Šesť spôsobov, ktorými sociálne siete zhoršujú naše psychické zdravie

Psychická pohoda, Životný štýl
Digitálne zaznamenávanie každého nášho kroku si vyberá svoju daň. Popularita sociálnych médií spôsobila, že sme ako globálna populácie prepojení tak, ako ešte nikdy v histórii. Bohužiaľ, naša závislosť na “sockách” má tiež devastujúci efekt na naše mentálne zdravie.

Hoci sociálne siete slúžia na to, aby sme si boli bližšie, ich nadužívanie môže v dlhodobom horizonte vyvolávať pocity nešťastia a izolácie. Chcete príklad? Neustála záplava perfektných, niekoľkými filtrami skrášlených fotiek na Instagrame zráža mnohým ľuďom sebavedomie a obsesívne skrolovanie Twitterom pred spaním zase znižuje kvalitu spánku. Čo všetko v našej hlave a duši sociálne médiá poškodzujú?

1. Sebaúcta
Každý máme nejaké strachy a obavy. O niektorých hovoríme otvorene, iné si nechávame radšej iba pre seba. Avšak porovnávať sa s ostatnými stalkovaním ich esteticky perfektných fotiek na Instagrame alebo sledovaním šťastne zamilovaných dvojíc na Facebooku naše pochybnosti len veľmi ťažko utíši. Štúdia Kodanskej univerzity opísala fenomén Facebookovej závisti, ktorý sa, logicky, neobjavuje iba u tých ľudí, ktorí sa sociálnym sieťam vyhýbajú. “Keď definujeme svoju vlastnú hodnotu tým, že sa porovnávame s druhými, potom svoje šťastie radíme medzi veci, nad ktorými nemáme žiadnu kontrolu,” povedal webu Healthista doktor Tim Bono, autor knihy When Likes Are Not Enough (Keď lajky jednoducho nestačia).

Cielené obmedzovanie času, ktorý trávite pozeraním na cudzie online profily vám pomôže sústrediť sa viac na seba a svoje vlastné sebavedomie.

2. Meziľudské vzťahy
Pre ľudské bytosti je mimoriadne dôležité komunikovať a vytvárať si osobné vzťahy a väzby. A to je prostredníctvom obrazovky a klávesnice ťažké. Skôr než s človekom potom vedieme konverzáciu s jeho digitálnou fasádou. Stina Sandersová, bývalá modelka so 119 000 sledujúcimi na Instagame, vysvetľuje, ako v nej sociálne médiá občas vytvárajú pocit, že je úplne osamelá. “Viem, že keď si prezerám fotky z párty, na ktorej som nebola, dostávam FoMo a cítim úzkosť a smútok,” povedala denníku The Independent. To potvrdzuje aj štúdia publikovaná v American Journal of Epidemiology, vykonaná na vzorke 5 208 ľudí, ktorá zistila, že pravidelné používanie Facebooku má na individuálnu spokojnosť jedinca negatívny vplyv.

3. Pamäť
Sociálne siete sú skvelým nástrojom pre archiváciu spomienok a pripomínanie si životných udalostí. Môžu ale tiež deformovať to, ako si kúsky našich životov pamätáme. Mnohí venujú nadbytočné úsilie hľadaniu toho najlepšieho uhla pre fotku, či nakrúcaniu videozáznamu udalosti, namiesto toho, aby si ju skutočne vychutnali a užili na vlastné oči. “Ak zameriame všetku našu pozornosť k uloveniu toho najlepšieho záberu na sociálne siete, neostane nám už žiadna na to, aby sme si daný zážitok skutočne vychutnali,” hovorí doktor Bono.

Zízaním do telefónu či hľadáčika si skrátka dobrovoľne podkopávame vlastné šťastie a pripravujeme sa o príjemné spomienky.

4. Spánok
Dostatok spánku je alfou a omegou nášho šťastia. Lenže pozeranie na displej pred spaním nás o kvalitný spánok pripravuje. “Úzkosť alebo pocity závisti, ktoré v nás vyvoláva to, čo vidíme na sociálnych sieťach, udržujú náš mozog v pohotovosti a v takom stave je veľmi ťažké zaspať,” vysvetľuje doktor Bono. Čo je možno ešte dôležitejšie, modré svetlo smartfónu len pár centimetrov od tváre potláča vylučovanie melatonínu. Hormónu, ktorý spôsobuje únavu. Skúste si nastaviť striktné pravidlo a odložte telefón najneskôr 40 minút predtým, než sa uložíte na spánok. Uvidíte sami, že sa to na jeho kvalite prejaví.

5. Sústredenie
Nejde len o emócie a podvedomie, ale aj o mieru, do akej je váš mozog schopný sa plne koncentrovať. Neuveriteľné množstvo informácií, ktoré máme vďaka sociálnym médiám na dosah ruky, spôsobuje okrem iného to, že ľudia sú čím ďalej viac roztržití a prchkí. Ak nedokážete bez svojho telefónu vydržať ani pár minút, potom je na čase začať praktizovať cviky na posilnenie disciplíny.

6. Psychická rovnováha
No nielenže nás sociálne siete robia nešťastnými, ale ich nadbytočné či bezcieľne používanie môže viesť aj k rozvinutiu vážnych duševných ochorení, akými sú úzkosti či depresie. Podľa štúdie z vlaňajšieho marca viac ako tretina z tisícky respondentov z tzv. Generácie Z vyhlásila, že so sociálnymi sieťami nadobro končia a 41 % priznalo, že u nich vyvolávajú pocity smútku, úzkosti a depresie.

Ben Jacobs, DJ, ktorého na Twitteri sleduje päťtisíc ľudí, oznámil, že si dáva pauzu. A zistil, že je veľmi obohacujúca.

“Pomaly som sa utápal v tom, že sledujem ľudí, ktorých nepoznám a oni nevedia, kto som zač. A zrazu mám veľa času na premýšľanie a čítanie, napríklad,” nechal sa počuť. Jasné, nemusíte sa hneď uchyľovať k takto radikálnemu kroku. Na začiatok si môžete napríklad len vyhradiť určitý čas počas dňa, kedy sa nenecháte sociálnymi médiami rozptyľovať a ten budete cielene dodržiavať. Niektoré smartphony, napríklad aj iPhone, už majú priamo v sebe zabudované podobné obmedzovače. Využite ich.

#Natálie Veselá

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…