ako žiť zdravo - 10 tipov

10 rýchlych tipov, ako si v novom roku zlepšiť zdravie

Životný štýl
Nový rok znamená pre mnohých z nás kilá navyše v podobe pneumatík okolo bokov. Nuž, odolať vianočným dobrotám je sakramentsky ťažké. Prejedanie sa však nie je jediná vec, ktorá nás na prelome rokov trápi.

Silvestrovský čas funguje aj ako rozbuška nášho sebauvedomenia – opäť sa dušujeme, že sa o seba začneme viac starať, teraz už naozaj, fakt naozaj, pretože v tele a hlave máme zase o jeden kalendárny zárez viac. Ale poznáte to. Potom príde koniec januára a s ním aj koniec planých nádejí. Železo by sa však malo kuť zahorúca, preto vám v predstihu, kým ste ešte plní odhodlania, prinášame niekoľko tipov, ako vytrvať bez toho, aby ste museli vynakladať extra energiu. Sú jednoduché, univerzálne, vyskúšané a hlavne účinné. 

Tip 1: Hneď po prebudení vypite pohár vody

Voda je životodarná – rozhýbe vám črevá, rozprúdi krv a upokojí nervy. Skvelý začiatok skvelého dňa. Veď nenadarmo sa hovorí, že voda je základ života. 

Tip 2: Namiesto horúcej sprchy studená

Síce najskôr zrúknete ako Tarzan na liane natretej Nutellou, ale okrem toho, že zobudíte susedov, prebudíte hlavne seba. Odmenou vám bude lepšia odolnosť aj lepší duševný výkon. Pripravte si do kúpeľne bloček a ceruzku, aby ste si všetky skvelé nápady, čo vám za studena napadnú, mali ešte za tepla kam zapísať.

Sprchový kút je výborným miestom, kde začať s otužovaním. Ako naň si prečítajte v rozhovore so skúseným „icerom“.

Tip 3: Zameditujte si. Stačí minúta

Vyskúšajte napríklad meditačnú techniku Sedmoro preskúmavania tela. Nájdete ju tu, zaberie vám menej ako 60 sekúnd a svoje telo budete mať radšej ako kedykoľvek predtým.

Tip 4: V múčnikoch vynechajte tretinu cukru a život si oslaďte čakankou

Namiesto 1/3 cukru doslaďte svoj obľúbený recept stéviou. A keď si budete variť čaj alebo puding, použite čakankový sirup. Obsahuje veľké množstvo vlákniny. O čo menej kalórií, o to viac zdravia,“ radí výživová špecialistka a trénerka Iris Mango. Vy si pochutíte a aj vaša dietologička bude spokojná. 

Mohlo by vás zaujímať: 5 tipov na rýchle a zdravé jedlá pri práci z domu

Tip 5: Jedálny lístok si naplánujte

Zbavíte sa tak stresu z náhleho rozhodovania, ušetríte si starosti aj čas. Premyslená skladba jedálneho lístka zaručí, že bude pestrý a vyvážený. Navyše plánovať si dobroty spolu s deťmi je skvelá zábava. 

Tip 6: Zacvičte s dlhým radom v obchode

Kedykoľvek stojíte v rade, pokrčte mierne kolená, dýchajte do brucha a dlane vytočte smerom von. Kým sa dostanete k plateniu, uľavíte svojmu chrbtu. Na nezaplatenie.

Tip 7: Posilňujte vždy, keď sa dá 

Pri čistení zubov alebo vždy, keď stojíte, mierne rozkročte nohy a skúste klesnúť do mierneho podrepu, aby ste posilňovali zadok, svaly nôh a nehrbili sa pri kuchynskej linke ani pri umývadle. Čudovali by ste sa, koľko minút takého posilňovania denne dokážete týmto fígľom nazbierať,“ hovorí trénerka Iris.

Tip 8: Zameťte s Justinom Biebrom

Jasnačka, upratovanie je otrava, ale aj to sa dá zvládnuť s gráciou a hlavne v pohode. Stačí, keď si pri ňom pustíte svoju obľúbenú hudbu. Znie to banálne, ale pomáha to. Uvidíte, ako sa bude vlniť nielen hadica vysávača, ale aj vy. Domácnosť bez omrviniek a vy v lepšej nálade. Čo si viac priať? 

Tip 9: Choďte na slnko

Najlepšie okolo poludnia, keď je vonku najviac svetla. Prechádzka na čerstvom vzduchu vás príjemne naladí a osvieži.

Tip 10: Urobte si radosť

Môže ísť o úplnú maličkosť. Jednoducho sa odmeňte za splnenú úlohu, stihnutý vlak alebo za to, že si môžete odfajknúť už tri z týchto desiatich tipov.