Štvornohí maznáčikovia a naša peňaženka

Bývanie
Ak sa to niekde na svete aspoň máličko podobá raju domácich maznáčikov, je to medzi Dunajom a Tatrami. Sme totiž ultimátnymi milovníkmi a chovateľmi domácich maznáčikov. Keď ide o psov a mačky, nepoznáme brata ani sestru!

Na chlpáčov jednoducho nedáme dopustiť a milujeme ich aj u nás v redakcii Patálií. Bohužiaľ, s maznáčikmi nie sú spojené len radosti, ale aj starosti. Aj tie nečakané. Prečo sa oplatí mať poistenú domácnosť i svojho štvornohého miláčika, sa na vlastnej koži, resp. peňaženke presvedčila aj naša redaktorka, ktorá žije v jednej domácnosti so psom a tromi mačkami.

Sťahovanie s mačkou

Mačky sú oveľa náladovejšie, ako si vôbec viete predstaviť. A vôbec nemajú rady zmeny, na novú situáciu sa adaptujú iba pomaly. Keď sa presťahujete do krásneho, nového a dokonale voňavého bytu, obrňte sa trpezlivosťou: buď niekoľko dní, týždňov a možno aj mesiacov svoju mačku neuvidíte, pretože zalezie pod skriňu, posteľ alebo hocikde, kde bude trucovať, vychádzať bude len v noci, aby sa najedla a vycikala, pričom rozhrabe piesok tak, že utvorí okolo debničky (s)púšť Gobi. Alebo sa rovno môžete rozlúčiť s niektorým kusom nábytku alebo oblečenia. Zameria sa na vaše obľúbené topánky alebo čalúnené kresielko a všetku svoju urazenosť sústredí do ich pravidelného ocikávania. Buď sa zmierite s tým, že čalúnené kresielko skončí na zbernom dvore, alebo budete istý čas žiť s nábytkom zabaleným v igelite (návštevy môžete presvedčiť, že ide o umeleckú inštaláciu).

Nevyspytateľne môže štvornohý miláčik reagovať aj na prítomnosť nového člena domácnosti. Takže ak váš nový frajer či frajerka neradi chodia bosí, nech si radšej topánky preventívne strčia do igelitky.

A tú zakopú v záhrade.

Aj v tomto prípade však hrozí, že si ich mačacia líška prefíkaná nájde. Život je risk!

Čo si neoznačkuješ, to nemáš (pocikané)

Značkovanie sa nemusí obmedzovať len na zmenu vo vašom živote, či v živote vašej mačky. Občas stačí, aby mačka nemala náladu alebo bola falošná (nakoniec, robíme to aj my ľudia, len zvyčajne nikomu necikáme na topánky). Pri ceste do roboty sa potom budete čudovať, čože tak všetci na vás zízajú a odsadajú si v električke. Nuž, možno vám len vaša chlpatá potvorka označkovala obľúbenú mikinu alebo nohavice. A pretože už sami neviete, kde vám v tom všetkom hlava stojí, nieto, aby vám ešte zostali nejaké čuchové bunky, dôjde vám to až vďaka súcitným pohľadom okoloidúcich.

Mačka a pes? Mačkopes!

Už ste niekedy do mačacej domácnosti priviedli psa? A tým myslím navždy, nie na jeden večer v rámci návštevy. Prežili to obaja? Respektíve všetci zúčastnení vrátane vás? Ak je odpoveď áno, gratulujem a postupujete do druhého kola života úspešných chovateľov. Keď mu vo vašom živote všetko zlyhá, ste na dobrej ceste ku kariére krotiteľa šeliem v cirkuse.

Ak vás podobná udalosť čaká, pripravte sa na všetko. Doslova. Poškriabané stoličky, poškriabaný ňufák, pohryznutie ruky, pocikaný nábytok, chumáče chlpov všade. A to všetko mesiac až pol roka. Ale nebojte sa. Kto zažil, ten prežil (a maznáčikovia tiež), takže to zvládnete aj vy.

Chcete tip? Upokojujúci bylinkový čaj na nervy pre vás, poistenie vašej domácnosti, maznáčikov, osviežovač vzduchu, výrazne voňajúca aviváž (a kvapku tea tree), našetriť na nový gauč, dezinfekciu po ruke a v neposlednom rade pevné nervy a difuzér s feromónmi do zásuvky.

Najlepšie škrabadlo je gauč, najlepšia hračka škatuľa

Ako sme už spomenuli, nový nábytok býva problém. Maznáčikovia ho milujú, doslova a fyzicky.

