Vegáni, vegetariáni aj flexitariáni však často riešia rovnaký problém – čo hodiť na gril, keď nie mäso? Spýtali sme sa odborníkov z českého neziskového projektu Rostlinně, aká je ich predstava ideálneho letného BBQ menu. Čo odporúčajú?
Burgery, burgery a do tretice… burgery
Kto by ich nemiloval? Nadýchaná chrumkavá žemľa, šalát, uhorka, trocha dresingu a samozrejme – burgerová placka. No áno, ale čo s ňou? Mysleli ste si, že keď sa zrieknete mäsa, ani na burger sa už nikdy nepozriete? To už dnes neplatí.
Alternatívnych burgerových placiek je dnes na trhu nespočetné množstvo, a tak je z čoho vyberať. Môžete si dať placku sójovú, rastlinnú s príchuťou kuracieho či trhaného bravčového mäsa. To pre tých, ktorí sa chuti mäsa neradi vzdávajú, ale zároveň sa rozhodli jeho konzumáciu z rôznych dôvodov obmedziť.
Rastlinné placky do burgerov dnes vyrába už pomerne veľa výrobcov a od tých mäsových niektoré z nich ani nerozoznáte. Voňajú, sú šťavnaté a najlepšie chutia v opečenej žemli s karamelizovanou cibuľkou.
Tip Rostlinně:
„Asi najlepšia vec, akú môžete na svojom grile pripraviť, je burger značky Linda McCartney. Či už si dáte sójový alebo iný rastlinný „kurací“ či z „trhaného bravčového“, nebudete sklamaní. Obložte ich žemľou so šalátom alebo zjedzte len tak s chlebom. BBQ omáčka je voliteľný, ale vítaný doplnok,“ radí editorka blogu Rostlinně Katka Sochorová alias Satie, ktorá rastlinné produkty na trhu s obľubou testuje.
Víťazom tohto ročníka spotrebiteľskej ankety o rastlinný produkt roka sa stal ManaBurger od českého výrobcu Mana. Účastníci ho vyhodnotili ako chuťovo najlepšiu rastlinnú novinku roka.
Rastlinné klobásy a párky
Spojenie bezmäsité údeniny znie trochu ako protirečenie, ale prišlo aj na ne. Dnes sa vyrábajú napríklad z fazule a pšeničnej bielkoviny. A keď si takéto párky pôjdete kúpiť, dokonca máte na výber – môžete si vybrať jemné, pikantné alebo ochutené.
S párkami a klobáskami môžete pri grilovaní rôzne experimentovať. Buď ich hodíte na gril samostatne a naservírujete s chlebom alebo tradične v rožku ako hot dog, alebo z nich môžete urobiť ražniči. Stačí pridať trochu cibule, papriku, cuketu, tofu, tempeh, mrkvu, baklažán alebo huby. A všetci sa budú oblizovať až za ušami.
Tip Rostlinně:
„Možno ste už na Facebooku zaregistrovali reklamu na údeniny Supervego. Či už organizujete grilovačku alebo táborák, ich klobásky a Táboráčiky si zamilujete. Nielenže výborne chutia, ale majú aj zdravé zloženie, väčšinu produktov totiž firma Supervego vyrába z fazule a pšeničnej bielkoviny. Ak vás omrzelo opekať si iba chlieb a zeleninu, je to presne to, čo hľadáte,“ hovorí Satie.
Tofu – rastlinná klasika
Tofu v alobale na grile. Dokonalé a jednoduché! Zmiešajte primerané množstvo sójovej omáčky a olivového oleja (v pomere cca 3 : 2), pridajte lyžicu jablkového octu a tofu potrite zmesou. Potom už stačí pridať iba obľúbené korenie. Odporúčame údenú papriku, granulovaný cesnak, ligurček, tymian, sušenú cibuľu, soľ a korenie. Z tofu ešte pred finálnou úpravou nezabudnite vytlačiť prebytočnú vodu a marinovať ho nechajte minimálne hodinu, najlepšie však cez noc.
Tip Rostlinně:
„Ako prílohu odporúčam zemiaky. K nakrájaným zemiakom pridajte olej, soľ a bylinky podľa chuti – odporúčam bazalku alebo ligurček – nechajte piecť v alobale, na grile alebo v pahrebe. Pridajte k nim nakrájanú cibuľku alebo pár strúčikov cesnaku a vaše chuťové bunky vám poďakujú,“ radí Satie.
To najlepšie na koniec
V rámci rastlinnej stravy si dnes môžete ugrilovať aj steak alebo sekanú. Tieto výrobky sú často vyrobené na báze pšeničnej bielkoviny. Na grilovačku sú výborné aj seitanky – šťavnaté rastlinné „mäská“ zo seitanu. A poznáte kukurezeň? V obchodoch nájdete dokonca aj konšpenát (fašírky z viacerých druhov zeleniny a konopného semienka) alebo rastlinné „čevapčiči“.
Tip Rostlinně:
„Ak túžite po whole-cut grilovaní, Vegi Steak a ich kukurezeň je perfektný produkt. Chuťovo super plátky, na môj vkus sú však možno trochu suché, takže ich môžete doplniť výbornou grilovacou omáčkou značky Ovegano. Výrazne dymová a čisto rastlinná. Rovnako skvelá je aj BBQ omáčka značky American Stockyard. Aj klasická Heinz je však rastlinná a okrem toho je o niečo lacnejšia,“ odporúča Satie.
A čo ďalej? Zelenina na grile neurazí asi nikoho. Okrem obligátnej cukety alebo baklažánu môžete použiť aj špargľu, mrkvu, patizóny, papriku alebo kukuricu. A skúšali ste už grilovať vodný melón? Doprajte si ho ako sladkú bodku na záver! Ako na to? Melón jemne posypte soľou a nechajte pol hodiny v sitku. Potom každý kúsok opláchnite vodou, osušte papierovou utierkou a potrite medom. Plátky grilujte na rozohriatom grile z každej strany 3 – 4 minúty. Okoreňte a podávajte.
O Rostlinně
Projekt Rostlinně sleduje vývoj v oblasti ponuky rastlinných jedál a slúži okrem iného ako poradca pre záujemcov o rastlinné stravovanie. Tí môžu načerpať inšpiráciu na Facebooku a Instagrame projektu. Rostlinně vyhlasuje tiež anketu o rastlinný produkt roka a hodnotí obchodné reťazce na základe ich ponuky rastlinných produktov.