Sú nám ešte k niečomu kryptomeny?

Financie
Rok 2017 bol nepochybne rokom kryptomien. Alza zaviedla platenie pomocou bitcoinu, ľudia zúrivo skupovali grafické karty, aby mohli kryptomeny ťažiť, a v Amerike si na nákup virtuálnych mien začali brať hypotéky. Potom sa hodnota vtedy najpopulárnejšieho bitcoinu prepadla o viac ako polovicu a ziskuchtiví špekulanti prerobili gate. Ohrdnutí investori na čele s Jeffom Schumacherom navyše začali tento rok predpovedať pád až na nulu. Aj keby sa ich temné vízie naplnili, virtuálne meny budú žiť ďalej a ich najväčší prínos ďaleko presahuje hranice investičného sveta.

Nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ
Úplne na začiatku poďakujme kryptomenám, že poriadne zatriasli stoličkami veľkých bankárov.
V minulom roku sa takmer každý deň zástupca niektorej komerčnej alebo centrálnej banky vyjadril, že kryptomeny sú iba bublina, podvod, prípadne že ničia trhy. Niektorí dokonca zašli tak ďaleko, že verejne oznámili, že vyhodia svojich zamestnancov, ak ich prichytia obchodovať s bitcoinom, alebo že sa ľudia pre kryptomeny začnú vraždiť.

Túto vzácnu názorovú zhodu inak zarytých rivalov spôsobil strach. Strach z radikálnej zmeny, ktorá by mohla ohroziť desaťročia fungujúci model klasického bankovníctva. Anonymita a decentralizácia spôsobujú bankárom rovnaké vrásky, ako taxikárom zdieľaná ekonomika. Majú však smolu.

Celý systém kryptomien bežiaci na technológii blockchain sa totiž nedá ovládnuť a spoplatniť jedným subjektom. Banky tak začali zakladať svoje vlastné kryptomeny a spolupracovať s blockchainovými firmami. Áno, presne tie banky, ktoré hlasno kričali, že je to celé podvod a bublina.

Takmer nezničiteľná technológia
Tým sa dostávame k prelomovej technológii, ktorú kryptomeny pomohli zviditeľniť. Blockchain, alebo tiež DLT, si môžete predstaviť ako online databázu so zašifrovanými, chronologicky usporiadanými záznamami.

Unikát z nej robí tzv. „decentralizácia“. To znamená, že túto databázu nevlastní žiadna firma, organizácia ani štát. Vďaka tomu, že systém beží na počítačoch jeho používateľov po celom svete, je blockchain
v podstate nezničiteľný. Tieto dôvody a takmer nulové riziko ľudskej chyby stoja za rozšírením blockchainu ďaleko za hranice finančníctva.

Prehľadne a jasne
Dobre, čo to však reálne znamená? Zoberme si napríklad švajčiarsku firmu FoodCoin Ecosystem. Tá sa snaží o prepojenie farmárov, dopravcov, vládnych organizácií a nás – koncových zákazníkov. Vďaka spoločnej transparentnej databáze by ste sa mohli obratom dozvedieť nielen to, či hovädzie naozaj nie je z Poľska, ale aj celú jeho cestu od chovateľa cez spracovateľa až po obchodníka a všetky potrebné certifikácie regulačných orgánov. Žiadne výhovorky, výnimky či vykrúcanie. Okrem toho chce FoodCoin pomocou vlastnej kryptomeny sprostredkovať aj platenie za tovar. Všetko krásne pod jednou strechou.

Dôkladné šifrovanie blockchainu podporuje bezpečnosť online. V čase, keď o nás veľké technologické firmy vedia takmer aj to, kedy chodíme na záchod, sa každý čriepok súkromia hodí. Prehliadač Brave si zakladá na blokovaní nevhodnej reklamy a ochrane proti sledovaniu svojich používateľov na internete.

Áno, zobrazuje reklamu založenú na vašich preferenciách, ale neposiela vaše údaje žiadnej tretej strane či inzerentom ani ich spoločne nevyužíva. A z príjmov z reklamy vám dá 15 %. Síce vo vlastnej kryptomene BAT, ale stále lepšie ako dostať drôtom do oka.

A keď váš let mešká viac ako 2 hodiny, v neposlednom rade môžete pomocou blockchainu získať okamžité preplatenie časti ceny letenky.  Každý, kto sa niekedy snažil vymôcť kompenzácie za meškajúci let, vie, aké je to celé martýrium. Vďaka tzv. inteligentným kontraktom dostanete platbu ihneď po prekročení limitu dvoch hodín nezávisle od dôvodu meškania.

Brave New Blockchain
Ale prečo trocháriť? Poďme sa preniesť k tým najťažším váham. Predstavujeme Skynet. Táto spoločnosť chce pomocou špeciálne vytvorených čipov, umelej inteligencie a blockchainu vytvoriť prepojenú anonymnú sieť, ktorá bude základom pre futuristické mestá budúcnosti, kde samoriaditeľné autá, roboty, a aj váš smartfón budú komunikovať okamžite. Tento vtip na účet Sáry Connorovej je fantastický a zároveň strašidelný.

Ak za tým vidíte brutálne veľké množstvo údajov, ktoré žiadna súčasná výpočtová technika nemôže zvládnuť, nájdite si pohodlnú stoličku. Ďalší projekt s dystopickým názvom Matrix dokáže sprocesovať milión transakcií za sekundu. A používa všetky cool znejúce technológie súčasnosti, napr. umelú inteligenciu, strojové učenie, sebaoptimalizáciu, inteligentné kontrakty a zrejme aj agenta Smitha.

V tomto liste by sme mohli pokračovať ď alej – virtuálne realitný Decentraland, robotický SingularityNET, internetovecná IOTA, herný GameFlip, superpočítačový Golem a množstvo ďalších projektov, ktoré stenčujú hranice medzi futuristickou utópiou a postapokalyptickým peklom.

Rok 2017 bol nepochybne rokom kryptomien. Budúcnosť však patrí blockchainu.