Chodiť von veľmi nemôžeme, pobyt na čerstvom vzduchu je obmedzený, a tak je záhradkárčenie pomaly jediným únikom zo štyroch stien našich domov. Nie každý však žije v rodinnom dome alebo má k dispozícii záhradku. Pestovať zeleninu, bylinky či okrasné kvetiny však môžete aj na tých najmenších mestských balkónoch. A práve teraz je ten najlepší čas začať.
Čo potrebujeme
Na začiatok je dôležité zadovážiť si kvalitnú zeminu a substrát, ktoré možno kúpiť v záhradníctvach alebo si ich môžete priniesť aj zo záhrady. Nezabudnite na dostatok rôznych kvetináčov, hrantíkov a mištičiek podľa toho, ako chcete svoj balkón premeniť. Najlepšie je kupovať nádoby plastové, pretože sa s nimi ľahko manipuluje a mimo sezóny sa dobre skladujú. Balkón si vopred dobre odmerajte, nech neutrácate zbytočne za kvetináče, ktoré sa vám na balkón nezmestia. Pouvažujte aj o nákupe samozavlažovacích kvetináčov, ktoré vám ušetria prácu. Ďalej budete potrebovať záhradnú lopatku a motyčku, nádobu na vodu (v ktorej ju vždy necháte odstáť), kvalitné semienka a sadenice a hodiť sa bude aj knižný sprievodca. Ale samozrejme tí modernejší z nás si vystačia s návodmi na internete.
Čo na balkóne pestovať
Asi najlepšou voľbou na štart balkónového záhradníčenia sú paradajky. Ich pestovanie je pomerne jednoduché a doma s láskou vypestované budú určite chutiť lepšie ako tie „plastové“ zo supermarketov. Paradajky stačí len postaviť na slnečné miesto, občas zaliať a venovať im dostatočne priestrannú nádobu. Najlepšie bude, keď zvolíte zakrpatenejší variant paradajok, tzv. cherry paradajky, ktorým stačí aj nádoba s priemerom 20 cm, ale ak chcete, môžete si na balkóne vypestovať aj tradičné kríčkové paradajky. Radosť vám určite urobia jahody, či už záhradné alebo lesné. A v najlepšom prípade oboje, každé totiž voňajú inak. Do jedného podlhovastého hrantíka sa zmestí aj viac sadeníc naraz, pri šikovnej kombinácii budú plodiť od konca mája až do septembra. Zabudnúť by ste nemali ani na bylinky, ako sú tymian, majorán, rozmarín, mäta, petržlen, pažítka, bazalka alebo oregano. Čerstvé bylinky dodajú vašim jedlám nezabudnuteľnú chuť.
Rozhodujte sa podľa svetovej strany
Vedeli ste, že by ste sa mali riadiť aj podľa toho, na akú svetovú stranu je situovaný váš balkón? Ak ste vlastníkom „východného balkóna“, máte vyhrané. U vás sa bude dariť aj náročnejším rastlinám ako petržlen, pažítka alebo šalvia. Pestovať môžete vlastne v podstate čokoľvek, stačí len zabezpečiť dostatočnú zálievku. Myslite aj na to, že čím vyššia je vonkajšia teplota, tým viac je potrebné zalievať. Na západnom balkóne sa zase darí drobnému ovociu. Ak chcete mať balkón plný egrešov, ríbezlí a jahôd, začnite s výsadbou už teraz. Na južnom balkóne je teplejšie, hodí sa preto skôr pre rastliny, ktoré poznáme zo stredomorskej oblasti ako levanduľa, rozmarín, tymian či oregano, ale aj paradajky alebo papriky. Ale ani v tomto prípade nezabúdajte na dostatočnú zálievku. Na severnej strane voľte rastliny nenáročné na slnko ako ligurček, medvedí cesnak, poľníček, mangold alebo špenát.
Využite priestor efektívne
Vzhľadom na to, že na balkóne nie je nikdy miesta nazvyš, budete musieť uvažovať inak. Snažte sa zaberať priestor viac do výšky. Využite stoličky, schodíky alebo police. Kúpte si závesné kvetináče a umiestnite ich na zábradlie balkóna (rastliny potom môžu slúžiť zároveň aj ako clona pred pohľadmi zvonka). Závesné kvetináče môžete umiestniť aj na trendové rebríky, ktoré oprite o stenu balkóna. Rastie aj popularita rôznych závesných systémov. Pozrite sa na stránky svojich obľúbených predajcov bytových doplnkov, nájdete ich tam veľa druhov. Napríklad obchodný dom Ikea dnes ponúka dopravu zásielok do 30 kg až domov za cenu 10 eur.
Vysaďte si kvetinový záhon
Rozmýšľate prakticky, ale nepáčilo by sa vám, keby váš balkón oplýval aj krásou kvetov? Urobte si radosť a zasaďte si ich. Na východnú a severnú stranu sa hodia fuchsie, ktorým vyhovuje skôr tieň. Netýkavka balzamína, ktorá sa ľudovo nazýva aj sultánka, vydrží kvitnúť celé leto a existuje v celom spektre farieb od bielej až po červenú. Lantana patrí k menej náročným rastlinám a bude vám prinášať radosť každý deň. Jej kvety totiž v priebehu kvitnutia menia farbu. Ale pozor, je jedovatá! Ak máte radi sedmokrásky, vyskúšajte typ určený na pestovanie v kvetináči. Je to sedmokráska ponponková, ktorá existuje v bielej, ružovej aj červenej farbe. Radosť vám určite urobia aj nádherné chryzantémy alebo klasika všetkých klasik – muškáty.
Tip od našej kolegyne Natálie:
Ja osobne preferujem hortenzie, prvosienky a muškáty. A tam, kde cez leto naozaj praží, môžete mať napríklad aj kaktusy. Ale nie je to len o rastlinách. Aj z obyčajného balkóna si môžete urobiť hotovú oázu, v ktorej budete chcieť tráviť väčšinu roka. Zariaďte si príjemné posedenie napríklad vo forme gauča. Ja som si ho vyrobila z vyradených paliet a kúpeného futonu. Na úzky balkónik môžete dať aspoň stoličku a okrúhly stolík. Na slnečných terasách myslite na tieň a kúpte si pergolu alebo aspoň slnečník. Veľa skvelého vonkajšieho nábytku ponúkajú napríklad internetové obchody Bonami alebo Jysk. Inšpirovať vás môže aj Pinterest.