Skolila vás bolestivá menštruácia? Skúste tieto cviky

Pohyb, Životný štýl
S bolestivou menštruáciou sa stretla väčšina žien. 40 % z nich má bolesti také silné, že ich každý mesiac vyradia z bežného fungovania. V takej chvíli by sa najradšej zahrabali pod perinu so zásobou jedla a vrátili sa do normálneho života až o pár dní. Ak sa to týka aj vás, nájdite si aspoň chvíľku, aby ste si mohli ľahnúť, ideálne na podložku, a skúste nasledujúce fígle od fyzioterapeutky, ktoré uľavujú od bolestí aj kŕčov.

Bolesťami pri menštruácii strávia ženy takmer mesiac ročne. Neveríte? Priemerná doba cyklu je 28 dní a najsilnejšie bolesti trvajú približne 2 dni. Ak to zrátame, ročne to vychádza na 26 dní ročne.

Možností, ako bojovať s bolesťou je viacero – od konzultácie s lekármi cez bylinkové čaje a nahrievacie pomôcky po celkovú zmenu životosprávy. Hoci sa to nemusí spočiatku zdať, pohyb a cvičenie sú dôležitou súčasťou práce s bolesťou, najmä s jej prevenciou.

„Niekomu môže intenzívnejšie cvičenie pri bolestiach uľaviť, ale všeobecne väčšiu fyzickú záťaž v priebehu prvých dní menštruácie, ak prebieha bolestivo, neodporúčam,“ spresňuje fyzioterapeutka Lenka Chuchutová a pokračuje: „Skôr by som sa zamerala na odpočinok, nabratie síl a ľahké cvičenie, ktoré uvoľní chrbát, panvu a bed, a to najlepšie poležiačky. Dlhé státie alebo sedenie býva pre ženy s bolestivou menštruáciou často až neznesiteľné. Poležiačky uľavíme svalom aj orgánom už len tým, že si ľahneme. Sťahy maternice potom môžu byť znesiteľnejšie.“

Keď vás chytia bolesti, Lenka odporúča štyri príjemné cviky: 

Uvoľnenie bedier 

Ľahnite si na chrbát a pritiahnite kolená k hrudníku. S každým výdychom môžete pozíciu rozhýbať tak, že kolená ešte viac priblížite k hrudníku. Podľa nálady sa tiež môžete rozkolísať z boka na bok alebo krúžiť kolenami od seba na uvoľnenie bedier. Ak cítite, že vám nejaký pohyb pomôže, skúste ho. V rámci tejto pozície vlastnou váhou masírujete bedrovú chrbticu a ak sa schúlite, uvoľníte brušné svalstvo.

Pozícia šťastného dieťaťa 

Pozícia obľúbená v joge uvoľňuje bedrá a svaly panvového dna. Ľahnite si na chrbát a rukami sa chyťte za vnútornú stranu chodidiel. Kolená s výdychom sťahujte k zemi do podpazušných jamiek. Chrbticu vyťahujte do diaľky.

Uvoľnenie panvy s overballom 

Ľahnite si na chrbát a pokrčte nohy. Maximálne do polovice nafúknutý overball umiestnite pod krížovú kosť. Intuitívne sa hojdajte z boka na bok – robte krúžky, kreslite osmičky alebo panvu naklápajte dopredu a dozadu. Overballe príjemne uvoľní krížovo-bedrové skĺbenie a bedrovú oblasť.

Klbko 

Ľahnite si na bok, pokojne si podoprite hlavu vankúšom a schúľte sa do klbka. Už len táto pozícia mnohým ženám pomáha, pretože sa pri nej uvoľnia brušné svaly. Pozíciu môžete jemne rozhýbať kolísaním vpred a vzad, čím uvoľníte nielen boky, ale aj už spomínanú bedrovú oblasť.

Nech vám tieto cviky aspoň trochu pomôžu, držíme palce!