Čo je pri príprave auta na zimu kľúčové?
Či už vám vozidlo stojí v garáži alebo parkujete na ulici, prípravu auta na zimu netreba podceňovať. Ak sa chystáte na hory, nezaobídete sa bez zimných pneumatík. Osobné autá ich musia mať v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu, nákladné autá musia mať zimné pneumatiky povinne od polovice novembra do marca bez ohľadu na počasie. Zimné pneumatiky si s poľadovicou a snehom na vozovke poradia oveľa lepšie. Do ostrekovačov nezabudnite doliať nemrznúcu kvapalinu a skontrolovať stav nemrznúcej kvapaliny chladiacej sústavy, oleja alebo brzdovej kvapaliny. Po týchto základných úkonoch by vás už žiadna fujavica nemala prekvapiť.
Zabráňte zahmlievaniu čelného skla
S touto nepríjemnou situáciou sa už stretol každý. Večne stierať zahmlené sklo papierovou vreckovkou však určite nie je bezpečné, najmä pri šoférovaní. Ako teda zabezpečiť, aby čelné sklo nepripomínalo výhľad z akvária? Skúste kombináciu dvoch prístupov. Namiesto utierania skla použite penu na holenie. Tá po utretí vytvorí neviditeľný film, ktorý zabráni poteniu, zahmlievaniu a stekaniu kvapiek. Ak chcete efekt ešte zvýšiť, nechávajte si pod sedačkou v aute otvorené vrecko s trochou silikátového mačkolitu. Mačkolit je podstielka pre mačky, ktorá má absorpčnú funkciu. Zachytáva vlhkosť zo vzduchu a žiadna rosa už nebude mať vo vašom aute šancu.
Ponožky nielen na nôžky
V priehradke pri spolujazdcovi odporúčame mať pre istotu pár či dva veľkých ponožiek. Čím dlhšie, tým lepšie… aj podkolienky sa hodia. Pýtate sa, ako pripravia auto na zimu? Natiahnite ich večer na stierače, zabránite tak primrznutiu gumičiek ku sklu pri ranných mrazoch. Nebudete musieť čakať, kým sa predné sklo rozmrazí a budete môcť stierače odlepiť bez rizika, že sa poškodia. Ponožky môžete využiť ešte inak. Ak sa vyberiete na pracovné stretnutie v kožených topánkach a auto bude treba nebodaj tlačiť, žiadny problém – natiahnete si ponožky cez topánky. Nielenže ich ochránite, ale hlavne – pri zábere budete mať pocit, ako keby ste mali na pneumatikách reťaze.
Parkujte podľa svetových strán
Možno sa to nezdá, ale rozdiel medzi centimetrom ľadu na prednom skle a kalužou vody pod autom často spočíva iba v polohe vozidla. Inými slovami – ak máte pri parkovaní na výber, auto sa snažte natočiť čo najviac smerom na východ. Aj slnko skryté za mrakmi trochu hreje a ak náhodou na pár minút vykukne, pomôže sklo rozmraziť.
Zrkadielko, zrkadielko, kto je na svete najzamrznutejší?
Bočné zrkadlá často odolávajú všetkým pokusom o ich očistenie. Naša rada? Lepšia prevencia, ako odreté plechy či kolízia pri prechádzaní z pruhu do pruhu na diaľnici. Dve igelitky alebo dve väčšie igelitové vrecká natiahnite večer cez zrkadlá a ráno nebudete musieť nič riešiť. Teda v prípade, že ich pred jazdou nezabudnete zložiť.
Koberčeky ako záchrana
Nemáte reťaze. Reťaze síce máte, ale nesedia. Auto v priekope, okolo len ujazdený ľad. Žiadny piesok, žiadny popol. Uf, spotilo sa vám pri tej predstave čelo? V takých prípadoch sa snažte zachovať si chladnú hlavu. Niektorí ošľahaní vodiči nedajú dopustiť na koberčeky zvnútra auta. Ak ich podložíte pod kolesá, auto vraj ľahšie zaberie. No počuli sme už aj o vodičoch, ktorí postupne „vygumovali“ všetky koberčeky a nakoniec aj tak volali odťahovku.
Takýchto trikov, ako pripraviť auto na zimu, je viac, preto sľubujeme, že sa k tejto téme ešte určite vrátime. Ak môžete prispieť podobnými tipmi z vlastnej skúsenosti, podeľte sa s nami o ne. Radi ich otestujeme a zverejníme. Šťastie praje pripraveným. V zime to platí dupľom!
Autor fota: Pexels.com