Prečo niektorí ľudia jednoducho nedokážu byť šťastní?

Psychická pohoda, Život
Každý z nás pozná niekoho takého. Je zdravý, má bezchybnú prácu a fungujúcu rodinu, žije v jednej z najpohodovejších krajín na svete, pekne býva... Ale namiesto toho, aby bol šťastný, má prázdno v očiach. Napadlo vám niekedy, že to tak možno chce?

Jedna vec je istá. Šťastie nie je žiadna merateľná komodita. Nedá sa vážiť ani rozpočítať na centimetre, záleží vždy na uhle pohľadu toho, o kom je reč. Keď sa ľudí okolo seba opýtate, či sú šťastní, je len na nich, ako svoj súčasný stav popíšu.

Mnoho z nich si pritom pocit šťastia skrátka nepripúšťa, a to z mnohých dôvodov. Možno sa voči nemu uzatvárajú preto, že sa v ich živote práve odohráva niečo, čo im nedovoľuje cítiť sa dobre. Alebo naopak kladú na svoje osobné šťastie tak vysoké požiadavky, že ich ani oni sami nevedia naplniť.

Drahé auto, alebo výlet s priateľmi
„Niekto sa cíti šťastný, keď má drahé auto, dobrý plat a dovolenky pri mori. A inému postačí pocit spolupatričnosti a pár dobrých priateľov okolo seba,“ vysvetľuje psychologička a trénerka Šárka Vávrová, ktorá má prax v Prahe a v Jablonci nad Nisou. „Najčastejšie ľudia spájajú pocit šťastia s láskou.“

Väčšina z nás podľa Šárky vníma šťastie ako niečo, čo je len dočasné a nie je ovplyvniteľné. Ak sa však na tento pocit pozrieme z iného uhlu pohľadu a uvedomíme si, že nejde len o jav, ktorý je ovplyvnený priaznivými okolnosťami, začneme šťastie vnímať ako súčasť nás samých. Ako pocit alebo stav, ktorý sa dá vyvolať v akejkoľvek situácii. Nie vždy to ale vieme len tak, sami od seba…

„Človek je tvor, ktorý sa rád stavia do pasívnej pozície čakateľa na šťastie,“ upozorňuje trénerka. „Vo chvíli, keď prežijeme niečo neočakávané a radostné, ​​si hovoríme, že nás navštívilo šťastie. Ide však iba o krátkodobú eufóriu. Hneď potom si vo väčšine prípadov človek spomenie na problémy, ktoré mu život prináša, a euforický pocit je preč.“

Strach urobiť prvý krok
Nič sa nedá robiť, je to skrátka v nás. Tí, ktorí majú svojho vnútorného nešťastného našeptávača či diablika na ramene, sa môžu ťažko cítiť šťastní, keď im ten nevrlý človek schovaný v ich vnútri nedá pokoj. Prečo to robí? Možno je to tak trochu z lenivosti a pohodlnosti. Alebo dokonca zo strachu.

Niekedy je nám totiž v tom našom malom smradľavom nešťastnom rybníčku vlastne celkom dobre. Vieme, čo nás čaká, a aj keď to možno stojí za deravý groš, do väčších akcií sa radšej nepúšťame. Možno by nám bolo lepšie, keby sme svojmu arogantnému a nekompetentnému šéfovi povedali, čo si o ňom myslíme. A možno by nám bolo lepšie v novej práci a cítili by sme sa v nej zase šťastní.

„Postaviť sa manipulatívnej matke, despotickému manželovi alebo “kamarátke”, ktorá z nás len vysáva energiu, by tiež určite bolo poriadne úľavné a posunulo by nás to ďalej, trebárs i k lepším zajtrajškom.“

Lenže to všetko zároveň vyžaduje ísť do rizika, podstúpiť konflikt, zažiť nepríjemné situácie. Nie každému sa chce vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Stojí to vôbec za to?

Buďte šťastní, aj keď práve nie sú Vianoce.

 

Na šťastie má nárok každý, a nielen počas dovolenky
Podľa Šárky Vávrovej, ktorá je okrem iného autorkou metódy Psychológia šťastia a motivačnej e-knihy Cesta ku šťastiu, si pesimisticky založení ľudia pocit šťastia sami zakazujú. Vzápätí potom, čo sa náhodou začnú cítiť šťastní, vždy vyrukujú so slovkom “ale” alebo dajú priechod svojim obavám a strachu. A ich šťastie je nenávratne stratené.

