúral strachom.

11. Dentoskalpofóbia: Obavy zo špáratiek. Týmto ľuďom ostávajú kúsky jedla za zubami a pravdepodobne sa im často robia zubné kazy.

12. Efebifóbia: Strach z detí a teenagerov. Túto fóbiu musí mať snáď každý učiteľ po niekoľkých rokoch praxe v škole.

13. Ergofóbia: Strach z práce. To máme skoro všetci!

14. Erotofóbia: Strach zo sexu alebo z konverzácie na túto tému. Nemáme na mysli bežné obavy pred prvým sexom, ale chronické obavy, ktoré človeka doháňajú k šialenstvu.

15. Fagofóbia: Strach z prehĺtania. To je vážne nepochopiteľná obava.

16. Filemafóbia: Chorobný strach z bozkávania. Touto fóbiou nepochybne trpí veľa matfyzákov, ktorí sa dievčat nedokážu ani dotknúť, nieto ešte pobozkať!

17. Fobofóbia: Strach zo strachu. Jedinci postihnutí touto fóbiou trpia väčšinou ešte nejakými ďalšími. Majú strach, že zase dostanú  strach z jedného ďalšieho javu. To je príšerné!

18. Gamofóbia: Strach z manželstva. Čo k tomu dodať. Niekedy je lepšie byť sám.

19. Gefyrofóbia: Obavy z prechádzania po moste. Postihnutý jedinec pravdepodobne videl náš Starý most len z diaľky.

20. Germanofóbia: Strach z Nemcov. Pokiaľ by niekomu táto fóbia vznikla v minulom storočí, kedy tu vystrájal Hitler, bolo by to pochopiteľné. Ale dnes?

21. Hafefóbia: Strach z dotykov. Pokiaľ sa človeka postihnutého touto chorobou niekto dotkne, začne byť nervózny a pociťovať úzkosť.

22. Helifóbia: Helifobika ste pravdepodobne nikdy nestretli. Taký jedinec žije jedine v pivniciach a kanáloch. Má totiž strach zo slnečného svitu.

23. Hippopotomonstrosesquipedaliofóbia: Otrasný názov fóbie napovedá, že sa jedná o strach z dlhých slov. Pokiaľ týmito obavami trpíte, zistíte to tak, že toto neuveriteľné slovo vo vás vyvolá úzkosť.

24. Hypnofóbia: Strach zo spánku. Nechápeme ako títo ľudia odpočívajú a spia.

25. Chrometofóbia: Strach z peňazí. Tomu normálny človek nemôže rozumieť.

26. Chromofóbia: Strach z farieb. Tento jedinec celý život pravdepodobne prežije len v tmavom kanáli.

27. Ithyphallofóbia: To sa podržte. Túto fóbiou môžu mať len muži. Znamená totiž strach zo stoporeného penisu. Chudák, ktorý týmto strachom trpí, určite si ťažko hľadá partnerku.

28. Koprofóbia: Strach z vlastných výkalov. Takýto človek musí mať veľmi ťažký život. Chodiť každý deň na záchod s tým, že sa bude báť svojich výlučkov, nie je žiadna sranda.

29. Koumpounofóbia: Strach z gombíkov. Tento jedinec si na seba nemôže vziať žiadnu košeľu, oblek ani šaty s gombíkmi. Zdajú sa mu odporné a je z nich nervózny.

30. Kruciverbofóbia: Strach z lúštenia krížoviek. Väčšina ľudí túto činnosť miluje. Nájdu sa aj takí, ktorí z toho majú úzkosť, čo je naozaj zvláštne.

31. Melofóbia: Strach z určitého druhu hudby. Táto fóbia vysvetľuje bitky medzi metalistami a rapermi.

32. Mysofóbia: Panický strach zo špiny a nenápadných nečistôt. Mysofobik stále upratuje a upratuje. Nemôže mať vo svojom byte ani smietku prachu. Ťažšie to má na verejnosti, pretože všetko okolo seba nedokáže upratať.

33. Nomofóbia: Strach zo straty signálu na mobilnom telefóne. Touto fóbiou trpí na svete zhruba 5 percent ľudí. Postupne sa k tejto úzkosti pravdepodobne dopracujeme všetci.

34. Oftofóbia: Touto fóbiou trpia niektorí z nás každé ráno. Znamená to strach z otvárania očí.

35. Ombrofóbia: Obavy z dažďa. Ľudia, ktorí trpia touto fóbiou panikária, keď začne pršať. I v tých najteplejších dňoch, keď je nebo modré, si so sebou radšej nosia dáždnik.

36. Papafóbia: Strach z pápeža. ľudia, ktorí majú obavy z pápeža, buď niečo veľmi zlé urobili alebo sú to fakt divní ateisti.

37. Pentherafóbia: Strach zo svokry. Takouto fóbiou v dnešnej dobe trpí určite veľa mužov. Desivých matiek manželiek je na svete veľa. Nemáte náhodou tiež túto chorobu?

38. Sinistrofóbia: Obavy z vecí, ktoré sa nachádzajú na ľavej strane. Dotyčný musí chodiť len doprava.

39. Tafefóbia: Strach z pochovania za živa. Tafefobik sa asi najskôr veľa pozeral na televíziu.

40. Testofóbia: Strach z písania testov. Čo si budeme hovoriť, to sme v škole mali snáď všetci. Dnes si to ale môžeme nechať potvrdiť psychológom.

41. Urofóbia: Chorobný strach z močenia na nevhodnom mieste. To musí byť šialené. Predstavte si, že budete mať každý deň strach z toho, že vás chytí močenie napríklad v praci alebo v obchode.

42. Vomitofóbia: Chronický strach zo zvracania. Vomitofobik to najskôr v minulosti preháňal s alkoholom.

43. Xanthofóbia: Strach zo žltej farby. Žltá farba je pre postihnutého tabu. Banán, žltý melón alebo citrón si do úst nikdy v živote nedá.

44. Xenoglosofóbia: Strach z učenia sa cudzích jazykov. Taký človek pravdepodobne nikdy nevycestuje zo zeme.

45. Zytofóbia: Strach z piva. Túto fóbiu rozhodne u nás nikto nemá. Pivo sa tu prelieva hrdlami po litroch.

#Eva Vogelová