Zapojme mozgové závity a premeňme domov, záhradu alebo blízky lesopark na svet plný dobrodružstiev. Ako na to? Pripravili sme pre vás desať tipov, ako začať a užiť si túto kreatívnu zábavu naplno.
1. Vymyslite si tému
Budete hľadať pirátsky poklad pri jazere alebo pôjdete po stopách víl a budete hľadať ich lesné kráľovstvo? Či už hľadáte s malými deťmi, adolescentmi alebo hru pripravíte pre svoju drahú polovičku, zamyslite sa nad obľúbenými filmami, knižkami či seriálmi a okoreňte dobrodružstvo o odkazy na spoločné spomienky. Už sa vám v hlave rysuje plán na riešenia špiónskej šifry, kde je hlavnou indíciou neznámy list z vašej poslednej dovolenky?
2. Naplánujte trasu
Tento bod platí hlavne pre aktivity vonku. Pri nich berte do úvahy fyzickú zdatnosť účastníkov a predpoveď počasia. Brodiť sa bahnom a šplhať po skalách nemusí byť pravé orechové pre každého. Medzi ďalšie dôležité faktory patria:
- Čas strávený na ceste
- Miesta najdôležitejších zastávok
- Prehľadnosť terénu
Pripravte si plán B aj C pre prípad, že by indície našiel niekto iný alebo že účastníci zablúdia.
3. Pripravte úlohy a hádanky
Asi najviac času budete potrebovať na prípravu jednotlivých úloh. Zrekapitulujte si preto počet zastávok a pripravte si obaly na písané inštrukcie. Alebo si zvoľte sci-fi tematiku a od hádanky k hádanke vás budú posúvať zasielané esemesky či nájdené QR kódy.
Do vlhkého prostredia odporúčame kartičky s indíciami zalaminovať. Ak budete skrývať indície na frekventovanejších miestach, nezabudnite pridať správu pre ďalších okoloidúcich, aby vedeli, že ide o súčasť hry. Napíšte, kedy hra prebieha, kedy budú kartičky s indíciami odstránené a prosbu, aby ich náhodní objavitelia nechali na pokoji.
4. Sústreďte sa na detaily
Veľa zábavy si užijete už pri príprave hry. Príprava obhorenej mapy pokladu, prikladanie pečate ku každému zvitku s indíciami, príprava špeciálneho zámku na skrinku s pokladom, vymýšľanie vlastných pečiatok – už len to je nekonečným zdrojom zábavy, a to sme ešte ani nezačali hrať.
5. Zapojte priateľov
Pridaním reálnych postáv dodáte moment prekvapenia a nové zápletky. Môže cesta za pokladom viesť cez dvor suseda, ktorý dodá dôležitú stopu? Máte kamaráta, ktorý môže zahrať záporáka, detektíva alebo múdreho pustovníka? Angažujte ich! Oživia dej a zabavia sa s vami.
6. Odmeňujte aj počas hry
Nemusíte sa obmedziť len na jednu cenu za výhru. Vymyslite rôzne formy motivácie v priebehu celej hry. Udržíte tak napätie, pozornosť a túžbu objaviť hlavný poklad. Keď hru budú hrať iba dospelí, môže mať motivácia aj tekutý a hrejivý charakter. Deti zas potešia zlaté čokoládové mince alebo kolekcia malých hračiek, z ktorej si môžu zložiť sériu.
7. Popustite uzdu kreativite
Zapojte technológie, dopravné prostriedky aj už existujúce hry. Vložte indície do kešky, a získate tak zaujímavú lokalitu, ktorú nájdete pomocou GPS. Píšte atramentom, ktorý sa objaví len pod ultrafialovým svetlom. Pomenujte zastávky podľa lokalít z obľúbenej počítačovej hry alebo knižky. Hon za pokladom je taký dobrý, aké kreatívne sú jeho jednotlivé časti.
8. Testujte, laďte
V ideálnom prípade si trasu prejdite dvakrát – raz, keď hru vymýšľate, a druhýkrát, keď umiestňujete hádanky a úlohy. Ľahšie tak odhalíte slabé miesta, zistíte, aká je trasa frekventovaná a ako sa na nej budú správať účastníci.
9. Buďte ohľaduplní k životnému prostrediu
Nezabudnite po skončení hry odstrániť všetky neprírodné súčasti hry – indície, truhlice, vrecúška, jednoducho všetko, čo do prírody nepatrí.
10. Užite si to
Aj keď ste vy tvorcami, honbu za pokladom si vychutnajte. Prevezmite úlohu fotografa kľúčových okamihov, rozhodcu a poistky, keby sa nejaká stopa nedopatrením stratila. Čerstvý vzduch, úsmevy účastníkov a mierna fyzická námaha vám v tomto čase prospejú.
A najväčšia výhoda? Celú akciu môžete realizovať aj zo dňa na deň. Tak hľadaniu zdar a užite si to!