Prečo má väčšina Slovákov zlé životné poistenie?

Život
Na otázku, prečo si zariaďujú životnú poistku, by 75 % ľudí odpovedalo, že hlavne kvôli následkom ťažkých úrazov. Keď sa zrazu nemôžeme hýbať, alebo len obmedzene, nie je to žiadna sranda. Tak uvažuje väčšina z nás. Lenže trvalé následky po zranení tým hlavným dôvodom invalidít nie sú. A to ani zďaleka. Najčastejšie sú totiž invalidity na základe vážnych chorôb. A tie často poistené nemáme.

Je logické, že máme z následkov dopravných nehôd, pádov alebo trebárs úrazov pri športe najväčší strach. Obávame sa vecí, ktoré nedokážeme predvídať, i keď nám môžu obrátiť život naruby. Vďaka prieskumu poisťovacích štatistík je ľahké zistiť, že v skutočnosti je úrazom spôsobených len 15 % trvalých následkov! To už nevyzerá tak hrozivo, však? A pritom sa práve na úrazy poisťuje zmienených 75 % ľudí. Už len z tohoto dôvodu je dobré zriadiť si poistenie, ktoré myslí na oboje: na choroby aj na úrazy.

Pocity verzus fakty
V skutočnosti totiž 85 % trvalých následkov môžeme pripísať práve chorobám. A z toho dokonca celých 30 % predstavujú choroby duševné. Nie sú vidieť toľko ako tie klasické, a práve preto nie sme príliš ochotní sa nimi zaoberať. To ale bohužiaľ neznamená, že sa im dokážeme vždy vyhnúť. Zanedbaná starostlivosť o duševnú pohodu, nadbytok stresu a prehliadanie príznakov toho, že sa niečo deje, môžu viesť až k vážnym a trvalým dôsledkom pre vaše zdravie.

Chorá hlava
Že vás pri uzatváraní poistenia ani nenapadlo myslieť na duševnú chorobu? Na jednej strane nečudo: Táto téma je v spoločnosti stále tak trochu tabu. Vlastne ani nechceme myslieť na to, čo by sa stalo, keby nám hlava prestala fungovať na sto percent. A že by sme potom neboli schopní pracovať, premýšľať, starať sa o svojich najbližších a skrátka robiť všetko tak, ako sme boli zvyknutí.

S duševným zdravím je to celkovo dosť komplikované. Formuje ho množstvo faktorov: Dedičnosť, životný štýl, rodina, zázemie, pracovné prostredie, miera stresu, vzťahyTakže je veru riadne krehké. Navyše sa zložitejšie meria, a preto nemôžeme vždy s istotou povedať, či je naša duša (duch, psychika alebo akokoľvek to chceme nazývať) akurát stopercentne v kondícii alebo či nie je na čase sa jej venovať trochu viac.

O tom, aká je krehká naša psychika a že otázky psychického zdravia sa dotýkajú všetkých bez rozdielu veku, pohlavia i spoločenského postavenia, si môžete prečítať viac na našej špeciálnej mikrostránke.

Aká je správna poistka?
Pokiaľ ešte stále nie ste presvedčení o tom, že je poistenie proti následkom vážnych ochorení vrátane duševných chorôb rozumnejšie než poistka zameraná na následky úrazov, pozrite sa na čísla. Tie sú nakoniec tými najpresvedčivejšími argumentami. Aj následkom zamerania na úrazy (ktoré sú v poistení lacnejšie) sú Slováci všeobecne hlboko „podpoistení“, ako tomu hovoria odborníci.

Momentálne je na Slovensku priemerný invalidný dôchodok najvyššieho stupňa (invalidita nad 70 %) 353 eur za mesiac.

Zamyslite sa, či by ste dokázali z takej čiastky platiť čo potrebujete: Nájom, jedlo, oblečenie a tiež množstvo ďalších jednorázových výdajov – a to všetko nielen pre seba, ale napr. i pre rodinu. Pokiaľ nemáte našetrený pohodlný rezervný finančný “vankúš”, ktorý vám zaistí pohodlné žitie aj vtedy, keď sa vám akurát nebude dariť, môže vám z tejto konkrétnej predstavy naskočiť husia koža. Mimochodom minimálna mzda pre rok 2017 je stanovená na 435 eur.

Preto je dobré vybrať si poistenie tak, aby vám naozaj poslúžilo, keď na to príde. A to je pre každého individuálne, takže sa nebojte riešiť poistku naozaj detailne. Prospech z nej predsa budete mať práve vy, prípadne vaši najbližší. Poisťovne majú obyčajne pár modelových príkladov, ktoré vám pomôžu si vybrať správne. Nezáleží totiž len na zdraví alebo veku, ale aj na množstve ďalších faktorov. Úplne základné správne nastavenie nie je zďaleka tak ťažké, ako si obyčajne myslíme.

Čo keď vám už potečie do topánok?
Pokiaľ máte manželku, dve deti predškolského veku a hypotéku na byt, môže sa vám hodiť kombinácia poistení pre prípad smrti, pracovnej neschopnosti, závažných ochorení a invalidity. Posledné z nich (poistenie pre prípad smrti alebo invalidity s klesajúcou poistnou čiastkou) je nastavené tak, aby sa v priebehu rokov znižovalo ako poistné, tak čiastka, ktorá by vám bola vyplatená – takže keby došlo k problému v blízkej dobe, kompenzácia bude vďaka vyššiemu poistnému tiež vyššia. Deti sú zatiaľ malé a splátok banke ostáva ešte mnoho. Zato za dvadsať rokov bude hypotéka splatená a deti samostatné, a preto bude zbytočné dávať za poistku veľkú čiastku.

Pokiaľ rodinu ešte nemáte, ste mladí a netrpíte žiadnym vážnym ochorením, môže vám stačiť poistenie v menšom rozsahu. I tak by ste ale mali myslieť na to, že ani vám sa choroby alebo ich následky vyhnúť nemusia. A to hlavne v prípade, že sa živíte sami. Potom sa vám pevná záchranná sieť môže veru dosť hodiť.

Životné poistenie sa skrátka neoplatí odbiť. Neľutujte tých pár desiatok minút, ktoré zaberie výber najvhodnejšej kombinácie. Pretože keď na to príde a vy budete poistku naozaj čerpať, môže sa stať, že z nej budete musieť žiť pekných pár rokov. Myslite na ňu preto ako na dlhodobú investíciu, ktorá prinesie výnos presne v tom okamžiku, keď to budete najviac potrebovať. Stiahnite si zadarmo našu príručku, ako si správne vybrať životné poistenie. A už vás žiadny poradca neopije rožkom!

#Kateřina Linhardtová

Prečítajte si tiež: Infarkty a mŕtvice kosia stále mladších ľudí. Chráňte sa!