Niektorí z nás preto úplne menia svoje správanie a životný štýl a výsledky sa pohybujú od pozitívnych po, povedzme, mierne sebadeštruktívne. Ako prejsť týmto obdobím, nezlomiť si nohu, nerozhádať sa s priateľmi alebo si „omylom“ nekúpiť superdrahý kabriolet? Prinášame pár tipov, ako sa poistiť proti dôsledkom krízy stredného veku.
- Znie to paradoxne, ale doprajte všetkému čas. Štatisticky človek dosahuje prvý vrchol životného šťastia medzi 18. – 25. rokom, potom prichádza prepad, ktorý sa priemerne zastaví okolo 47. roku. Ďalší vrchol šťastia nás vraj čaká medzi 60. – 70. rokom. Takže nevešajte hlavu, o chvíľu budete zase lietať. A medzitým si môžete prečítať, kde hľadať šťastie aj v tejto nepokojnej dobe.
- Vyrozprávajte sa. Nenechávajte si všetky negatívne pocity pre seba. Rozprávajte sa s rovesníkmi, rodinou, terapeutom alebo barmanom o tom, ako sa cítite. Dostaňte to zo seba a obráťte to naruby. Uľaví sa vám a pomôže utriediť myšlienky.
- Starajte sa o seba. Berte sa ako stále svižný športiak, ktorý má niečo najazdené, a preto sa oň treba dobre postarať.
Označenie náročného obdobia po štyridsiatke ako kríza stredného veku sa začalo používať v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Ide o prechod identity a sebadôvery, ku ktorému môže dôjsť zvyčajne vo veku 45 až 65 rokov.
Odborníci ho opisujú ako psychologickú krízu spôsobenú udalosťami, ktoré môžu súvisieť so zvyšujúcim sa vekom, nevyhnutnou smrteľnosťou či prípadným nedostatkom životných úspechov. Môže vyvolať pocity depresie, ľútosti či úzkosti alebo naopak, extrémne silnú túžbu po zachovaní či obnovení mladistvosti.
- Nebojte sa rozumne meniť návyky. Kto hovorí, že musíte celý život hrať futbal alebo jesť na večeru chlieb so šmalcom? Možno vyžmýkate ešte gram energie navyše, keď schudnete jedno dve kilá, začnete sa naťahovať alebo cvičiť jogu a namiesto štamperlíka si dáte pohárik kvalitného červeného. Vyskúšajte napríklad náš recept na detoxikáciu, ktorá vám pomôže zdravo sa naštartovať!
- Doprajte si čas. Nuž, parník sa neotočí tak ľahko ako motorový čln. Ak robíte zmeny, dajte im čas, aby sa mohli prejaviť. Nemeňte všetko naraz. Cieľom je evolúcia, nie revolúcia.
- Myslite pozitívne. Ľudský mozog je ako auto, ktoré má trikrát plyn a žiadnu brzdu. To, čo v hlave riešite, sa stále násobí a stupňuje. Nezhadzujte sa, nevyčítajte si nič, namiesto v minulosti alebo v budúcnosti sa snažte žiť prítomným okamihom.
Ako každá iná kríza aj kríza stredného veku má príčinu. Zažili ste prvý pobyt v nemocnici a teraz máte sny o francúzskych barlách a dňoch strávených na nákupoch v supermarkete? A kým vám v minulosti vaša polovička dvíhala hladinu adrenalínu, dnes vám dvíha hlavne tlak?
Medzi najčastejších spúšťačov patrí aj odchod detí z domu – vaše ratolesti smerujú za vlastným životom a vy zisťujete, že ste doteraz žili ich úspechmi, koníčkami, podporou ich záujmov. Dôležité je uvedomiť si, čo vás ťaží, rázne sa kríze postaviť a hľadať v nej skryté príležitosti.
- Plňte sny sebe aj ostatným. Ak sa chystáte predsa len investovať do vysnívaného veterána, povedzte to manželke vopred a skúste jej pri tom tiež splniť nejaký sen.
- Sústreďte sa na to najdôležitejšie vo vašom živote. To, že čas nevrátite, je fakt. Prestaňte ho strácať nepodstatnými vecami. Robte viac toho, čo vás napĺňa.
- Zostaňte v kontakte s priateľmi, známymi, koníčkami, realitou. Nenechajte sa zahnať do ulity. Žite aktívne s vašou komunitou, počúvajte, zdieľajte svoj životný príbeh. A hlavne: naučte sa byť vďační druhým!
- Starajte sa najmä o vašich najbližších. Jedna z vecí, ktorá bude definovať vaše šťastie v ďalších dekádach, budú vzťahy s partnerom či partnerkou, deťmi a širšou rodinou.
A ak vás aj tak niekedy prekvapí splín, skúste si pustiť niektorý z týchto 8 filmov, ktoré vám zaručene dodajú chuť do života!