Za pamiatkami s najvyššou opatrnosťou

Život, Životný štýl
Keď pred štyrmi rokmi 83-ročná Cecilia Giménez kompletne “zreštaurovala” ošarpaného   a poškodeného Ježiša v kostolíku bohom zabudnutého španielskeho mestečka Borja, smial sa jej celý svet. Dnes sa smejú obyvatelia Borje, ktorí odvtedy úspešne čelia návalom desaťtisícov turistov a mnohí si na tomto fenoméne postavili lukratívny biznis. Nie vždy to však dopadne takto dobre, hoci autor […]

FOTO_Za pamiatkami

Keď pred štyrmi rokmi 83-ročná Cecilia Giménez kompletne “zreštaurovala” ošarpaného   a poškodeného Ježiša v kostolíku bohom zabudnutého španielskeho mestečka Borja, smial sa jej celý svet. Dnes sa smejú obyvatelia Borje, ktorí odvtedy úspešne čelia návalom desaťtisícov turistov a mnohí si na tomto fenoméne postavili lukratívny biznis.

Nie vždy to však dopadne takto dobre, hoci autor pôvodnej fresky by si o tom celom najskôr myslel svoje. Každopádne obyvatelia a celé mestečko z dobrého úmyslu pani Cecilie už roky profitujú.

Stávajú sa však prípady, kedy sa ľudia k pamiatkam chovajú priam barbarsky zo zištných dôvodov, napríklad kvôli unikátnej fotke z dovolenky.

Keďže sme krajinou s najvyšším počtom hradov a zámkov na obyvateľa na svete – 180 hradov a až 425 zámkov a kaštieľov – človek by predpokladal, že v správaní sa  k historickým budovám môžeme ísť zvyšku sveta príkladom. Žiaľ, nie je tomu vždy tak. A preto vám prinášame pár najpálčivejších tipov, kedy nepozornosť, ľahostajnosť i hlúpa náhoda môžu priniesť skazu nielen pamiatke, ale aj vám.

Kedy je dobré sa mať pri turistike po Slovensku na pozore?

Do kaplnky s vreckovkou (Bojnice)

Bojnice pozná skoro každý – zámok, ZOO, kúpalisko. Vari niet na Slovensku miesta, kde by bolo všetko takto pekne pokope. Ale pozor! Ak neveríte na strašidlá, v poriadku, je to len atrakcia. Ale ak neveríte na bacily, ste vedľa.  Sú to potvory nevyspytateľné. Preto pri návšteve Bojnického zámku a jeho najvzácnejšej pamiatky – gotického oltára – pamätajte na to, že v zámockej kaplnke je stála, ale nie práve vysoká teplota a citlivejšie povahy sa pri letných horúčavách v jej priestoroch rozkašlú a rozkýchajú raz-dva. A hoci je oltár spredu chránený sklom, bacily si svoju cestu nájdu a ich zvýšená koncentrácia v ovzduší kaplnky môže spôsobiť peknú šarapatu. Radšej pár vreckoviek so sebou navyše, než sa zodpovedať z poškodenia jedného z unikátov slovenskej gotiky.

Zabudnite na tvorivosť (Čičmany)

Upozornenie pre tých, ktorí trpia syndrómom neposedných rúk – v Čičmanoch sú všetky historické domy pomaľované už desiatky či stovky rokov! A je prísne zakázané domy s ľudovými motívmi akokoľvek vylepšovať. Kochajte sa výtvormi miestnych žien, ktoré domy maľovali podľa motívov z miestnych krojov a ak už to naozaj nemôžete vydržať, maľujte do skicára. Nie po stenách domov…

Fajčenie škodí nielen zdraviu (drevené kostoly na východnom Slovensku)

Ak sa vydáte smerom na východ, nezabudnite navštíviť drevené kostoly, napríklad tie v Hervartove i Tvrdošíne. Sú to neopakovateľné skvosty sakrálneho staviteľstva s celosvetovým významom, avšak vysoko horľavé! Preto, ak to nevydržíte chvíľu bez cigarety, uspokojte svoju vášeň pred alebo po návšteve. Posledné, čo chcete, je vidieť obhorených príbuzných a zúfalého pána farára v tlejúcej kutni, prípadne účet za výjazd hasičov a obnovu kostola.

Odskočte si vopred (Štrbské pleso)

Poznáte to, idete na výlet a nechce sa vám. Vyjdete z domu a už potrebujete… A neplatí to len o deťoch. Toto postihuje rovnako ratolesti, ako aj ich rodičov. Ak sa chystáte na prechádzku okolo Štrbského plesa – brány do náručia našich veľhôr, vedzte, že po ceste nie je žiadne verejné WC – či už vyrazíte na obchôdzku sprava alebo zľava. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že v plese sa to “stratí”, použitie tohto horského jazera ako toalety sa nevypláca – pokuta vás môže stáť toľko, ako týždenný pobyt v penzióne pre 2 osoby!

Veľa šťastia a príjemných zážitkov pri putovaní po Slovensku.