Prečo majú Slováci tak radi domácich miláčikov?

Životný štýl
To, že zvieratá zlepšujú nielen naše psychické zdravie, ale pomáhajú odstraňovať dokonca i fyzické a čisto medicínske problémy, potvrdilo už mnoho najrôznejších štúdií. Vie sa tiež to, že zvierací kamaráti môžu ľuďom v zložitých životných situáciách výrazne uľaviť. Hlavne tí chlpatí. Znamená to, že sú Slováci ako milovníci psov a mačiek najdepresívnejší národ?

Máme radi hokej, pivo asvojich zvieracích miláčikov. Psov, mačky, králičkov, korytnačky, andulky, hady, morčatá i všetko ostatné. Niektorých z týchto kamarátov nájdeme skoro v každej slovenskej domácnosti. Dokonca chováme takmer najviac zvierat v prepočte na obyvateľa z celej Európy! Nad nami sú akurát bratia Česi… Zbožňujeme ich a ich spoločnosť je nám, prečo si to nepriznať, niekedy dokonca milšia ako ľudská. Čím to je, že ich máme akurát my tak radi? Potrebujeme zlepšovať náladu viac než napríklad Nemci alebo Poliaci? Dôvodov k obľube miláčikov sme našli niekoľko. Môžete si vybrať, ktorý vám je najbližší.

 

Obyčajný koníček
Starať sa o zvieratá jednoducho patrí k našim obľúbeným koníčkom. Radi do nich investujeme a odmenou je nám ich oddanosť a láska. Dokazuje to okrem iného i objem peňazí, ktoré sme za ne ochotní utratiť: Rodina so psom za neho ročne zaplatí zhruba 490 eur, chovatelia mačiek za rok vydajú o niečo menej, okolo 340 eur. Zdá sa vám to veľa? Dokopy za psy a mačky, ktorí nám spoločnosť robia najčastejšie, dáme ročne cez 333 074 270 eur!

Nechceme byť sami
Taktiež sa neradi vraciame do prázdneho bytu alebo domu. Chceme, aby na nás niekto čakal a tešil sa, keď prídeme. Cítiť sa potrebný a milovaný je nakoniec jednou zo základných ľudských potrieb. Milujeme, keď nás orech alebo mica adekvátne privítajú, kým si stačíme vyzliecť kabát. I keď nás trebárs v práci niekto príšerne naštval, tu nás čaká veľa pochopenia a lásky. Bez ohľadu na to, či sa už od dverí hurónsky smejeme alebo sme skôr otrávení.

Miláčikovia nám tiež svojim spôsobom nahrádzajú deti, ktoré sa osamostatnili a odišli z domu. Venujeme im rovnakú starostlivosť a lásku ako predtým svojim ratolestiam. Kupujeme hračky, oblečky a najrôznejšie blbosti, ktoré sú obchodníci schopní vymyslieť. Psíčkari svojim deťom môžu dopriať napríklad aromaterapiu, teda presnejšie povedané aroma masáž, kedy masér aplikuje rastlinný esenciálny olej špeciálne vyvinutý pre psiu kožu. A nevyjde to ani veľmi draho, jeden kúpeľ stojí len zhruba 15 eur!

A ako je to s tými depresiami a blbou náladou? Sme viac nešťastní než iní Európania? Dáta Svetovej zdravotníckej organizácie to nepotvrdzujú. Posledný publikovaný výskum, ktorý sa zaoberá depresiami a ďalšími duševnými poruchami, nás na predné priečky neradí, zistené hodnoty sa pohybujú skôr okolo stredu. Úzkostnými poruchami u nás trpí „len3,9 % populácie. Pritom v susednom Nemecku je to 5,8 % a v Nórsku skoro dvojnásobok: 7,4 %. Takže čísla hovoria jasne, miláčikovia svoju terapeutickú úlohu plnia na jednotku. Naša láska k zvieratám nás úspešne chráni nielen pred trudnomyseľnosťou, ale možno i pred omnoho vážnejšími psychickými problémami.

Vydržia dlhšie
Ďalším plusom je, že sa vďaka modernej medicíne môžeme zo spoločnosti našich zvieratiek tešiť dlhšie než predtým. Dnes už sa totiž bežne dajú riešiť zdravotné problémy, ktorými by sa v minulosti nikto nezaoberal. Pokiaľ má váš jazvečík choré srdce, ľadviny, pečeň alebo slinivku, nemusí to znamenať, že sa s ním čoskoro rozlúčite. Buďte ale pripravení na to, že za komplikovanejšie choroby a zákroky vám veterinár pekne pustí žilou.

Keby sme hľadali ďalej, určite nájdeme veľa ďalších dôvodov, prečo mať zvieracieho parťáka. Môžeme to označiť aj za tradíciu alebo za súčasť spoločenského statusu. Celkovo to ale vychádza tak, že ich máme jednoducho radi. A pre to nemusíme mať žiadny extra dôvod. Domácich miláčikov na Slovensku proste chceme!

#Kateřina Linhardtová

Prečítajte si tiež: Čarovné farby: Ktorá je pre vás tá najlepšia?