Zažeňte nudu a stereotyp a vydajte sa na hon za pokladom

Pohyb, Psychická pohoda
Jar už je v plnom prúde a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že Veľká noc bude taká, na akú sme zvyknutí. Môžeme nariekať nad koronou a opatreniami, alebo z tradičného hodovania a koledovania urobíme netradičné jarné hľadanie pokladov.

Zapojme mozgové závity a premeňme domov, záhradu alebo blízky lesopark na svet plný dobrodružstiev. Ako na to? Pripravili sme pre vás desať tipov, ako začať a užiť si túto kreatívnu zábavu naplno.

1. Vymyslite si tému 

Budete hľadať pirátsky poklad pri jazere alebo pôjdete po stopách víl a budete hľadať ich lesné kráľovstvo? Či už hľadáte s malými deťmi, adolescentmi alebo hru pripravíte pre svoju drahú polovičku, zamyslite sa nad obľúbenými filmami, knižkami či seriálmi a okoreňte dobrodružstvo o odkazy na spoločné spomienky. Už sa vám v hlave rysuje plán na riešenia špiónskej šifry, kde je hlavnou indíciou neznámy list z vašej poslednej dovolenky?

2. Naplánujte trasu 

Tento bod platí hlavne pre aktivity vonku. Pri nich berte do úvahy fyzickú zdatnosť účastníkov a predpoveď počasia. Brodiť sa bahnom a šplhať po skalách nemusí byť pravé orechové pre každého. Medzi ďalšie dôležité faktory patria: 

  • Čas strávený na ceste 
  • Miesta najdôležitejších zastávok 
  • Prehľadnosť terénu

Pripravte si plán B aj C pre prípad, že by indície našiel niekto iný alebo že účastníci zablúdia.

3. Pripravte úlohy a hádanky 

Asi najviac času budete potrebovať na prípravu jednotlivých úloh. Zrekapitulujte si preto počet zastávok a pripravte si obaly na písané inštrukcie. Alebo si zvoľte sci-fi tematiku a od hádanky k hádanke vás budú posúvať zasielané esemesky či nájdené QR kódy.

Do vlhkého prostredia odporúčame kartičky s indíciami zalaminovať. Ak budete skrývať indície na frekventovanejších miestach, nezabudnite pridať správu pre ďalších okoloidúcich, aby vedeli, že ide o súčasť hry. Napíšte, kedy hra prebieha, kedy budú kartičky s indíciami odstránené a prosbu, aby ich náhodní objavitelia nechali na pokoji.

4. Sústreďte sa na detaily 

Veľa zábavy si užijete už pri príprave hry. Príprava obhorenej mapy pokladu, prikladanie pečate ku každému zvitku s indíciami, príprava špeciálneho zámku na skrinku s pokladom, vymýšľanie vlastných pečiatok – už len to je nekonečným zdrojom zábavy, a to sme ešte ani nezačali hrať.

5. Zapojte priateľov 

Pridaním reálnych postáv dodáte moment prekvapenia a nové zápletky. Môže cesta za pokladom viesť cez dvor suseda, ktorý dodá dôležitú stopu? Máte kamaráta, ktorý môže zahrať záporáka, detektíva alebo múdreho pustovníka? Angažujte ich! Oživia dej a zabavia sa s vami.

6. Odmeňujte aj počas hry 

Nemusíte sa obmedziť len na jednu cenu za výhru. Vymyslite rôzne formy motivácie v priebehu celej hry. Udržíte tak napätie, pozornosť a túžbu objaviť hlavný poklad. Keď hru budú hrať iba dospelí, môže mať motivácia aj tekutý a hrejivý charakter. Deti zas potešia zlaté čokoládové mince alebo kolekcia malých hračiek, z ktorej si môžu zložiť sériu. 

7. Popustite uzdu kreativite 

Zapojte technológie, dopravné prostriedky aj už existujúce hry. Vložte indície do kešky, a získate tak zaujímavú lokalitu, ktorú nájdete pomocou GPS. Píšte atramentom, ktorý sa objaví len pod ultrafialovým svetlom. Pomenujte zastávky podľa lokalít z obľúbenej počítačovej hry alebo knižky. Hon za pokladom je taký dobrý, aké kreatívne sú jeho jednotlivé časti.

8. Testujte, laďte 

V ideálnom prípade si trasu prejdite dvakrát – raz, keď hru vymýšľate, a druhýkrát, keď umiestňujete hádanky a úlohy. Ľahšie tak odhalíte slabé miesta, zistíte, aká je trasa frekventovaná a ako sa na nej budú správať účastníci.

9. Buďte ohľaduplní k životnému prostrediu 

Nezabudnite po skončení hry odstrániť všetky neprírodné súčasti hry – indície, truhlice, vrecúška, jednoducho všetko, čo do prírody nepatrí.

10. Užite si to 

Aj keď ste vy tvorcami, honbu za pokladom si vychutnajte. Prevezmite úlohu fotografa kľúčových okamihov, rozhodcu a poistky, keby sa nejaká stopa nedopatrením stratila. Čerstvý vzduch, úsmevy účastníkov a mierna fyzická námaha vám v tomto čase prospejú.  

A najväčšia výhoda? Celú akciu môžete realizovať aj zo dňa na deň. Tak hľadaniu zdar a užite si to!