Prokrastinácia môže byť efektívna aj kreatívna. Naučte sa s ňou pracovať

Psychická pohoda
Slovo prokrastinácia sa v našich slovníkoch objavilo len pred niekoľkými rokmi, rýchlo sa však stalo synonymom lajdáctva. Za prokrastináciu nás väčšina koučov životného štýlu, ktorých sa v posledných rokoch vyrojilo neuveriteľné množstvo, doslova lynčuje. „Nedokážete si zorganizovať čas? Nemáte ťah na bránku, odkladáte povinnosti či len tak obchendujete, fyzicky alebo psychicky, v čase, keď by ste sa mali venovať iným činnostiam? Preboha, robte s tým niečo!“

Čo ak je všetko inak? Čo keď prokrastinácia nie je taká škodlivá, ako nám neustále všetci tvrdia? Nie je výsadou iba lenivých povaľačov a ulievačov, ktorí to v živote nikam nedotiahnu. Za určitých podmienok má totiž aj pozitíva a môže nás posúvať v práci aj v živote.

Nie je prokrastinácia ako prokrastinácia

V prvom rade si treba uvedomiť, že táto činnosť, teda odkladanie nepríjemných úloh alebo povinností na neskôr, je pre človeka úplne prirodzená a netreba sa za ňu hanbiť. Bolo by vlastne až podozrivé, keby sme neustále všetky úlohy plnili do bodky podľa plánu. Veď nie sme stroje. Treba však dôsledne rozlišovať medzi občasnou a chronickou prokrastináciou.

Chronická prokrastinácia je tá, ktorá nám v živote skutočne bráni kamkoľvek sa posunúť, pretože úlohy, ktoré máme, jednoducho nie sme schopní (aspoň v stanovenom čase) dokončovať. Dostávame sa tak do cyklu nesplnených povinností, stresu, výčitiek okolia a pocitu neschopnosti. Takáto prokrastinácia rozhodne nie je pozitívna a skôr si koleduje o návštevu psychológa. Je to regulárna diagnóza.

Ak sa vám však všetky dôležité úlohy darí plniť, len vám jednoducho občas trvá dlhšie, kým ich dokončíte, ide podľa odborníkov o tzv. aktívnu prokrastináciu. Je to stav, keď úlohy odkladáte, pretože tušíte, že by ste bez časového tlaku aj tak neboli schopní efektívne pracovať. A taká prokrastinácia nemusí byť nevyhnutne zlá.

Umenie prokrastinácie

Niektorí odborníci a najmä mnohí kreatívci sa zhodujú, že práve počas prokrastinácie sa rodia najlepšie nápady. Keď sa totiž sústredíme iba na to, čo treba urobiť, náš mozog nemá šancu vymyslieť nič nové. Nemá na to jednoducho podmienky, pretože sa ho stále snažíme prinútiť, aby sa sústredil len na jednu vec, a tým svoje myslenie zväzujeme.

Každý, kto pracuje aspoň z časti na kreatívnych úlohách, veľmi dobre vie, aké dôležité je nechať prácu dobre „uležať“. Keď sa k nej po čase vrátime, vždy sa nám podarí vychytať nejaké muchy alebo v medzičase vymyslieť niečo ešte lepšie. A presne túto funkciu plní prokrastinácia. Dať si pracovnú pauzu a myslieť chvíľu na niečo iné, nám paradoxne so samotnou prácou môže pomôcť viac ako upnutie sa na efektívny výkon.

Vendula Zajícová, česká expertka na plánovanie a autorka knihy Kreatívní lelkování, prichádza s ďalšou teóriou týkajúcou sa prokrastinácie: „To, čo človek robí, keď prokrastinuje, je to, čomu by sa mal v živote venovať. Pretože ho to zjavne baví viac než to, čo by v tej chvíli robiť mal, a tiež preto, že sa mu to pravdepodobne darí. Ja som všetky svoje projekty, ktoré dodnes fungujú a živia ma, vymyslela práve pri prokrastinácii.“ To je určite inšpiratívna myšlienka, väčšina z nás má však asi skúsenosť skôr s tým, že sa prokrastinácia zvrhne na úplne zbytočnú a neproduktívnu činnosť.

Musíte si ju vedieť naplánovať!

Zrazu sa pristihneme, že hodiny sedíme pri notebooku a sledujeme stupídne videá alebo prechádzame fotky na Instagrame. Toto je presne časť, ktorá je na prokrastinácii nežiaduca. Necháme sa v rámci nej stiahnuť k činnostiam, ktoré nás len okrádajú o čas. Aby sme si s tým dokázali poradiť, musíme sa dobre pripraviť.

„Všetko stojí na tom, aby sme sa naučili prokrastináciou neodsúvať dôležitú prácu na druhú koľaj. Treba mať pod kontrolou manažment času a dokázať efektívne plánovať. A to aj prokrastináciu! Vyčleňte si na ňu v pracovnom harmonograme čas a normálne si ju naplánujte,“ radí Vendula Zajícová.

Ak viete, že v danom časovom úseku musíte dokončiť nejakú úlohu, počítajte s tým, že časť tohto času strávite niečím iným. Prokrastináciu si môžete naplánovať ešte konkrétnejšie a postupne si ju dávkovať. Nastavte si napríklad minútku (nemusíte mať kuchynský budík, existujú aj rôzne aplikácie) a po každých 25 minútach si nechajte päť na… Jednoducho, na čo chcete.

Keď budete pracovať na rozsiahlejších úlohách, doprajte si hoci aj hodinové voľno, ale vždy si naplánujte, čo v tomto čase budete robiť. Ideálne je striedať intelektuálnu a manuálnu alebo fyzickú činnosť. Keď budete písať diplomovku alebo vytvárať firemnú prezentáciu, preložte ju cvičením alebo prácou v záhrade. Pokiaľ naopak prokrastinujete hoci pri veľkom upratovaní, dajte si pauzu na knihu alebo dobrý seriál.

Keď budete mať prokrastináciu naplánovanú, už nikdy nebudete mať výčitky svedomia a ešte zvládnete veľa ďalších úloh!

Tipy:

#Kreativní lelkování – Plánuj, škrtej, čmárej

Vendula Zajícová

V krásne spracovanej knihe (vyšla v českom vydaní) radí bývalá personalistka a autorka diárov, ako efektívne plánovať, viesť si diáre, ale aj kreatívne a hlavne produktívne prokrastinovať. Keď si totiž vraj len tak čmárame, vyzerá to ako premrhaný čas. Ale počas čmáracích kreácií podľa nej často vznikajú naše najlepšie nápady. Podľahnite efektívnemu „chytaniu motýľov“.

Válka umění: Odblokujte svou kreativitu a vyhrajte tvůrčí bitvy

Steven Pressfield (české vydanie)

Autor sa v knihe venuje téme Odporu, toxickej sile, ktorá vraj má na svedomí viac nešťastí ako chudoba či choroby. Mali ste niekedy v noci pred spaním víziu človeka, ktorým by ste sa mohli stať, práce, ktorú by ste mohli zvládnuť, a diela, ktoré by ste chceli vytvoriť?

Ste spisovateľ, ktorý nepíše, maliar, ktorý nemaľuje, alebo podnikateľ, ktorý nikdy nezaložil podnik? Potom vraj poznáte Odpor: temnú silu, ktorá bráni kreativite a úspechu. Steven Pressfield vás vo svojej zábavnej knihe naučí, ako tohto nepriateľa poraziť a odblokovať vlastnú tvorivosť.