Young women practicing yoga in bedroom. She looking video lesson of yoga on smart phone and exercising

Zdravie na jedno kliknutie alebo zdravý štýl pomocou mobilu

Životný štýl
Takmer dennodenne počúvame, ako mobily ničia zdravie a narúšajú aj spoločenský život. Ale čo tak zamyslieť sa raz nad tým, s čím vám smartfóny môžu aj pomôcť? Napadlo by vám, že v otázke zdravia? Skúste mobil využiť aj na niečo iné než len na komunikáciu. K tomu vám môžu pomôcť aj niektoré mobilné aplikácie.

Väčšina z nich je zadarmo a môžete ich použiť na čokoľvek.  Či chcete získať kontrolu nad svojím stravovaním, pitným režimom alebo získať nové tipy cvičenia. Jednoducho za vás odvedú veľký kus práce.

Pre zdravých aj chorých

Appky sa ľahko ovládajú a slúžia hlavne na to, aby ste si mohli zaznamenať všetko, čo v priebehu dňa robíte. Čo jete, čo pijete, akú máte náladu alebo aký je rytmus vášho spánku.

Výhodou aplikácií je, že všetky informácie starostlivo ukladajú, čo sa môže hodiť najmä ľuďom s rôznymi chorobami, napríklad cukrovkou. Dostanú totiž kompletný obraz o tom, ako sa stravovali, čo ocení aj ich lekár. Pre určenie vhodnej liečby sú presné informácie oveľa väčším prínosom, ako odpoveď typu: ,,Stravujem sa dobre, pán doktor.“

Jesť, spať, meditovať

To isté platí u ľudí s poruchami nálad. Aj keď sa vám to nezdá, aj u nich je jedálniček základom. Ideálnym riešením je stiahnutie aplikácie My Diet Diary, teda Môj stravovací denník, ktorá zaručí kontrolu nad stravovaním. Bude za vás dávať pozor, čo kedy zjete a vypijete a zároveň vás bude motivovať k tomu, aby ste sa počas dňa viac pohybovali.

Aplikácia Sleep Better sa stará o váš spánok. Prebúdzate sa každé ráno veľmi unavení, aj keď ste spali osem hodín? Možno je chyba v čase, kedy sa prebúdzate. Senzory appky sledujú podľa vašich pohybov, v akej fáze spánku sa práve nachádzate a prebudia vás presne vtedy, kedy je to pre váš organizmus najvhodnejšie.

Zdravému životnému štýlu prospieva aj meditácia. Tá je v dnešnej hektickej dobe čím viac populárna a aj dvadsať  minút denne vás dokáže výborne zaktivizovať alebo pomôcť lepšie sa sústrediť. Vyskúšajte napríklad aplikáciu Headspace alebo Mind Journey. Môžete začať s desaťminútovým meditačným rozjímaním a postupne sa prepracovať k štyridsaťminútovým až hodinovým seansám.

Krok za krokom, tep za tepom

Medzi appkami nájdete aj také, ktoré počítajú vaše kroky. Chôdza je vlastne tým najprirodzenejším a najjednoduchším pohybom tela. Aplikácia Moves meria vašu dennú aktivitu rovno z vrecka a zmeria vám celú trasu, ktorú prejdete a zráta aj počet krokov. Okrem toho je navrhnutá tak, aby šetrila batériu mobilného telefónu, a preto sa nemusíte obávať, že sa vám smartfón vypne práve uprostred vášho ,,olympijského výkonu“.

Na záver je tu ešte aplikácia Heart Rate Monitor. Napadlo vám niekedy, že by ste mohli svoj tep merať mobilom?  Táto aplikácia dokáže premeniť inteligentný telefón na snímač srdcového tepu. Výsledky týchto aplikácií môžete použiť napríklad na sledovanie svojich pokrokov. Tep sa dá zmerať aj štýlovým fitness náramkom, ktorý funguje ako klasické hodinky, ale má oveľa viac funkcií. Spočíta kroky, spálené kalórie alebo dĺžku a kvalitu spánku.

Je treba ešte dodať,  že na trhu dostať aj aplikácie, ktoré disponujú viacerými funkciami naraz, ako napríklad Garmin Connect alebo Fitbit. V nej si môžete prostredníctvom jedného z našich testov napr. vypočítať svoje kardiovaskulárne riziko alebo posúdiť závislosť na nikotíne. K zlepšeniu svojho životného štýlu môžete vyskúšať aj jednu z našich výziev pre lepší spánok alebo zníženie hmotnosti.

Ako vidíte, inteligentné telefóny môžete využiť vo svoj prospech. Skúste si nainštalovať aspoň jednu „zdravotnú“ aplikáciu, ktorá vám pomôže dodržiavať zdravý životný štýl aj vo chvíli, keď vás to už prestáva baviť, keď to už budete chcieť vzdať. Telefóny vám predsa nemusia len kaziť zrak alebo okrádať vás o voľný čas.