Ženy, nebuďte na seba tak prísne

Životný štýl
Táto epizóda podcastu Lepší život je venovaná všetkým ženám. Všetkým generáciám i osudom, ktoré ich stretnú. V rozhovore s Katarínou Strýčkovou sa okrem iného dozviete, ako pomôcť zmeniť svet, ktorý je ešte vždy viac designovaný pre mužov, ako zastaviť rastúce psychické problémy u mladých dievčat a prečo by na seba matky nemali byť také prísne.
Vypočuť:
Spotify Apple Google

Katarína Strýčková je novinárka, zakladateľka podcastu V ženskom rode, ktorý vychádza pod hlavičkou Denníka N a odborníčka na diplomatický protokol a etiketu. V roku 2010 založila virtuálne spoločenstvo Klub železných matiek a okrem iného podporuje zapojenie žien a dievčat do celospoločenskej diskusie, v ktorej môžu všetci spoločne nachádzať riešenia problémov. 

„Máme sa dobre a často si to neuvedomujeme. Vďaka pokroku a technológiám sa život žien v súčasnosti nedá porovnať so životom pred pár desaťročiami,“ hovorí Katarína. Na druhú stranu ale narastajú nároky kladené na súčasné ženy a stále je veľká časť sveta nastavená pre mužov. Pretrváva aj predstava toho, že muži sú lovci mamutov a ženy doma udržujú oheň. Tieto doby  sú už ale dávno prekonané. 

Hoci z vysokých škôl odchádza s titulom viac žien ako mužov, pokiaľ chce žena rozvíjať svoj potenciál a pracovať na svojej profesionálnej kariére, je na ňu mnohokrát pozerané ako na kariéristku. Mala by sa predsa viac zamerať na rodinu! Nerovnosť mužov a žien je stále viditeľná aj na ich rozdielnom odmeňovaní. V Čechách aj na Slovensku je tento platový rozdiel podobný – v minulom roku mali ženy asi o 16 % nižšie platy ako muži. S tým sa spája aj vyššie riziko chudoby u žien. 

Psychických problémov pribúda 

V podcaste sme sa dotkli aj témy menšieho fyzického kontaktu s reálnym svetom u súčasnych dospievajúcich než v minulosti. To, čo mladí vidia na sociálnych sieťach, je perfektný svet, ktorý pokrivuje ich vnímanie reality a kladú si tak na seba nezmyselné nároky. Obzvlášť u dievčat potom pribúdajú psychické problémy vo väčšej miere. 

Rodičia by preto nemali nechať deti napospas tomuto ťažkému obdobiu, ale sprevádzať ich, hovoriť s nimi a byť im oporou. Mali by spomaliť a učiť deti starať sa o seba, pestovať kamarátstvo, úprimnosť a zdravý prístup k životu. „Je v poriadku, keď sa cítiš trochu odlišne. Vždy je niekto, kto je ti v tomto veľmi podobný. Len ho treba nájsť. To je niečo, čo by sme mali svojim deťom odovzdávať, a aj sami si to vziať k srdcu,“ radí Katarína. 

Aj ďalšie jej rady si vypočujte v podcaste Lepší život, ktorý je dostupný na všetkých podcastových aplikáciách.