Či mačka, alebo pes, s gaučom sa už dopredu rozlúčte. Keď necháte pár hodín doma šteňa (alebo mačiatko), aj keby malo okolo seba milión najluxusnejších hračiek, vždy to odnesie gauč. Alebo kreslo. Alebo záclony aj s garnižami. Niekedy je lepšie ani sa veľmi nesnažiť a prijať veci také, aké sú. A nekupovať tretie škrabadlo, vaša mačka sa aj tak bude najradšej hrať s papierovou škatuľou!

Chobotničky z druhého poschodia (a vyššie)

Mačky vraj majú deväť životov a asi nám to potrebujú občas aj názorne ukázať. Skákanie z okien a balkónov je mačacia verzia parkúru, ktorý majú v krvi. Môže sa však stať, že vy budete volať hasičov, pretože nájdete Cicu uväznenú na piatom poschodí na balkóne, od ktorého nikto nemá kľúče, a nebudete mať nervy na to, aby ste ju pomocou granuliek, zviazaných šnúrok a tašky z Ikey vyslobodili. Aj keď sú mačky pravdepodobne potomkovia diabla, čo nám dokazujú svojou takmer-nesmrteľnosťou, zlomeniny labiek sa môžu pritrafiť aj im.

Nehas, čo ťa nepáli, has, čo horí!

Máte doma plynový sporák? A dlhosrstú mačku? Ktorá navyše miluje promenádu po kuchynskej linke?

Pozor na to! Stačí menší šok, hoci psie zaštekanie, a váš mačací pokladík, snažiaci sa ladným skokom preskočiť z linky na stôl cez zapálený sporák… vzbĺkne ako fakľa! Nebojte sa, aj toto dobre dopadne, stačí vziať utierku a horiacu kúdeľ (aha, chvost) uhasiť. Veru, aj toto sa môže stať, a to ste si zrejme mysleli, že ste už videli v živote vážne všetko. Iste, najskôr to nebude obvyklá príčina domácich požiarov, ale ako vidíte, život vie byť občas veľmi nepredvídateľný!

Na polici v hrnci, vraj voľačo mrnčí

Potom sú tu také drobné slasti a strasti. Zabudnete zavrieť špajzu?
Nájdete namiesto nej chlievik.

Vstávate do práce so zalepenými očami a pošmykne sa na niečom vlhkom?
Aha, niekto vygrcol guľu chlpov (vy ste však mimo obliga).

Nechali ste na stole pohár na stopke?
Obídem ho či neobídem? – spýtavým pohľadom sa naň pozrela vaša cica a okamžite sa rozhodla dramatickú otázku rozseknúť. Či rozsekla otázku, nevedno, ale črepy vraj znamenajú šťastie! V tom prípade by mali byť majitelia mačiek najšťastnejší ľudia pod slnkom.

Romantika na vôdzke

Prechádzky so psom, to je romantika. Predstavovali ste si, ako budete každý večer kráčať po parku so svojím krásavcom, žmurkať sprisahanecky na okoloidúcich psíčkarov a odmeňovať vášho chlpáča piškótami, keď vám podá na požiadanie labku?

Tak na to zabudnite. Prechádzky sa môžu premeniť na poriadnu kovbojku. Už sa vám stalo, že vášmu Rokymu (Rexomvi či Ňufinke atď. – doplňte podľa skutočnosti) zrazu preskočilo a začal ťahať vôdzku ako bláznivý? Kým ste sa spamätali, nielen že výdatne pokropil susedov záhon so starostlivo pestovanými kvetinami, ale sa v nich dokonca šťastne vyváľal? Že sa vám to ešte neprihodilo? Tak to máte vážne šťastie!

Na voľno? Ako kde

A už sme pri ďalšej prechádzkovej prekážke. Ak ste medzi majiteľmi chlpáčov nováčikovia, možno vám ešte nie je jasné, kde si váš havo môže pobehať bez vôdzky.

Môže sa stať, že si vášho rozkošného miláčika, ktorý si práve pôžitkársky škrabká chrbát v tráve, všimnú strážnici – vo vzduchu visí pokuta. To je už menej romantická predstava, však? Teda, ak práve neprežívate romantickú komédiu a ten strážnik nie je v skutočnosti Hugh Grant.

To najdôležitejšie na záver

Mačky, psy a ďalší maznáčikovia, nie sú iba živelnou pohromou, ako by sa mohlo zdať. Je to more lásky v trojobale chlpov, labiek a jazýčkov.

Len nesmiete zabudnúť na základné pravidlo: vaša mačka a pes nebýva u vás, ale vy u nich!