Syndróm zlomeného srdca – čo sa deje s našimi telami po rozchode?

Psychická pohoda, Život
O nešťastnej láske boli popísané už tisíce strán. Rómeo a Júlia alebo Peter s Luciou, to sú len niektoré príklady známych milostných dvojíc zo slávnych románov, ktoré láske obetovali dokonca aj svoj život. Nuž, ani v reálnom svete nie sú vzťahy prechádzkou ružovou záhradou. Často sa stane, že aj ten najpevnejší zväzok končí rozchodom alebo rozvodom. Takéto situácie sú pre nás stresové a psychológovia ich často prirovnávajú k úmrtiu blízkej osoby.

Smútok sa odráža na našom zdraví. V zriedkavých prípadoch môže rozchod zapríčiniť srdcovú arytmiu podobnú infarktu. Lekári pre ňu majú aj poetický názov – syndróm zlomeného srdca. Okrem veľkej emocionálnej záťaže, ktorú zažívame práve pri rozchode alebo rozvode, môže byť jej spúšťačom i závažné psychické ochorenie alebo operácia.

Telo a duša? Spojené nádoby
Priebeh takejto príhody pripomína masívny infarkt a postihnutý často končí v nemocnici. Pri vyšetrení na EKG sa však väčšinou zdá v poriadku. Chorí sa, rovnako ako pri infarkte, sťažujú na bolesť v hrudi a skrátený dych. Zaujímavé je tiež to, že syndróm sa objavuje u inak úplne zdravých pacientov, ktorí nemali doteraz žiadne problémy so srdcom.

Prečítajte si tiež: Prečo je srdce symbol lásky?

Všetko najlepšie, ale zas nie toľko!
Ako syndróm zlomeného srdca presne vzniká? To stále nie je jasné. Odborníci sa pridržiavajú toho názoru, že na vine môžu byť stresové hormóny, napríklad adrenalín. Tie môžu dočasne poškodiť správnu funkciu srdca a prechodne zúžiť malé cievy. Na rozdiel od infarktu mu ale vždy predchádza veľké emocionálne vypätie. Okrem negatívnych udalostí to sú aj nečakané prekvapenia – pozor by sme si, so zveličením, mali dávať aj pri plánovaní narodeninových osláv.

Spúšťačom môžu byť i niektoré lieky, ktoré sa používajú pri alergických reakciách, a spôsobujú nával adrenalínu.

Pozor na úzkostné ženy?
Aj napriek podobným príznakom sa syndróm zlomeného srdca od infarktu líši. Ten je totiž na rozdiel od syndrómu zlomeného srdca spôsobený čiastočným alebo úplným upchaním ciev. Vyskytuje sa štatisticky častejšie v zimných mesiacoch – oproti tomu syndróm zlomeného srdca býva diagnostikovaný najviac na jar a v zime. Aj pri tomto syndróme však existujú rizikové faktory. Významnú úlohu tu zohráva pohlavie, väčšinu chorých totiž tvoria ženy. Ohrození sú aj ľudia nad päťdesiat rokov.

Svoju rolu tiež zohráva duševné zdravie: pacienti s úzkosťami alebo depresiami sú k nemu náchylnejší.


Možno si srdce zlomiť dvakrát?
Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť syndróm zlomeného srdca aj smrteľný. Medzi jeho ďalšie komplikácie patrí nízky krvný tlak a veľmi zriedka môže viesť aj k zlyhaniu srdca. Vysoké percento chorých sa našťastie rýchlo uzdraví a nemá žiadne dlhodobé následky. Výskyt syndrómu nie je tiež príliš častý a veľa kardiológov sa s ním počas svojej praxe nestretlo. Býva totiž tiež často diagnostikovaný ako iné ochorenie. Väčšina pacientov zažilo syndróm zlomeného srdca vo svojom živote iba raz. Napriek tomu existuje istá, no malá šanca, že sa môžu symptómy opakovať. Predchádzať tomuto ochoreniu nie je ľahké, prevencia ako taká totiž neexistuje. Existujú síce prípravky, ktoré blokujú negatívne dopady stresových hormónov na naše srdce, ale dôležitejšie je ale skôr naučiť sa zvládať stresové situácie, ktoré sú jeho príčinou.

#Radek Mojžíš

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Ruku na srdce… máte ho zdravé?