Martina Dubovská

Alpská lyžiarka Martina Dubovská: Pri vrcholovom športe je najdôležitejšia hlava

Rozhovory
Prvá dáma českého zjazdového lyžovania Martina Dubovská stojí na prahu novej sezóny. Tá minulá bola v znamení množstva zmien. Ako sa podarili? A bude niečo inak v novom seriáli Svetového pohára 2023/24? Koľko vlastne stojí taká špičková sezóna? Čo je potrebné pre top výkon na svahu? V čom to majú pretekárky ťažšie v porovnaní s pretekármi? A dá sa pripraviť na koniec športovej kariéry? Nielen o tom sa dozviete v novom diele podcastu Lepší život.
Vypočuť:
Spotify Apple

Martina Dubovská je česká reprezentantka v zjazdovom lyžovaní. Pochádza ale z česko-slovenskej rodiny a stále sa na Slovensko vracia. Prvýkrát pretekala vo svetovom pohári v roku 2011, keď mala 18 rokov. Od roku 2019 sa často umiestňuje v popredí a Českú republiku reprezentovala na posledných troch zimných olympijských hrách. Aj v tohtoročnej sezóne je jej cieľom udržať sa v rebríčku čo najvyššie.  

Od detstva ju trénoval otec, ale v posledných rokoch niekoľkokrát obmenila svoj tím. Pre tohtoročnú sezónu spojila sily s talianskym trénerom Liviom Magonim, ktorý krátko trénoval aj Petru Vlhovú, a sprevádza ho povesť človeka, s ktorým sa vychádza ťažko. Martina ale hovorí, že Magoniho pozná dlhšiu dobu, takže vie, do čoho ide. Zároveň je pre ňu dôležité, aby si s trénerom sadli hlavne ľudsky, čo sa príliš nepodarilo s predchádzajúcim chorvátskym trénerom Mislavom Samaržijom. Aktuálne je s členmi svojho tímu spokojná a verí, že práve vďaka nim môže podávať dobré výkony. Neľutuje preto ani veľa financií, ktoré taká zohratá partia na cestách stojí. 

Psychika športovcov je dôležitým faktorom 

Aby bol vrcholový športovec, nielen lyžiar, úspešný, je podľa Martiny zásadné, aby ho šport a pretekanie bavilo. Nemenej dôležitá je, najmä v juniorských rokoch, podpora rodiny a pri lyžovaní obzvlášť aj podpora finančná. Lyžovanie je drahý šport a kým športovec získa sponzorov, väčšinu nákladov si hradí sám. Okrem fyzickej kondície a techniky hrá obrovskú úlohu tiež psychika. Martina dodáva, že nastavenie mysle pre ňu býva najťažšie, a aj preto v posledných rokoch spolupracuje s mentálnym koučom, ktorý jej veľmi pomáha. 

Ďalšou veľkou psychickou podporou a najlepším odreagovaním je pre Martinu čas strávený s kamarátkami. Hovorí, že práve vďaka nim si vyčistí hlavu, zdvihne náladu a zároveň ju drží v kontakte s normálnym svetom mimo vrcholového športu. Nad koncom kariéry zatiaľ nepremýšľa. Pretekanie ju stále baví a cíti sa silná. Až raz bude musieť s vrcholovým lyžovaním skončiť, dúfa, že pri tomto športe zostane aj naďalej napríklad na nejakej manažérskej pozícii. 

Veľa šťaštia Martina! 

Podcast Lepší život môžete počúvať v podcastových aplikáciách.