Čo všetko môžeme vybaviť vďaka digitalizácií a internetu z pohodlia domova?

Budúcnosť, Financie
Pamätáte sa ešte na časy, keď ste museli všetko vybavovať osobne, behať po celom meste a koľko času ste tým zabili? Dnes si stačí sadnúť k počítaču a urobiť pár klikov. Čoraz väčšie zapojenie digitálnych technológií nám pomáha v najrôznejších situáciách a ušetrený čas tak môžeme stráviť s rodinou, priateľmi alebo hoci len sami so sebou. V nasledujúcom článku sme zrekapitulovali, čo už dnes možno vybaviť z domu.

Terapia z domu? Dnes nič nezvyčajné, aj svoje psychické problémy už môžete riešiť online. Stačí sa spojiť s terapeutom prostredníctvom chatu alebo videa a vyhnete sa zbytočnému čakaniu v čakárni. Veľkou výhodou je hlavne dostupnosť starostlivosti – ak bývate napríklad v Košiciach, váš terapeut môže byť hoci z Trenčína alebo Bratislavy. Nájsť ho môžete napríklad na webe ksebe.sk.

Telemedicína

Veľký pokrok urobila aj telemedicína. Hoci je u nás zatiaľ iba v testovacom režime, je len otázkou času, kedy sa začne využívať naplno. Telemedicína je lekárske vyšetrenie na diaľku, pri ktorom sa pomocou videohovoru alebo chatu spojíte s lekárom, ktorý vám pomôže vyriešiť problém bez toho, aby ste museli chodiť do ordinácie. Výhodou je, že sa s odborníkmi môžete spojiť online z celého sveta, často 24 hodín denne.

Do projektu telemedicíny je zapojená nemocnica FD Roosevelta v Banskej Bystrici. Cieľom je vývoj a testovanie meracích zariadení, ktoré vzdialene merajú a spracovávajú hodnoty, ktoré pacientovi namerajú doma. Na základe merania teploty, tlaku, saturácie kyslíka či hladiny glukózy v krvi dokáže lekár posúdiť pacientov stav bez toho, aby bol fyzicky v ordinácii.

telemedecína

Banka vždy poruke

Internetové bankovníctvo dnes pozná takmer každý. Z domu si môžete založiť účet, zaplatiť alebo si vybaviť úver. Niektoré banky ponúkajú aj online stretnutie s bankárom pomocou videa, tzv. videobankingu. Ak vám bankár vysvetľuje nejaký postup, môže vám ho pomerne ľahko ukázať pomocou zdieľania obrazovky počítača na diaľku. Kávu vám síce nikto neponúkne, no ušetríte veľa času.

Poistenie online

Ak ste v minulosti chceli uzavrieť poistnú zmluvu, museli ste navštíviť pobočku. Dnes to už neplatí, zmluvu môžete online aj kedykoľvek upraviť, a máte tak o nej neustály prehľad. Dnes je úplne bežné aj online nahlásenie poistnej udalosti v prípade autonehody.


Napríklad poisťovňa UNIQA ponúka aj Klientsky portál moja UNIQA, ktorý ešte viac prispeje k vášmu komfortu. Vďaka portálu máte všetky dokumenty k zmluvám, napríklad ročné či daňové výpisy, poruke. Portál vám umožní zistiť stav investícií alebo zmeniť si osobné a kontaktné údaje. Výhodou je aj úhrada platieb pomocou QR kódu.


Online meetingy, home office alebo výučba na diaľku

Pred pandémiou covidu zamestnávatelia žiadali od zamestnancov každodennú prácu v kancelárii. Aj to sa dnes už mení a čoraz viac firiem umožňuje zamestnancom pracovať z domu a mítingy absolvovať online. Korona podporila aj rozšírenie online kurzov od cvičenia jogy až po lekcie angličtiny, počas ktorých môžete kedykoľvek a odkiaľkoľvek konverzovať s rodeným hovorcom.

digitalizácia

Každá minca má dve strany

Pri internetových vychytávkach však platí porekadlo „dobrý sluha, ale zlý pán“ viac ako pri čomkoľvek inom. Online služby nám síce uľahčujú život a šetria čas, internet nás však zvádza aj k prokrastinácii, čo môže prispievať k rozvoju psychických problémov a závislostí, keď si už nedokážeme užívať čas strávený offline.

Treba sa mať na pozore aj pred internetovými podvodmi, hackerskými útokmi alebo phishingom. Princípom phishingu je odosielanie správ pomocou emailu alebo sociálnych sietí, ktoré vyzývajú adresáta na návštevu falošnej stránky.

Pozor si treba dať aj na kyberšikanovanie, t. j. formu šikanovania odohrávajúcu sa v digitálnom prostredí. Zahŕňa celé spektrum taktík zneužívania, ako sú vydieranie, výsmech, obťažovanie či vyhrážanie. Kyberšikanovanie sa môže týkať úplne každého, preto si dôsledne chráňte osobné údaje a súkromie.

Tip pre vás: Pred kyberšikanovaním vás neochráni žiadne poistenie, môže vám však pomôcť situáciu riešiť. Skúsení odborníci vám pomôžu zmazať správy, zablokovať profil útočníka, prípadne poskytnú právnu pomoc.

Foto: Pexels.com