Interiérová dizajnérka: Bývanie už nebude len scandi, ľudia chcú väčšiu drámu!

Bývanie
Je koniec roka, čas začať sa pýtať na zásadné otázky. Čo nás čaká v budúcom roku? Ako budeme bývať? Budeme aj naďalej milovať škandinávske interiéry, alebo všetko biele a hygge skončí na skládkach? Mohli sme síce skúsiť veštiť z olova, ale radšej sme vyspovedali interiérovú dizajnérku Natáliu Hrdú. A urobili sme dobre!

Menia sa top trendy v bývaní?  

Všadeprítomná biela, svetlé drevo, sviečky, deky, interiér ako zo švédskeho žurnálu. To bola ešte donedávna mantra našich domovov. Posledné dva roky však priniesli veľké spoločenské zmeny, ktoré nás neúprosne vytrhli z pazúrov spoločenského života a usadili späť do tepla rodinných kozubov. A my sme sa akosi intenzívnejšie začali starať o to, čo nás dennodenne obklopuje. Podpísali sa tieto zmeny aj na našom vkuse?  

Áno, nálada sa pomaly mení. Vnímam rastúcu únavu zo svetlých interiérov bez výraznejších prvkov. Ľudia sú doma a chcú si tak dopriať aspoň trochu vzrušenia a zábavy. Začínajú sa viac presadzovať výraznejšie materiály ako tmavé drevo alebo kov. Navyše sa dá očakávať, že sa v interiéroch začnú objavovať aj drobné extravagantné prvky v podobe doplnkov a dekorácií, ktoré pridávajú interiéru dramatickosť,“ vysvetľuje Natália, ktorá pracuje pre český internetový obchod s nábytkom a dekoráciami Bonami. 

Farby si do interiéru pustite s pomocou textilu a dekorácií. 

Dramatická organika  

Reč môže byť o hlinených soškách inšpirovaných Afrikou alebo rôznofarebných a vzorovaných textíliách. „Vhodne zvolené textílie dokážu interiér krásne oživiť a zdá sa, že ľudia dostávajú zase chuť sa s nimi hrať. Kto si zatiaľ netrúfa na kombináciu vzorov alebo farieb, môže skúsiť mixovať textúry. Napríklad jeden vankúšik z hrubo pletenej vlny a druhý zas ľanový, výsledok potom môže byť oveľa zaujímavejší,“ radí mladá dizajnérka.  

Stále však hovoríme len o jemných náznakoch, explózia farieb a tvarov u nás zatiaľ určite nehrozí. Neutrálne a prírodné farby a materiály v základe budú hrať stále prím. „Cítim stále silnejší príklon k organickým tvarom a textúram. Trávime veľa času s technológiami, čo v nás vyvoláva prirodzenú potrebu obklopiť sa prírodou. V mestách sa ju tak snažíme dostať aspoň dovnútra, k nám do interiéru,“ opisuje Natálie trendy v bývaní pre budúci rok.

Organické tvary a prírodné materiály budú trendom budúcej sezóny. 

Hlina, keramika, ratan, masívne drevo, ale aj betón alebo kov – to všetko asi začneme vídať v interiéroch častejšie. Prioritou je, aby materiály boli kvalitné a udržateľné. Doba lacných náhradiek je definitívne preč, ľudia sú už ochotní priplatiť si za veci, ktoré im vydržia dlho krásne.  

Hľadajte to, čo vám vydrží 

Aj veľké značky, ako napríklad Ikea, sa začínajú venovať udržateľnosti, viac sa rieši kvalita výrobkov aj spolupráca s lokálnymi tvorcami. V Česku aj na Slovensku sa v posledných rokoch rozšírila nielen ponuka dostupných doplnkov do domácnosti, ale aj nábytku. Už tu nie sú len spomínané Ikea či Asko, za rozumnú cenu sa dá zohnať množstvo krásnych vecí. „Treba myslieť na to, že cena nábytku vo finále zodpovedá jeho kvalite. Podozrivo lacné veci sa obvykle neoplatí kupovať,“ varuje dizajnérka.  

Okrem túžby po udržateľných materiáloch a obaloch je ďalším trendom súčasnosti snaha o tzv. DIY – teda „urob si sám“ alebo napríklad opravy starého nábytku. „Každý sa môže poobzerať po starších kúskoch v bazároch, na pôjde u starých rodičov alebo pokojne aj pri kontajneri. Veci, ktoré dokázali prežiť niekoľko desaťročí, môžu poslúžiť ako skvelý základ nadčasového interiéru, vysvetľuje Natálie, ktorá sa vo voľnom čase rada venuje renovácii starých vecí. 

