Slnko, seno, zlomeniny alebo Hitparáda prázdninových úrazov

Život, Životný štýl
Aj tohtoročné letné prázdniny boli sezónou úrazov. Zatiaľ čo školáci si ich určite užili naplno, rodičia ako každý rok tíško trnuli a modlili sa, aby sa deťom tentokrát všetky tie zlomeniny, odreniny, popáleniny a vyvrtnutia vyhli. A aby zostalo len u drobných škrabnutí. Ale s nárastom úrazov to bolo rovnaké ako každý rok. A nielen […]

skok do vody

Aj tohtoročné letné prázdniny boli sezónou úrazov. Zatiaľ čo školáci si ich určite užili naplno, rodičia ako každý rok tíško trnuli a modlili sa, aby sa deťom tentokrát všetky tie zlomeniny, odreniny, popáleniny a vyvrtnutia vyhli. A aby zostalo len u drobných škrabnutí. Ale s nárastom úrazov to bolo rovnaké ako každý rok. A nielen u detí.

Doslova „historkou z natáčania“ sa môže pochváliť štrnásťročný Martin z Liptovského Mikuláša. Ten vonku sledoval ako jeho rovesníci tancujú Labutie jazero. Keď ale prišlo na „zdvíhačku“ a vyhodenie jednej z tanečníc do vzduchu, dotyčná bohužiaľ dopadla priamo na Martina a zlomila mu ruku. Ďalší kuriózny, avšak veľmi nepríjemný prázdninový úraz, sa stal sedemročnému chlapcovi v Turecku. Fotil sa s papagájom, ktorý ho ale pri fotení poďobal silným zobákom. Chlapec musel absolvovať veľmi nákladnú operáciu, aby mu lekári prst zachránili. Výdavky sa vyšplhali na viac než 1 600 Eur.

Deti neustrážite
Ročne lekári ošetria v chirurgických ambulanciách po celej SR okolo 50 000 detí s rôzne závažnými druhmi úrazov. Najbežnejšie sú úrazy hlavy, vyrazené zuby a popáleniny. Najčastejšou príčinou zranenia je pád. Okrem toho bohužiaľ často dochádza k úrazom, ktoré dieťaťu (či už vedome alebo nie) spôsobí niekto iný. Veľa detí každoročne dokonca skončí v nemocnici – najčastejšie kvôli otrasu mozgu, zlomenine alebo popálenine.

zlomená ruka
Veľa detí každoročne skončí v nemocnici – najčastejšie kvôli otrasu mozgu, zlomenine alebo popálenine.

Smutné prvé miesto
Najsmutnejšia je však štatistika úmrtí následkom úrazu. Je nutné ju ale zmieniť, pretože Slovensko drží nelichotivé prvé miesto v rebríčku všetkých európskych štátov. Ročne u nás takto zomrie priemerne 120 detí. Rizikovou skupinou sú hlavne chlapci vo veku 6 -14 rokov, ktorí húfne padajú z bicyklov, stromov, skateboardov, skáču do vody, športujú a celkovo riskujú viac než rovnako staré dievčatá. Napriek tomu na tom nie sú malí chlapci  najhoršie. Podľa lekárov ich spoľahlivo tromfnú muži čerstvo dospelí a tí v strednom veku.

Odborníci sa zhodujú, že najviac úrazov je spojených so športom, paradoxne najmä tým rekreačným.

A ktorá športová aktivita je vôbec najrizikovejšia? O tom majú najlepší prehľad poisťovne. „Najhoršie úrazy, často s trvalými následkami, vznikajú pri skokoch do vody,“ uvádza Jana Rodová na základe interných tabuliek vyplácaných poistných plnení.

Seniori nezostávajú pozadu
Medzi aktívnymi seniormi je trendom, okrem pádov z bicykla, padať i z kolieskových korčúľ. Oboje pre ne často znamená zlomeniny a otrasy mozgu. Nikto by teda nemal zabúdať na používanie ochranných pomôcok, prílb a chráničov kĺbov. Dobrá správa je, že lekári omnoho častejšie než predtým zlomeniny operujú a oveľa menej sadrujú. Doba liečby sa tým skráti až o polovicu.

senioři
Medzi aktívnymi seniormi je trendom padať z bicykla i z kolieskových korčúľ. Oboje pre ne často znamená zlomeniny a otrasy mozgu.

Bolí to? Nechajte si to zaplatiť
Veľa (nielen) letných dobrodružstiev si zapamätáte navždy, ale, bohužiaľ nielen vďaka fotkám, podobne ako v prípade s papagájom . I menšie úrazy majú často rôzne trvalé následky. Podľa štatistík je to najčastejšie po otvorenej rane (rôzne viditeľné jazvy), poraneniach hlavy alebo následkom rôznych pádov.

Svoje o tom vedia opäť poisťovne. „Trvalé následky nemusia byť vždy niečo hrôzostrašné. Počítame medzi ne napríklad i stratu zuba alebo zníženú hybnosť kĺbu po relatívne banálnom úraze. Od roku 2010 do súčasnosti sme len na Slovensku na úrazových poistkách vyplatili skoro 3 milióny eur,“ vypočítava znova Jana Rodová. A Česi na tom nie sú oveľa lepšie, ani im sa úrazy a trvalé následky nevyhýbajú.