Psychická pohoda v čase karantény

Psychická pohoda
Prichádzajú extrémne bez ohlásenia a aj napriek tomu, že si myslíme, že ich dobre zvládneme, opak môže byť pravdou. Zo dňa na deň sme sa všetci viac-menej stali väzňami našich vlastných domovov.

Školy, reštaurácie, kiná a ďalšie verejné priestory sa uzavreli na neurčito a každý týždeň pribúdajú nové opatrenia. Náhle zmeny v našich životoch nám psychickú pohodu určite nezlepšia, najmä ak sa na nás z médií valí jedna negatívna správa za druhou.

Paradoxne práve psychika hrá dôležitú úlohu v krízových situáciách a má výrazný vplyv na náš imunitný systém. V tomto článku vám prinášame niekoľko rád, ako posilniť psychiku v nečakaných situáciách. Čo odporúča zakladateľka firmy STOB, Iva Málková a psychologička Tereza Beníčková?

Dajte priechod emóciám a prehodnoťte priority

Prijmite negatívne emócie a nesnažte sa ich potláčať. Ak sa bojíte alebo ste smutní, skúste sa o nich porozprávať s vašimi najbližšími. Negatívne emócie väčšinou fungujú ako signál, že by sme mali pozmeniť svoje správanie – ak sa bojíte o svoje zdravie, s najväčšou pravdepodobnosťou začnete robiť všetko, aby ste neochoreli – napríklad si budete častejšie umývať ruky a dezinfikovať predmety vo vašom okolí.

Negatívne myšlienky ovládnite a zamyslite sa, aké situácie či správy vo vás vyvolávajú strach či smútok. Uvedomte si, koľko času denne strávite tým, že počúvate a čítate negatívne správy, a pokúste sa obmedziť čas, ktorý venujete správam o koronavírusovej nákaze.

Svetové udalosti a ich vplyv na spoločnosť síce zmeniť nemôžeme, ale môžeme zmeniť svoj postoj k nepríjemným situáciám. Pokúste sa aktívne pracovať s negatívnymi myšlienkami, premýšľať s nadhľadom, zabránite tak predsudkom a zbytočným obavám z často nafúknutých problémov. V neposlednom rade sa zamerajte na pozitívne udalosti vo svojom živote – radujte sa z maličkostí. Ak môžete alebo musíte byť doma, netreba v tom hľadať iba negatíva – aktívne venujte čas svojim najbližším, venujte sa činnostiam, na ktoré bežne nie je čas, alebo sa zamerajte na menej podstatné záležitosti v domácnosti, ktoré ste dlho odkladali. Konečne môžete dôkladne vyčistiť kuchynskú linku, urobiť inventúru všetkých šuplíkov, vytriediť škatule s účtami, dokladmi a starými zmluvami. Alebo konečne namaľujete ten obraz, na ktorý sa už dlho chystáte.

Oddýchnite si

Povinná karanténa je časom, keď môžete bez výčitiek venovať čas aj sebe. Skúste si oddýchnuť pri obľúbenej knižke, filme alebo hudbe. Internet je plný návodov na cvičenie, ktoré možno zvládnuť doma, vyskúšať môžete napríklad cvičenie zamerané na pružnosť, o ktorom sme už písali.

Keďže sa posledných pár týždňov nemôžeme odreagovať v saune, na masáži ani na športovisku, zostáva nám iba zamerať sa na seba samého z pohodlia domova – napr. za pomoci relaxácie alebo meditácie. Okrem iného naučiť sa meditovať a relaxovať môže byť prínosom aj do budúcnosti, pretože relaxačné cvičenie pomáha zvládať stres. 

Udržiavajte režim

Udržiavanie denného režimu je jedným z najdôležitejších krokov, vďaka ktorému sa doma úplne nezbláznite. Vyspávanie až do obeda je síce lákavé, rovnako ako vyjedanie vrecúšok s čipsami pri počítači a zajedanie nudy pri nájazdoch do chladničky.

Áno, možno máte viac času na precvičovanie svojich kulinárskych schopností a zlepšovanie sa vo varení, ale zbytočné prejedanie vašej psychike dvakrát nepomôže. Rozvrhnite si aktivity na každý deň a dodržujte ich pravidelnosť. Nemusíte vstávať už o pol siedmej, ako ste zvyknutí, ale nespite až do obeda. Napríklad si povedzte, že do deviatej si urobíte raňajky, prezlečiete sa z pyžamy a umyjete sa. Ak máte deti, zaveďte režim aj im – ideálne v duchu „najprv práca, potom zábava“, najprv školské povinnosti, potom hranie.

Keď už ste doma, nie je na škodu trocha porozmýšľať aj o svojom jedálnom lístku. Venujte jedlu plnú pozornosť a vychutnávajte ho všetkými zmysli. Aktívny prístup pomáha pri chudnutí a bráni prejedaniu alebo jedeniu „len tak zo zvyku“ pri televízore, práci alebo pri čítaní knihy.

Dobre funguje tiež zapisovanie toho, čo zjete. Zistíte tak, kde robíte chyby, a často si to „jedlo naviac“ radšej nedáte, než aby ste ho museli zapísať. Ak veríte, že práve teraz nastal najlepší čas zmeniť svoj životný štýl, skúste program Sebakoučing, ktorý vám zanalyzuje jedálny lístok a pomôže zlepšiť stravovacie a životné návyky.

Mimochodom, vedeli ste, že psychika je pri chudnutí veľmi dôležitá? Ak nie, nezabudnite si prečítať rozhovor s výživovou poradkyňou STOB Hanou Pávkovou Málkovou.

Don’t worry, be happy

Vyťažte zo súčasnej situácie to najlepšie – buďte s najbližšími, urobte si čas sami na seba a na svoje potreby, utrieďte si myšlienky, upracte domácnosť, naučte sa niečomu novému, relaxujte a udržujte režim. To je len pár nápadov, akým spôsobom si môžete udržať zdravú psychiku nielen v súčasnej výnimočnej situácii, ale aj v iných krízových momentoch, ktoré sa z času na čas bežne pritrafia.