Obnoviť zašlú krásu starého nábytku si ľudia môžu skúsiť na vlastnú päsť doma, často stačí len obnoviť náter a výsledok je dramaticky odlišný. Keď však ide o zložitejšie úpravy, napríklad prečalúnenie kresla alebo sedačky, odporúčam osloviť firmy, ktoré sa na to špecializujú. V Prahe je to napríklad projekt Nanovo, v Bratislave Renové, v Brne zase Novoretro. Stačí trocha zagúgliť a nájdu sa aj ďalšie možnosti. 

Základom sú kvalitné materiály ako drevo, kov alebo keramika. 

Nadčasovosť ako najvyššia méta  

A ako si doma podľa Natálie vytvoriť nadčasový interiér tak, aby sme ho nemuseli každú chvíľu meniť, ale zároveň nás neomrzel? Človek musí v prvom rade objaviť svoj štýl, nie každý ho totiž pozná. To vedie k častej túžbe po zmene, pretože v bývaní viac podliehame módnym trendom v bývaní. Prvým krokom by malo byť vytvorenie vlastného moodboardu, teda akejsi inšpiratívnej nástenky poskladanej z obľúbených kúskov a inšpiratívnych obrázkov. 

Odfoťte si ten krásny gauč u známych, ktorý vždy obdivujete, vystrihnite si fotografiu pekného interiéru z časopisu a ukladajte si všetko, čo vás na internete zaujme. Postupne budete mať prehľad o tom, čo sa vám naozaj páči, od čoho sa môžete pri úprave interiéru odraziť. Základ by mal byť hlavne kvalitný a pokiaľ možno aj trvalý. Potom sa už môžete vyšantiť v detailoch a doplnkoch, ktoré je možné občas obmeniť alebo mať viac kombinácií, ktoré sa dajú striedať.  

Inšpiráciu na trendy v bývaní možno čerpať hocikde. „Ja ju nasávam všade okolo seba: v prírode a jej textúrach, v móde, na sociálnych sieťach, kde ma veľmi baví sledovať rôznych architektov a dizajnérov a kochať sa ich tvorbou. Priznám sa, že veľmi rada navštevujem aj cudzie domy, byty či záhrady, uzatvára sympatická dizajnérka.  

Päť inšpiratívnych tipov Natálie Hrdej  

  1. V rámci festivalov otvorených budov Open House Praha a Open House Brno sa môžete raz za rok pozrieť na úžasné miesta, na ktoré vás inokedy nepustia. Ak vás zaujíma architektúra a interiéry, túto príležitosť rozhodne nesmiete vynechať!  
  2. Baví ma sledovať architektov na Instagrame. Môžete začať s niekoľkými účtami a algoritmus vás už potom nepustí, bude vám ponúkať ďalší a ďalší skvelý obsah. Môj Instagram sú len fotky interiérov a exteriérov. Odporúčam napríklad účet @interierczsk. Okrem toho často používam aj Pinterest. 
  3. Skúste si sami zrenovovať starší kúsok, natrieť skriňu v chodbe, vymeniť obklad kúpeľne alebo hoci len presunúť nábytok. Uvidíte, že netreba kupovať dookola nové veci, aby sa vám doma páčilo. Návody na DIY môžete nájsť napríklad na YouTube alebo na účtoch @tvorit_a_lubit, @peknebyvat či @pavlina_slowlife. 
  4. Často chodievajte do prírody. Z exteriérov môžete načerpať prekvapivo veľa inšpirácie aj do interiérov. A domov si vyzdobte napríklad vetvičkou zo stromu alebo jednoduchou kyticou z lúky, netreba míňať horibilné sumy za dekorácie. 
  5. Nebojte sa hrať sa s rôznymi kultúrnymi vplyvmi! Škandinávsky interiér dolaďte exotickými prvkami a nebojte sa, nebudete za exota! Decentná kombinácia afrických alebo ázijských doplnkov s európskym interiérom bude originálna a osviežujúca.  

Natálie Hrdá (29)  

Rodáčka z pražskej Letnej sa vo svojom pracovnom aj voľnom čase venuje návrhom a premenám interiérov aj produkcii marketingových fotení a natáčania. V českej e-commerce firme Bonami zameranej na predaj nábytku a dekorácií pracuje už takmer tri roky ako Brand Production Manager, zároveň sa venuje vlastným projektom. Pomáhala obmeniť interiér napríklad speváčke Martine Pártlovej alebo moderátorke Nikol Moravcovej. Miluje francúzske buldočky a rada všetko okolo seba organizuje.  

Nájdete ju na blogu TadyNaty.cz a Instagramu @natalie.hrda. 

Foto: Tatiana SyrikovaMedhat AyadThorn Yang (Pexels.com)