„Ďalšou skupinou sú ľudia, ktorí si šťastie dovoľujú iba v čase dovoleniek alebo sviatkov,“ dopĺňa trénerka. „Celý rok sa tešia na zážitok šťastia spojený s odchodom na dovolenku. V tej chvíli je predsa nutné byť šťastný!“ A druhým medzníkom sú vo väčšine prípadov Vianoce. Tu si pamäť vybavuje rozžiarené detské očká pod stromčekom, a práve preto tento deň si väčšina z nás spája s pocitom šťastia. „Lenže toto nie je to pravé šťastie, po ktorom všetci túžime. Sú to len naučené momenty, kedy máme byť šťastní, pretože sa to tak jednoducho patrí.“

Šťastie? To nie je nič pre mňa. Alebo áno?
Často si so sebou nesieme jazvy z minulosti, alebo dokonca zvyky, ktoré nám bránia cítiť sa šťastne. Používame svoje negatívne pocity ako brnenie, ktoré nás má chrániť pred svetom, o ktorom predsa veľmi dobre vieme, že je zlý a nespravodlivý.

Napríklad ľudia, ktorých v detstve nikto nechválil a nikto sa s nimi nemaznal, môžu vstúpiť do sveta dospelých s pocitom, že si svoj nepekný osud vlastne zaslúžia, a že nemajú ani právo byť šťastní. Alebo sa vo chvíľach, keď sa do ich života šťastie predsa len vnúti, cítia previnilo. Boja sa, že ten krásny okamih zase čoskoro skončí a nedokážu si ho užiť. Ani oni však nie sú odkázaní na to, aby prežili svoje dni nešťastne. Aj z tohoto bludného kruhu totiž vedie cesta von. A to je dobrá správa.

Každý môže byť šťastný
Najskôr je však nutné si vyjasniť, že univerzálny recept na šťastie neexistuje. Podľa Šárky Vávrovej má šťastie mnoho podôb a každý z nás ho vníma inak. Také to momentálne šťastie môžeme cítiť vo chvíli, keď robíme niečo, čo máme radi. Napríklad pri kreslení, tanci, športe alebo rozoberaní motorky. Iné je potom šťastie dlhodobé. Napríklad keď sa nám dlhší čas dobre darí a cítime sa spokojní.

„Skúsená terapeutka odporúča zamerať sa na to, čo chceme dosiahnuť. Podľa nej je dokonca možné si šťastie privolať. Čo pre to musíme urobiť?“

„Neobmedzujte svoje šťastie len na dočasnú dobu, a predovšetkým si nehovorte, že za všetko sa musí platiť. Je nutné si krásne okamihy šťastia potvrdzovať a častejšie o nich hovoriť,“ radí. „Každý večer si vybavte jeden pekný zážitok, ktorý ste tento deň prežili. Môžete si ho kedykoľvek znovu vyvolať. Verte sami sebe, svojim cieľom a svojmu nekončiacemu šťastiu, ktorého je na svete pre všetkých dostatok.“

Jedenásť krokov k pocitu šťastia podľa koučky Šárky Vávrovej

1. Prežívajte prítomný okamih, radujte sa z každej prežitej minúty. Snažte sa sústrediť na činnosť, ktorú robíte, a uvedomte si, ako vás táto činnosť napĺňa šťastím.

2. Pred začiatkom dňa si vybavte tie zážitky, ktoré vás v ten deň čakajú. Spomeňte si na pocit z detstva, keď ste sa tešili na výlet alebo na dobrodružstvo, ktoré vás čakalo.

3. Počítajte s tým, že vám každý deň prinesie nové dobrodružstvo plné krásnych zážitkov.

4. V každom ročnom období si nájdite niečo krásne, čo nám príroda prináša.

5. Objavujte nové zážitky a nové veci. Nájdite si nové ciele a záujmy. Spoznajte nových ľudí.

6. Nesústreďte sa na minulosť, ktorú nemožno zmeniť. Žite prítomnosťou a tvorte budúcnosť. Myslite pozitívne.

7. Ak vám príde na myseľ čierna myšlienka alebo pocit frustrácie, nechajte svojim emóciám voľný priebeh, nezadržiavajte ich. Prijmite ich a povedzte si, že je prirodzené ich prežiť, a ony postupne odídu.

8. Žite život naplno a plňte si svoje sny a priania.

9. Neobetujte život nikomu a ničomu, iba sebe samým. Odíďte z partnerstva, ktoré vás zväzuje. Pracujte v zamestnaní, ktoré vás napĺňa.

10. Urobte to, čo ste vždy chceli urobiť, len ste na to doteraz nezobrali dosť odvahy. Konajte a neodkladajte to!

11. Majte sa radi.

#Johana Křížková 

Psychickú rovnováhu považujeme všetci za samozrejmosť. Kým ju máme. Bohužiaľ, niektoré zákutia mysle si občas robia, čo chcú. Bez ohľadu na naše priania alebo predstavy. Ľudskej psychike a duševnému zdraviu sme sa podrobne venovali na našej špeciálnej microsite. Preskúmajte jej interaktívne časti a vyskúšajte si simulátory rôznych psychických porúch.

Prečítajte si tiež: Detox pre myseľ: ako nadmerné pitie ovplyvňuje našu psychiku