Technológia virtuálnej reality, skratkou VR, je jednou z tých noviniek, ktoré dokázali pohnúť svetom. Najprv to vyzeralo, že nebude možné, aby sa ľudské zmysly dokázali vstupu do virtuálneho sveta prispôsobiť. Prvý funkčný prototyp od firmy Oculus to len potvrdzoval. Väčšine testerov sa po chvíli s okuliarmi na hlave robilo zle od žalúdka. U niektorých dokonca nevoľnosť pretrvala celý deň. Po sérii testov a vylepšení sa však technológie zdokonalili natoľko, že väčšina užívateľov s nimi už nemá žiaden problém. Dnes sa už okuliare dajú zohnať i v našich internetových obchodoch. Vďaka skvelej cenovej dostupnosti sa využitie VR okuliarov presúva i do zdravotníctva. A to hneď do niekoľkých oblastí.
Okuliarmi proti úzkosti
Jeden z najväčších prínosov VR technológie nájdeme v psychológii. Rozprávať sa so psychológom a snažiť sa rozlúsknuť problémy skryté hlboko vo vnútri je jedna vec, lenže úspech liečby sa skrýva predovšetkým v konfrontácii so strachom, ktorý pacientom často krát znemožňuje fungovať v bežnom živote.
A práve VR slúži ako zaujímavý prostriedok k priamemu stretu pacienta s jeho desivými predstavami. Avšak v bezpečí!
Najlepšie svetové kliniky začali pracovať s technológiou ako s jedným z nových spôsobov terapie. Keďže výsledky sú viac než uspokojivé, tento spôsob terapie by sa mal v budúcnosti rozširiť ďalej do celého sveta. Predovšetkým v kognitívno behaviorálnych terapiách. „Jediným spôsobom prekonania strachu je postaviť sa mu čelom. Behom sedenia pacientovi nasadíme VR, usadíme ho a snažíme sa mu cez simulácie vyvolať situácie, ktorým by sa inak vyhýbal. Je to ideálne priblíženie k stretu s nimi v reálnom svete,” popisujú služby psychológovia z Louisvillskej univerzity.
Virtuálna realita pomáha zvládať úzkosti, ale i ďalšie mentálne choroby.
Preč s ochrnutím!
Mŕtvica patrí medzi najväčšie strašiaky dneška. Môže prísť kedykoľvek, ani sa nespamätáte a ležíte na nemocničnom lôžku. Pokiaľ sa zakročí včas a s najväčším nasadením lekárov, nemusia prísť žiadne následky. Bohužiaľ väčšinou ochrnie časť svalstva, avšak s ochrnutím sa dá bojovať intenzívnymi rehabilitáciami. Je pravda že, na začiatku sa však ťažko hľadá motivácia a sila.
Spoločnosť Mindmaze využila VR k vyvinutiu špeciálnych aplikácií, ktoré pomáhajú pacientom bojujúcim s rôznymi druhmi ochrnutia.
Vďaka interaktívnej forme práce s telom sa postihnutia omnoho lepšie dostávajú z prvotných ťažkých stavov. Špeciálne senzory mozgovej aktivity pridružené k okuliarom ukazujú pacientovi, kde je potrebné najviac zapracovať. Štatistiky impulzov sa ukladajú do pamäti a človek má potom prehľad o tom, ako pokročil od minulého nasadenia VR okuliarov. Do budúcna sa počíta s ešte lepšími nástrojmi, ktoré pomôžu k návratu svalstva do normálneho stavu.
Tréning chirurgov
Virtuálna realita však nepomáha len pacientom, ale i samotným lekárom! Aplikácie pod záštitou zoskupenia Medical Realities sú špeciálne navrhnuté pre školenia začínajúcich chirurgov. Slúži predovšetkým k príprave na zložité zákroky, ktoré zaberú viac než niekoľko desiatok minút. Vďaka VR si tak môžu lekári nanečisto vyskúšať napríklad operáciu mozgu či srdca alebo odstraňovanie nádorov.
Medical Realities pracujú i na sprostredkovaní reálnych zákrokov cez 360 stupňové kamery, ktoré umiestňujú na sálach najväčších expertov.
Študenti a zvedavci získavajú vďaka prenosom autentický pohľad na operácie „skoro očami“ hlavného chirurga na sále. Spoločnosť v minulom roku získala za prínos v odbore medicíny hneď niekoľko ocenení. Vďaka nim si i vy môžete užiť zaujímavý zážitok, ktorý neponúkne ani najlepší televízny seriál! Prosím!
Únik do ľadového kráľovstva
Pred viac než desiatimi rokmi vývojári z Washingtonskej univerzity vypustili do sveta hru s názvom SnowWorld. Snehový svet bol vytvorený na mieru ľuďom s ťažkými popáleninami. Virtuálna realita síce v dobe vývoja nebola ani v plienkach, ale vďaka sofistikovanému prepojeniu si popálení užívali ľadového sveta i počas drobných zákrokov a výmeny obväzov. Ako vyhrať? Strieľať snehové guľe po tučniakoch a počúvať pritom pesničky Paula Simona! Podľa výskumov armády Spojených štátov SnowWorld vojakom s rozsiahlymi poškodeniami tkaniva pôsobil úľavu takmer rovnako veľkú ako injekcia plná morfia. Dnes vďaka okuliarom Oculus a veľkému pokroku v grafickom spracovaní hier je zážitok omnoho chladivejší než v prvopočiatkoch zázračnej hry.
Príležitosť pre pacientov hospicov
Na svete sú i ľudia, ktorí síce netrpia ochrnutím, ale i napriek tomu musia ležať na lôžku dňom i nocou. V posledných mesiacoch života im častokrát nič iné neostáva. U nás máme veľké množstvo skvelých hospicov, kde sa personál snaží zo všetkých síl ustavičné polihovanie eliminovať. Ale i tak sa pacienti hospicov, už len ťažko prejdú po mestečku, nie to aby ešte precestovali niekoľko zemí po svete. Lenže to je možné i z pohodlia postele! Spoločnosť Solis vytvorila v spolupráci s televíznou stanicou Discovery Channel hotovú prechádzku rajom. Teda hneď niekoľkými rajmi! Vďaka kúzelným VR okuliarom sa divák razom ocitne takmer kdekoľvek. Napríklad si prejde Grand Canyon, ale tiež kúzelné grécke pláže. Virtuálna prechádzka síce nikdy nenahradí ozajstnú, ale pre väčšinu bude rozhodne lepšia než nemeniaci sa výhľad z jediného okna izby.
Prečítajte si tiež: I lekár sa niekedy pomýli. Po druhý názor môžete ku konkurencii aj na internet.